fbpx

II Półmaraton Solidarności. Z historią w tle. 7 czerwca

PÓŁMARATON_banner 2

Siódmego czerwca, trzy dni po 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów (i ostatnich wyborów) w PRL, z lotniska w Świdniku wyruszy II Półmaraton Solidarności. Zapisy już trwają na www.polmaratonsolidarnosci.pl. Do końca  kwietnia opłata startowa wynosi 30 zł, do końca maja – 50 zł.

Bieg, oprócz popularyzacji biegania i promocji zdrowego stylu życia, ma na celu upamiętnienie rocznicy strajków „Lubelskiego Lipca 1980” i powstania NSZZ „Solidarność”. Organizatorem biegu jest Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

mapa_trasy półmaratonu solidarnościAtestowana trasa półmaratonu wiedzie ulicami Świdnika i Lublina z Portu Lotniczy Lublin w Świdniku ulicami Metalurgiczną, Mechaniczną, Narzędziową, Elektryczną, Kuźniczą, Budowlaną, Fabryczną, Strażacką, Lotników Polskich, Niepodległości, Wyszyńskiego, Racławicką, Kusocińskiego, Olimpijczyków, Spokojną, Jarzębinową, Sosnową, drogą serwisową S-17, estakadą nad S-17 na wysokości ul. Lotników Polskich w Świdniku, Piasecką, Drogą Męczenników Majdanka przez Rondo Lubelskiego Lipca’80, Alejami Zygmuntowskimi, Piłsudskiego do stadionu MKS Start.

Zawodnicy chcący przybyć na miejsce startu własnym środkiem transportu będą mieli możliwość zostawienia bezpłatnie samochodu na parkingu przy Porcie Lotniczym Lublin. Po zakończeniu imprezy organizator zapewnia dowóz zawodników na miejsce parkingowe. Z kolei biegacze  niezmotoryzowani będą mieli zapewniony dowóz z Lublina na miejsce startu w Świdniku.

Tradycja biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. Myśl środowiska związkowego i sportowego, o zorganizowaniu dużej, masowej imprezy biegowej w stolicy województwa, powstała w 1981 r., wtedy po raz pierwszy został rozegrany Miting Lekkoatletyczny NSZZ „Solidarność”. Ze względu na stan wojenny i związane z nim represje, kolejny odbył się dopiero w 1990 r. W 1993 r. organizator postanowił wpisać na stałe w kalendarz imprez biegowych Międzynarodowy Bieg Solidarności na dystansie 12,5 km. W ubiegłym roku bieg ze Świdnika do Lublina przekształcił się w Półmaraton Solidarności.

Więcej informacji o biegu na stronie www.polmaratonsolidarnosci.pl.

Więcej informacji o Lubelskim Lipcu ’80 – KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger