fbpx

International Chiba Ekiden w Japonii 23 listopada w międzynarodowej obsadzie

Autor: Marcin Nagórek • 22.11.2013

chiba ekiden

Fot. inter-chibaekiden.jp

Już jutro najsłynniejsza sztafeta maratońska świata – International Chiba Ekiden w Japonii. Bieg do obejrzenia w internecie. W tym roku bez udziału Polaków, ale za to w doskonałej obsadzie międzynarodowej.

INternational Chiba Ekiden

“Ekiden” to japońskie słowo oznaczające sztafetę długodystansową, pochodzące od nazwy starożytnego sposobu dostarczania poczty w tym kraju. Biegi tego typu rozgrywane są na różnych dystansach od niemal stu lat i niezwykle popularne wśród Japończyków. Największą sztafetą typu ekiden jest Hakone Ekiden – noworoczny, dwudniowy wyścig studentów, który gromadzi na trasie ponad milion widzów i jest transmitowany na żywo przez największe telewizje. Popularność biegania długich dystansów ulicznych w Japonii jest tak duża, że prowadzi do szokujących Europejczyka wyników. W odbywającym się niedawno półmaratonie Ageo ponad 400 uczestników, głównie studentów, przebiegło dystans w czasie poniżej 1:10:00.

Chiba Ekiden to tradycyjny wyścig, na który zaprasza się obcokrajowców. Łaczny dystans to 42 kilometry 195 metrów, drużyna jest mieszana, składa się z 3 kobiet oraz 3 mężczyzn. W tym roku wśród zespołów nie ma Polski, znajdziemy jednak wiele międzynarodowych gwiazd. W reprezentacji Nowej Zelandii pobiegnie wicemistrz olimpijski z Pekinu w biegu na dystansie 1500 metrów – Nick Willis. Jego kolegą klubowym będzie jeden ze słynnych bliźniaków, którzy jako dzieci wyjechali trenować biegi w Afryce – Zane Robertson.

Amerykanie nie wystawiają najmocniejszego możliwego składu, a i tak będą piekielnie mocni. Najbardziej znanym biegaczem wśród nich jest tegoroczny mistrz kraju na dystansie 1 mili oraz 3000 metrów w hali, Will Leer. Kanadyjczycy z kolei stawiają na maratończyków – w zespole pojawią się Reid Coolsaet, Dylan Wakes oraz od paru tygodni rekordzista kraju w maratonie, Lanni Marchant.

Jedną z największych gwiazd będzie Niemka Irina Mikitenko, jedna z najlepszych maratonek świata, dwukrotna zwyciężczyni serii World Marathon Majors. Razem z nią w drużynie m.in. Corinna Harrer, wicemistrzyni Europy w biegu na 3000 metrów w hali.

Dwie ostatnie edycje biegu wygrali Kenijczycy, którzy w tym roku również mogą pokusić się o zwycięstwo. Najbardziej znanym zawodnikiem wśród nich jest mistrz świata w przełajach z Bydgoszczy w 2010 roku, Joseph Ebuya. Przełajowcy są zresztą silnie reprezentowani – tegoroczna mistrzyni świata z Bydgoszczy, Emily Chebet, również jest w składzie.

Pewną ciekawostką będzie udział w drużynie Ukrainy zawodników, których można oglądać podczas biegów ulicznych w Polsce – m.in. Michaiło Iweruka oraz Wiktorię Pogorelską.

Relacja będzie dostępna w Internecie. Można też zainstalować program do transmisji japońskiej telewizji, o którym pisze amerykański bloger, Brett LarnerTransmisja niestety w dość nieprzyjaznym czasie, ze względu na różnicę stref czasowych: w Polsce od 5 do 8 rano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger