fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt

Jaki plecak do biegania? [PORADNIK]

Lavaredo Ultra Trail 2014 Fot. archiwum organizatora 01

Niedługo wakacje, a więc okres upałów, wyjazdów i wielu biegów górskich. Te trzy czynniki zachęcają, a wręcz zmuszają wielu z nas do używania plecaka biegowego. Czym się kierować przy zakupie? Postaram się udzielić kilku rad.

Początkowo nie mamy potrzeby zakupu biegowego plecaka. Szczególnie, że przyjemniej jest biegać na lekko. Jednak długie wycieczki biegowe, upał, który sprawia, że trzeba zabrać ze sobą wodę czy start na długim dystansie może sprawić, że będziemy zmuszeni plecaka użyć. Przeglądamy więc ofertę w internecie i jesteśmy w kropce. Modeli jest bardzo dużo i nie wiadomo który wybrać. Nie da się stwierdzić, który konkretnie model jest najlepszy, ale są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Wyposażenie obowiązkowe na UTMB. Fot. Piotr Dymus

Tak rozbudowany zestaw mieści się do plecaka o pojemności około 12l. Fot. Piotr Dymus

Pojemność

Jeden z najważniejszych parametrów plecaka. Generalnie plecaki biegowe mają pojemność od kilku do kilkunastu litrów, rzadko kiedy osiągają 20 l. Zachodzi pokusa kupna możliwe dużego, w końcu nie zawsze trzeba wykorzystać całą przestrzeń. Jest to błąd. Po pierwsze, mając nadmiar miejsca, zwyczajowo zaczynamy do niego pakować niepotrzebne rzeczy. Po drugie, jeśli dany model nie posiada specjalnych ściągaczy kompresujących, zawartość będzie latać w środku plecaka, co jest nieprzyjemne, a wręcz może doprowadzić do szału. Zanim więc kupimy plecak, musimy się zastanowić, co będziemy ze sobą zabierać i rozsądnie dopasować pojemność.

Możemy pójść do sklepu z wyposażeniem jakie planujemy zabierać i spróbować upchnąć je do upatrzonego modelu. Plecaki 10-12 l pozwalają zabrać w zasadzie wszystko co potrzeba (nawet na długą trasę): czołówkę, kurtkę od deszczu, 2l picia, jedzenie, bluzę, spodnie od deszczu i drobiazgi typu scyzoryk, mini apteczkę, czapkę, rękawiczki itp. Jeśli nie planujemy zabierać dużej liczby przedmiotów, a jedynie wodę i lekką kurtkę, z powodzeniem wystarczy 5-litrowy.

resizeImage.aspx

Salomon S-lab Adv Skin 12 Set to model który posiada uchwyty na miękkie bidony oraz kieszeń i otwory współpracujące z bukłakiem. Fot. Salomon

System nawadniania

Plecaki biegowe posiadają różne systemy przenoszenia płynów. Niektóre modele są przystosowane do współpracy z bukłakiem, inne z bidonami (także miękkimi), a jeszcze inne z jednym i drugim. Oczywiście najlepsza opcja to ta ostatnia, ale warto znać plusy i minusy obu rozwiązań. Z bukłaka bardzo wygodnie się pije, bo po rurkę możemy chwycić w każdej chwili. Są też jednak wady, a ujawniają się one w czasie dolewania płynu. Jeśli plecak jest zapełniony, wyciągnięcie zasobnika na wodę może być kłopotliwe, podobnie jak ponowne jego wsadzenie. Jest to także czynność dość czasochłonna, co można odczuć na zawodach. Bukłaki wymagają też szczególnej uwagi. Należy je często myć, dokładnie suszyć i najlepiej wlewać tylko wodę, żeby uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

Bidony to rozwiązanie zdecydowanie szybsze w obsłudze (szczególnie w przypadku modeli klasycznych, miękkie nie są aż tak przyjazne). Wyciągamy bidon, odkręcamy korek, dolewamy płyn i wsadzamy w uchwyt. Nie trzeba też, aż tak bardzo o niego dbać, a samo czyszczenie jest łatwiejsze. W czasie biegu picie jest jednak nieco trudniejsze, wymaga dodatkowych czynności, chyba, że dysponujemy specjalnymi bidonami z rurką. Wybierając jeden czy drugi system sprawdźmy, czy w zestawie jest bukłak lub bidony.

salomontrail20Plecak z kamizelką do biegania. Fot. Piotr Dymus

 

 

 

 

 

 

 

Po lewej klasyczny plecak Salomona, po prawej plecako-kamizelka Ultimate Direction. Fot. Salomon oraz Piotr Dymus

System nośny

Wydawałoby się, że system nośny w plecaku do biegania nie ma wielkiego znaczenia, w końcu  to kawałek szmatki. W rzeczywistości jest istotna różnica między poszczególnymi modelami. Rynek podbiły kamizelko-plecaki. I nic dziwnego, bo jest to rozwiązanie znakomite. Taka opcja zapewnia lepszą stabilność niż klasyczne plecaki i lepiej rozkłada ciężar. Oprócz tego, że bagaż w nich nie podskakuje, paski piersiowe (biodrowego pasa nie posiadają) można ściągnąć znacznie delikatniej co zwiększa komfort i jest mniejsza szansa, że coś będzie uciskać. Czy są jakieś wady? Jeśli wybierzemy produkt uznanych producentów, takich jak Salomon, Inov-8, Raidlight, będziemy musieli pożegnać się ze sporą ilością gotówki. Najdroższe modele kosztują bowiem 700 zł i więcej.

Kieszonki

Warto , aby kilka kieszonek było dostępnych bez ściągania plecaka. Jeśli mamy możliwość przymierzenia modelu, sprawdźmy, czy możliwe jest do nich sięgnięcie. Ściąganie plecaka przy każdej okazji może bowiem okazać się problematyczne, szczególnie na zawodach. Takie rzeczy jak jedzenie (np. batony, ciastka, banan czy żele), telefon czy aparat lub odbiornik gps warto mieć pod ręką, by móc z nich bezproblemowo korzystać. {rzyda się także kieszonka na śmieci.

11893970_1051506141549581_307326616253033327_o

Bardzo sprytne mocowanie kijków w kieszonkach na szelkach. Fot Jarosław Sekuła

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli biegamy z kijami, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy można je przytroczyć, a jeśli tak czy jest to rozwiązanie stabilne. Jeśli mamy kije o konstrukcji sondy lawinowej (czyli nie teleskopowe, a łamane), można próbować je umieścić w  kieszeniach. Udaje się to znakomicie w niektórych modelach Salomona.

Najważniejsza jest jednak wygoda. Jeśli zatem mamy możliwość, zanim kupimy plecak do biegania, przymierzmy go.

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Plecaki biegowe z kamizelką [PRZEGLĄD]

Co kupić na pierwszy start w górach?

Wodoodporne skarpety alternatywą dla wodoodpornych butów?

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali