fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Polecane > Promocje > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Jesień – największe i najszybsze biegowe wydarzenia w Polsce i na świecie

Sezon jesiennych biegów ulicznych rozkręcił się na dobre. Za nami już kilka interesujących imprez, jak np. maratony w Berlinie, Londynie czy Warszawie, ale wciąż jeszcze pozostało kilka biegów, zwiastujących niemałe emocje. Co czeka nas w najbliższych tygodniach?

Ciekawe biegi w Polsce

Biorąc pod uwagę imprezy, jakie pozostały do rozegrania w Polsce w najbliższych miesiącach, prym będą wiodły półmaratony. Tradycyjnie mocne bieganie zapowiada się w Krakowie podczas 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego zaplanowanego na 17 października. W poprzedniej edycji, rozegranej w 2019 r., czasy zwycięzców wynosiły 1:01:34 wśród mężczyzn i 1:10:48 wśród kobiet. Czy w tym roku będziemy świadkami rezultatów na podobnym poziomie?

Tego samego dnia zostanie rozegrany również 13. PKO Poznań Półmaraton, gdzie lista elity jest naprawdę imponująca. Wśród zawodników, którzy zapowiedzieli start w Wielkopolsce, znajdziemy m.in. Marcina Chabowskiego, Arkadiusza Gardzielewskiego, Adama Nowickiego, Kamila Karbowiaka, Edwina Kibetta Kiptoo (rekord życiowy 1:00:11), Enosa Kakopila (r. ż.: 1:00:17), Hichama Amghara (r. ż. 1:00:23) czy Lesibe Mashele’go (r. ż.: 1:00:24).

Karolina Nadolska / Fot. Adam Ciereszko

Wśród pań także nie zabraknie mocnych nazwisk, a ozdobą rywalizacji może być pojedynek Polek: Karoliny Nadolskiej, Izabeli Paszkiewicz, Dominiki Napieraj i Anny Łapińskiej z zawodniczkami z Afryki, wśród których najlepszymi życiówkami legitymują się Tabitia Gichia (1:08:18), Weynshet Ansa (1:11:00) i Addisaley Belam (1:11:06). Niewykluczone, że Kraków i Poznań powalczą tego dnia o miano najszybszego półmaratonu w Polsce w 2021 r.

Imprezy zagraniczne

Również 17 października rozegrany zostanie 45. TCS Amsterdam Marathon. Szczególnie szybkie ściganie zapowiada się wśród mężczyzn, gdzie Tamirat Tola, Leul Gebresilase, Laban Korir i Jonathan Korir mają zamiar zaatakować rekord imprezy (2:04:06). Dwóch pierwszych zawodników z tej listy biegało już w swojej karierze nieco szybciej, możemy więc liczyć na pełen emocji wyścig z czasem.

Wczoraj natomiast odbył się najstarszy nowożytny maraton na świecie, czyli maraton w Bostonie. To jedna z największych imprez tego typu zaliczana do cyklu World Marathon Majors. Najszybszą kobietą okazała się Diana Kipyokei, która zwyciężyła z czasem 2:24:45, natomiast w rywalizacji mężczyzn zwyciężył Benson Kipruto, który uzyskał wynik 2:09:51. Oboje pobiegli w butach z serii #adizero.

Diana Kipyokei, najszybsza kobieta podczas 125. Boston Maraton

Spośród największych, a w związku z tym często najszybszych, maratonów świata, zaliczanych do cyklu Abott World Marathon Majors, pozostał w tym roku do rozegrania jeszcze TCS New York City Marathon. Dla Nowego Jorku będzie to wyjątkowa, bo 50. edycja biegu. Szczególnie interesująca powinna być walka o zwycięstwo wśród pań, gdyż w elicie mamy aż 9 zawodniczek z rekordami życiowymi poniżej 2:30. Maraton w Nowym Jorku odbędzie się 7 listopada.

Pomiędzy Amsterdamem a Nowym Jorkiem, warto zwrócić swoje oczy na Walencję. W Hiszpanii 24 października odbędzie się półmaraton, a 5 grudnia maraton. Zwłaszcza ten krótszy dystans jest rekordowo szybki, gdyż to właśnie tam padł rekord świata mężczyzn 57:32 Kibiwotta Kandie. W tym roku organizatorzy liczą na grad rekordów w biegach na obu dystansach i, biorąc pod uwagę rosnący z roku na rok poziom rywalizacji w Walencji, nie jest to niemożliwe.

adidas adizero adios Pro 2

Rywalizacja nie tylko biegaczy

Ustanawianiu coraz lepszych wyników sprzyja rywalizacja wśród producentów butów biegowych. W ostatnich latach konstrukcja obuwia startowego zmieniła się diametralnie, co walnie przyczyniło się do dynamicznego postępu w wynikach w biegach na całym świecie. Coraz mocniej swoją rolę w tym obszarze zaznacza marka adidas.

Niedawno światło dzienne ujrzała odnowiona wersja modelu adidas adizero adios Pro 2, wzbogacając już dość pokaźną kolekcję obuwia biegowego adidas. To właśnie główny oręż niemieckiej marki w walce na maratońskich i półmaratońskich trasach. Jedne z pierwszych dużych sukcesów zawodnicy biegający w modelu adizero adios Pro 2 święcili np. w Berlinie czy Londynie. W stolicy Niemiec zwycięstwo odniósł Guye Adola (2:05:45), zaś w Londynie fenomenalnym czasem (2:17:43) popisała się zwyciężczyni Joycilin Jepkosgei. Oboje biegli właśnie w najnowszym bucie startowym adidas.

Jednak rywalizacja o rekordy i jak najlepsze wyniki toczy się nie tylko wśród zawodników elity, ale także w gronie biegaczy amatorów. I to właśnie z myślą o nich i ich aspiracjach oraz potrzebach wprowadzone zostały pozostałe modele z rodziny adizero, czyli adidas adizero PRIME X oraz adidas adizero Boston 10. W ten sposób również zawodnicy walczący po prostu o swoje rekordy życiowe mogą skorzystać z zaawansowanych technologii, opracowywanych z myślą o osiąganiu jak najlepszych rezultatów.

Nowa kolekcja adidas adizero wygląda imponująco. Od lewej: adizero Boston 10, adizero adios Pro 2 i adizero PRIME X

My już testujemy

Jak widać, na światowych arenach biegowych w najbliższych tygodniach będą czekać nas emocjonujące wydarzenia. W tle rywalizacji biegaczy rozgrywać się będzie także walka pomiędzy producentami butów biegowych, w której na scenę wchodzą nowe modele z rodziny adidas adizero. Z tego względu my również postanowiliśmy je przetestować. Już wkrótce na łamach naszego portalu będziecie mogli przeczytać recenzje 10. edycji legendarnego modelu Boston oraz topowego adizero adios Pro 2.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Plan Przygoda zaczyna się teraz, zwłaszcza z nowym modelem od fińskiej marki Suunto. Właśnie zadebiutował Suunto 5 Peak, czyli lekki i wytrzymały multisportowy zegarek z GPS, z którym jeszcze łatwiej można osiągać wyznaczone cele. Nowy, […]

Premiera nowego modelu zegarka Suunto 5 Peak

adidas podsumowuje miniony rok, który był jednym z najbardziej wyjątkowych sezonów w historii w rywalizacji elity biegów ulicznych, a dla twórców kolekcji adidas ADIZERO okazją do świętowania najbardziej udanego sezonu w historii. W tym okresie […]

adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

Ile tak naprawdę trzeba biegać, aby dobrze przygotować się do półmaratonu? Eksperci Magazynu Bieganie: Marcin Nagórek i Jakub Karasek, poruszyli ten istotny temat w ramach akcji “Trenuję do 16. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do obejrzenia:

Jak często i ile biegać? [VIDEO]

Przebieżki i podbiegi to jedne z podstawowych środków treningowych w arsenale każdego biegacza. Z powodzeniem mogą wykonywać je nie tylko zaawansowani, ale także osoby zupełnie początkujące. Czym dokładnie są i kiedy w trakcie treningu powinniśmy […]

Przebieżki i podbiegi w planie treningowym – jak realizować?

Sprawdź jak wypadł w naszych testach komplet odzieży Nessi Sportswear! To polska marka, która od początku swojego istnienia wyróżnia się niebanalnym wzornictwem, odważnymi kolorami oraz wysoką jakością. Oto produkty, które znajdziecie w naszej recenzji: Bluza […]

Recenzja video odzieży zimowej Nessi Sportswear

Wielka sensacja w USA – 37-letnia Keira D’Amato, łącząca sport z pracą oraz wychowaniem dwójki dzieci, bije w Houston rekord Ameryki w maratonie, osiągając znakomity czas 2:19:12. Bez obozów sportowych, wyjazdów w góry, pokazując cały swój trening w aplikacji Strava.

37-letnia amatorka bije rekord USA w maratonie wynikiem 2:19:12

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?