fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

MŚ Pekin 2015: Jóźwik, Cichocka, Ennaoui, Pliś – która okaże się najszybsza?

Angelika Cichocka gotowa do walki o medal w biegu na dystansie 800 metrów

Angelika Cichocka. Fot. PAP

Przedstawiamy polskie biegaczki na średnich dystansach, które powalczą na mistrzostwach świata w Pekinie. Która z czwórki: Joanna Jóźwik, Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui i Renata Pliś okaże się najszybsza?

W przeciwieństwie do panów, wśród kobiet wystawiamy reprezentantki zarówno na dystansie 800, jak i 1500 metrów. W przypadku dwóch zawodniczek nie jest do końca pewne, na jakich dystansach wystartują – decyzję podejmą one same i ich trenerzy w ostatniej chwili. Pewne jest jedynie, że Joanna Jóźwik pobiegnie tylko na 800 metrów, a Renata Pliś tylko na 1500.

Żadna z pań nie zalicza się do ścisłej czołówki światowej, ale każda z nich przebiła się na arenie europejskiej. Najbardziej doświadczona jest 30-letnia Renata Pliś. Biegaczka ze Świnoujścia startowała na wielu dystansach, od 800 do 5000 metrów, ale najlepiej czuje się pośrodku skali. I to mimo tego, że trener coraz częściej namawia ją na dystanse dłuższe. Największy sukces w karierze odniosła w zeszłym roku – zajęła 4. miejsce na dystansie 1500 metrów podczas mistrzostw Europy w Zurychu. Do medalu zabrakło niewiele, Polka atakowała i zbliżała się do rywalki.

Największa zaletą Renaty jest umiejętność technicznego, swobodnego biegu. Równocześnie jest to jej największa słabość – długi krok powoduje, że Polka nie lubi tłoku i biegnie zwykle na końcu stawki, atakując dopiero na finiszu. Trudno jej zmienić rytm i przez to nie ma aż tak dobrego przyspieszenia jak wiele przeciwniczek. Jej życiówka na 1500 metrów wynosi 4:03,50 i pochodzi z 2011. W tym roku najszybciej pobiegła 4:04,74 i daje to 37. miejsce na liście światowej. Na liście zgłoszonych do mistrzostw świata jest 28.

Do tej pory Renata Pliś startowała dwukrotnie w mistrzostwach świata i raz w Igrzyskach Olimpijskich. Ani razu nie udało się awansować do finału.

Typową specjalistką dystansu 800 metrów jest 24-letnia Joanna Jóźwik. W zeszłym roku, debiutując na seniorskiej imprezie międzynarodowej, zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Europy. Była to niespodzianka, a Asia w finale dokonała trudnej sztuki – poprawiła rekord życiowy, osiągając czas 1:59,63. Jest to jej życiówka do dzisiaj, w tym roku najszybciej pobiegła 2:00,09, co daje 28. miejsce na liście światowej i 23. wśród zgłoszonych do mistrzostw świata.

Wielką zaletą Joanny Jóźwik jest znakomity finisz oraz bardzo dobry poziom szybkości. Jej najlepszy czas na 400 metrów to 53,08 sekundy. Jest to na tyle szybko, że w Pekinie została zgłoszona także do sztafety 4×400 metrów. Co ważne, w zeszłym roku Polka pokazała, że potrafi pobiec szybko w finale imprezy, po wyczerpujących eliminacjach. 800 metrów może być jednak bardzo trudne również dlatego, że do rywalizacji wraca Caster Semenya, kontrowersyjna była mistrzyni świata z RPA. Jej przewaga nad rywalkami polegała na tym, że posiada cechy obojnacze – tzn. wewnętrzne niewykształcone męskie organy płciowe, które produkują duże ilości testosteronu. Niedawno w sądzie arbitrażowym w Szwajcarii zapadł wyrok, który uznał za nielegalne wymaganie od takich biegaczek kuracji hormonalnej, w celu przywrócenia normalnego poziomu hormonów. Po kuracji wyniki Semenyi mocno spadły, obecnie może jej zaprzestać.

Z drugiej strony mocno przetrzebiona są reprezentacje krajów byłego ZSRR, których zawodniczki dominowały w przeszłości na dystansie 800 metrów. Mistrzyni olimpijska, mistrzyni i wicemistrzyni świata oraz Europy, Maria Sawinowa z Rosji nie wystartuje w Pekinie po tym, gdy została oskarżona o stosowanie dopingu. Wiele innych biegaczek z Rosji czy Ukrainy zostało już zawieszonych. Stwarza to szansę dla polskich biegaczek.

Na obu dystansach, zarówno 800, jak i 1500 metrów zgłoszone są: Angelika Cichocka oraz Sofia Ennaoui. Już pierwszego dnia rozgrywane są eliminacje biegu długiego, można więc przypuszczać, że Sofia, która lepiej czuje się na 1500 metrów, wystartuje na pewno, a Angelika prawdopodobnie.

Angelika Cichocka ma 27 lat i w ostatnich dwóch odniosła największe sukcesy w karierze – drugie miejsce Halowych Mistrzostw Świata na dystansie 800 metrów oraz drugie Halowych Mistrzostw Europy na 1500 metrów. Na co dzień trenuje w jednej grupie z Marcinem Lewandowskim. W tym roku znacznie poprawiła rekord życiowy na 1500 metrów, osiągając czas 4:03,06, najlepszy od kilku lat wśród polskich biegaczek. Daje on obecnie 19. miejsce na świecie, 17. wśród zgłoszonych do mistrzostw świata. Na 800 metrów Polka nie poprawiła się od roku 2011. Jej życiówka to 2:00,20, w tym roku pobiegła 2:00,39, co daje 32. miejsce na świecie i 25. wśród zgłoszonych w Pekinie.

Podobnie jak Marcin Lewandowski, Angelika lubi równe, mocne tempo. Jest wtedy w stanie mocno finiszować. Szarpane biegi i wolne odpowiadają jej w mniejszym stopniu. Podczas mistrzostw Polski przegrała w ten sposób z kolejną zawodniczką polskiej reprezentacji, zgłoszoną do mistrzostw świata: niespełna 20-letnią Sofią Ennaoui.

Sofia to obecnie największy młody talent polskich biegów i nadzieja na przyszłość. Debiutuje w imprezie z seniorami, do tej pory zajęła jedynie 5. miejsce na mistrzostwach świata juniorów oraz drugie w młodzieżowych mistrzostwach Europy. W tym roku pokazała jednak znakomity finisz, m.in. zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski, po walce z Angeliką Cichocką. Jej najlepszy tegoroczny wynik na 1500 metrów, będący równocześnie życiówką, to 4:04,26, co daje 29. miejsce na świecie i 22. wśród zgłoszonych do Pekinu. Na 800 metrów Polka biega nieco słabiej – 2:00,57 daje 42. miejsce na świecie i 29 wśród zawodniczek zgłoszonych do mistrzostw świata.

Wielką faworytką biegu na 1500 metrów kobiet jest tegoroczna rekordzistka świata, Etiopka Genzebe Dibaba. Jej przewaga nad Polkami to 13-14 sekund, co daje prawie 100 metrów różnicy na mecie. Oprócz niej na świecie jest sporo kobiet biegających 1500 metrów poniżej bariery 4:00. Oznacza to, że zarówno na 1500 metrów, jak i na 800, sam awans do finału byłby ogromnym sukcesem dla każdej z naszych reprezentantek.

Eliminacje biegu na 1500 metrów już w sobotę 22 sierpnia, o 5:15 rano polskiego czasu. Finał – we wtorek 25 sierpnia, tuż przed męskim finałem na 800 metrów, o 14:35 polskiego czasu. Kobiece 800 metrów zaczyna się już dzień później, w środę 26 sierpnia, o 4:25 polskiego czasu. Finał – w sobotę 29 sierpnia, o 13:15 polskiego czasu.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]