fbpx

Sprzęt > Buty do biegania

Kalenji Kiprun Trail TR – buty do biegania w terenie [RECENZJA]

Kalenji

Kalenji Kiprun Trail TR to nowy model do biegania w terenie. Jak wszystkie buty z Decathlonu kuszą niską ceną (179,99 zł). Czy jednak są w stanie spełnić potrzeby wymagających biegaczy, którzy na treningach nierzadko mają do pokonania błoto, piach i stromiznę? O tym przekonali się nasi testerzy.

Daniel Karolkiewicz – życiówka w maratonie 2:43:44

Mimo, że marka Kalenji jest już na rynku od paru lat, to przyznaję się bez bicia (i z żalem), że nie miałem jeszcze do czynienia z żadnym modelem. Aż tu nagle przyszło mi przetestować model terenowy- Kiprun Trail TR. Buty z wyglądu prezentują się bardzo ciekawie,są stonowane i ładne jak na model górski. Od początku rzuca nam się w oczy spora amortyzacja i dość agresywny bieżnik.  To wnioski po wyciągnięciu butów z pudełka. Nie pozostało mi jednak nic innego, jak… wybrać się w teren.

Wybór nieprzypadkowy- wydma Falenicka – czyli nasze mazowieckie Tatry, gdzie cała rzesza stołecznych biegaczy buduje siłę i przygotowuje się do biegów górskich.

Pierwsze wrażenie

Wygoda! Buty fajnie dopasowują się do stopy. Mam wrażenie, jakby to był jeden z moich dobrze znanych modeli, który już niejeden trening ma za sobą.

img_1866

Kalenji Kiprun Trail TR w akcji

Dynamika: tu Kalenji udało się pójść na kompromis. Zaoferował użytkownikowi but mocno uniwersalny – szybki jak na swoją budowę i dobrze amortyzujący.

Model posiada dość elastyczną podeszwę, która poprzez poprzeczne nacięcia, daje nam lepszą kontrolę nad butem.
Dość małe (4 mm) korki na podeszwie w zupełności wystarczą na leśne ścieżki, piach i błoto.

Wzmocnienie w przedniej części chroni nasze palce przed uderzeniem w kamień lub twardy korzeń – to taki must have butów górskich, tutaj to mamy. System CrossContact daje poczucie przyczepności i pozwala na więcej. Można w nich biec nie tylko utartym szlakiem, ale też wytaczać nowe szlaki.

Wracając do komfortu, bo przecież w biegach górskich mamy do czynienia z najdłuższymi dystansami, to świetnym rozwiązaniem jest miękki zapiętek i język, który dodatkowo wyposażono w kieszonkę na sznurówki. Genialne rozwiązanie, dzięki czemu nie zaczepimy gdzieś w krzaki i nie rozwiąże nam się but.

Podsumowanie

Bardzo dobry, wygodny i uniwersalny but na trening do lasu i niższych gór. Jestem przekonany, że każdy odnajdzie się w tym bucie. I jeszcze jedna niezaprzeczalna zaleta – w tej cenie nie znajdziemy lepszego modelu buta w teren.

A jak z ich skutecznością na zawodach? Te buty są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się także podczas mocniejszego biegu. Jednak jeśli miałbym polecić naprawdę lekkiego i szybkiego buta również od Kalenji, to byłby to model Kiprace Trail 4 (na zdj. po prawej – przyp. red.), które mają mniej amortyzacji i są bardziej dynamiczne.

Kalenji

 

Ola Mądzik – autorka bloga Pora na Majora, ukończyła wszystkie maratony z cyklu World Marathon Majors

Nigdy wcześniej nie miałam okazji biegać w żadnym modelu firmy Kalenji. Samą firmę znam i kilka ciuszków posiadam, ale z butami nie było mi po drodze. Jednak ogólnie uważam, że to dobra jakość za fajną cenę.

Pierwsze wrażenia

Kiedy otworzyłam pudełko, pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to kolor. Szarość to taki trochę mało kobiecy kolor, ale jak pomyślałam o terenie w jakim te buty będę testować, stwierdziłam, że do całkiem rozsądne rozwiązanie. Co bardzo mnie zaskoczyło, to waga butów. Są mega lekkie! Wiedziałam, że między nami zaiskrzyło.
Buty Kiprun trail TR mają drop 10 mm, więc dość sporo, ale mnie osobiście to pasuje. Są dość giętkie i przewiewne. Czas sprawdzić w terenie.

img_2269

Pierwsza przymiarka

Fajnie leżą na stopie, dopasowują się i mam wrażenie sporej dynamiczności. Od razu przy pierwszym mierzeniu butów zwróciłam uwagę na jedną super rzecz, a mianowicie kieszonkę do chowania sznurówek. Dzięki temu nie będą one zahaczać o trawy, krzaki czy inne przeszkody w terenie. Poza tym ja nie znoszę jak mi sznurówki obijają się o buty. Wiem, może to dziwne, ale mnie to przeszkadza. W mojej ocenie super rozwiązanie.

img_2265

Bieganie

W sumie w Kalenji zaliczyłam ok. 5 treningów i ponad 60 km. Starałam się wybierać różne podłoże i różne treningi. Zaliczyły nawet wodę podczas biegania w Falenicy i okazało się, że bardzo szybko schną dzięki przewiewnej cholewce. Był też dłuższy trening w lesie Kabackim czy ciut szybszy, ale krótki bieg w moich rodzinnych stronach. We wszystkich przypadkach but sprawdził się bardzo fajnie. Kiprun trail TR mają korki długości 4mm dzięki czemu fajnie sprawdzają się na leśnych ścieżkach.

img_2256

Podsumowanie

Buty Kiprun trail TR to na pewno but treningowy, a nie startowy. Poleciłabym je biegaczkom niezależnie od rodzaju stopy ponieważ posiadają koncepcję K-ONLY i dopasowują się do każdej stopy. Widziałabym je raczej na krótszych dystansach niż biegach ultra. Nie polecam je w wysokie góry, ich przeznaczeniem są raczej leśne ścieżki czy parki. W bardziej wymagający teren zabrałabym drugi model, który miałam okazję również testować – Kiprun Trail XT 7. Są one może nieco cięższe, jednak posiadają o wiele bardziej agresywny bieżnik, który bez trudu wgryzie się w najtrudniejszych warunkach.

Buty Kalenji Kiprun Trail TR można znaleźć w sklepach stacjonarnych Decathlon oraz na stronie decathlon.pl.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

4.2 / 5. 5

Przeczytaj też

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle