fbpx

Trening > Maraton i półmaraton

Kalkulatory biegowe. Na co możemy liczyć znając swój czas z półmaratonu?

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

Na przełomie ostatnich miesięcy prawie 600 osób włączyło się do konkursu, w którym aby wziąć udział, musiały przebiec w określonym czasie dystans maratonu. Przy okazji uczestnicy loterii stali się dla nas całkiem pokaźną grupą badawczą.

Zasady wzięcia udziału w loterii były banalnie proste. Wystarczyło pobiec w PZU 12. Półmaratonie Warszawskim, a wybiegany czas organizator wstawiał do specjalnego wzoru i tym samym wyliczał Twój prognozowany czas w maratonie:

Czas z półmaratonu x 2,09 = prognozowany czas w maratonie

Ostatecznym warunkiem wzięcia udziału w loterii, było przebiegnięcie królewskiego dystansu w czasie nie gorszym, niż podana prognoza. Spośród tych, którzy spełnili wszystkie punkty regulaminu konkursu, wylosowano jedną, która otrzymała nowego, pięciodrzwiowego Fiata Tipo.

Chęć do udziału w loterii wyraziło 629 osób. Ostatecznie z nadzieją na wygraną pobiegło 567, jednak tylko 188 osób ukończyło zawody w założonym czasie. Nieco ponad 60 proc. uczestników nie było w stanie spełnić tego warunku. Dlaczego?

Pierwsza myśl, która się nasuwa, to wyśrubowane prognozy. Czyżby? Kalkulatorów biegowych w internecie można znaleźć przynajmniej kilka, jednak po skorzystaniu z nich okazuje się, że wszystkie podają bardzo podobne wartości. Najprostszą metodą i chyba najczęściej stosowaną, jest pomnożenie czasu z półmaratonu przez dwa i do otrzymanego wyniku dodanie liczby 10. Przyjmując, że Twoja życiówka w półmaratonie wynosi 1:40, według tych obliczeń, maraton powinieneś ukończyć w 3:30 min. Używając wzoru użytego w loterii, Twój prognozowany czas, to 3:29. Trzeci, znaleziony w sieci wzór (czas z półmaratonu x 2,11) daje nam wynik 3:31. Różnica jest więc minimalna.

Zatem problem leży gdzieś indziej. Gdzie? Oczywiście zwykle w… treningu. Ale nie tylko. Poleganie na wzorach i liczbach, nie jest złe. Pozwalają one bowiem nam się zorientować, mniej więcej na jaki czas możemy liczyć. Jednak o ostatecznym wyniku decydują inne czynniki.

fiat

O to, z jakich najczęściej powodów czas z półmaratonu nie przekłada się na maraton, zapytaliśmy Marcina Nagórka:

1. Podejście do maratonu zbyt wcześnie – amator często zaczyna bieganie od podejścia do dystansu maratońskiego, podczas gdy profesjonalne podejście zakłada wieloletnie przygotowania. Najpierw należy wzmocnic się siłowo, wydolnościowo, mieć dobrą technikę biegu i poprawić życiówki na krótszych dystansach, żeby pobiec dobrze maraton.

2. Niewłaściwy trening – amator, który naczyta się źródeł w internecie, bierze się nieprzygotowany za bieganie dużo i wolno, zamiast skupić na bardziej róznorodnym treningu. Mocny, silny, szybki i wydolny zawodnik przebiegnie maraton bez żadnego problemu nawet nie wykonując bardzo długich treningów. I odwrotnie: biegacz słaby, choćby biegał co tydzień długie rozbiegania, będzie miał problemy ze skutecznym zmierzeniem się z dystansem.

3. Zbyt ambitny początek – podstawowy grzech większości biegaczy. Maraton jest dystansem, w którym na początku każdy czuje się dobrze. Kluczem jest rozłożenie sił na całym dystansie, a nie bieganie mocno „na zapas” na początku, gdy samopoczucie jest dobre. W maratonie opłaca się początek wolniejszy od średniego tempa i negative splits – druga połowa szybsza od pierwszej. Mało kto tak jednak biega, co wynika najczęściej ze słabego przygotowania i braku pewności siebie.

4. Inne błędy – niewłaściwie żywienie czy picie na trasie, za mało lub za dużo, za rzadko lub za często. I z drugiej strony niewłaściwa dieta w ostatnich dniach, kombinowanie, szukanie cudownych środków, zażywanie wspomagaczy, energetyków, witamin, podrażniających żołądek. Zbyt duży stres, za mało snu.

5. Brak talentu – maraton biegany szybko to specyficzny dystans, do którego należy mieć talent wytrzymałościowy. Typowych maratońskich talentów nie ma wiele. Spora część ludzi może się przygotować kosztem ciężkiej pracy do biegania maratonu szybko, ale jest też grupa takich, który nigdy nie pobiegną go dobrze. To szybkościowcy, których mięśnie nie są dobrze przystosowane do długich, jednostajnych wysiłków. Część z nich może dobrze pobiec nawet 10 km czy półmaraton, ale już nie maraton.

Nie udało się. I co dalej?

Nie poddawaj się! Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że ogłoszona przez Fundację Maraton Warszawski loteria, to zabawa dla ambitnych. Jej głównym celem było zmotywować Cię do podjęcia wyzwania, jakim jest pokonanie królewskiego dystansu. I to zostało spełnione, wszak większość osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w konkursie, przebiegły również maraton. I nie mamy wątpliwości, że jeśli nawet nie udało się zrobić założonego wyniku, to i tak było warto.

A co teraz? Cóż, jeśli nie byłeś w stanie spełnić ostatecznego warunku loterii, nie zatrzymuj się w połowie drogi. Wyciągnij wnioski ze swojego dotychczasowego treningu i podejmij kolejne wyzwanie. Biegowy rok 2018 czai się tuż za rogiem!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle

Już od 3 sezonów ASICS METASPEED jest jednym z 2 flagowych modeli startowych japońskiego producenta. Do naszej redakcji trafiła właśnie najnowsza jego odsłona, 3. generacja, czyli ASICS METASPEED SKY PARIS. Jak wypada na tle swoich […]

ASICS METASPEED SKY PARIS – flagowa startówka w trzeciej odsłonie [TEST]