fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Kolejny etap projektu „Elbrus-Zatorska 2016” zakończony sukcesem

DSC_0167

Izabela Zatorska na mecie Biegu na Howerlę. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Planująca pobicie rekordu świata kobiet w biegu na Elbrus Izabela Zatorska, ma za sobą kolejny etap swojego projektu “Elbrus-Zatorska 2016”. W ramach zawodów Karpaty Run zdobyła Howerlę – najwyższy szczyt Ukrainy.

Izabela Zatorska zajęła drugie miejsce w zawodach Karpaty Run – Bieg na Howerlę (2061 m n.p.m.) na Ukrainie. Droga na szczyt zajęła naszej wybitnej biegaczce górskiej 1 godzinę i 13 minut. Trasa wynosiła 8 kilometrów a przewyższenie – blisko 1200 m. Jako pierwsza na szczyt dobiegła Valentina Shewchenko, tegoroczna wicemistrzyni Pucharu Świata w biegach narciarskich w stylu klasycznym, osiągając wynik 1:10. Trzecie miejsce zajęła Oksana Petrowa z wynikiem 1:15. W kategorii mężczyzn najszybszy okazał się Siergiej Raszczupkin (58:30), jako drugi dobiegł Aleksander Czenikalo, a trzecie miejsce zajął Bogdan Donranski.

DSC_0187

W ramach Biegu na Howerlę rozegrano mistrzostwa Ukrainy w biegach górskich. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Ten etap projektu „Elbrus-Zatorska 2016” zdecydowanie zakończył się sukcesem Izabeli Zatorskiej. Mimo, że fantastyczna pogoda i profesjonalnie przygotowana trasa pomagały zawodnikom, to, jak przekonuje nasza biegaczka, warunki na trasie były bardzo trudne.

Przebiegłam wiele biegów i mogę śmiało powiedzieć,  że ten był bardzo ciężki i wymagający. Jestem pewna, że to mógłby być przyszłościowo jeden z lepszych biegów w Europie w stylu alpejskim.

Trasa biegu na Howerlę wymagała uwagi oraz niemałych umiejętności biegowych. Pojawiały się na niej odcinki kamieniste i śliskie. Bardzo duża była też sama rywalizacja w zawodach i poziom uczestników – w ramach imprezy odbywały się mistrzostwa Ukrainy w biegach górskich. Wśród mężczyzn startowali mistrzowie Ukrainy w biegach górskich, a w kategorii kobiet – zawodniczki narciarskie, które biegają na nartach w górach, jak np. dobrze przygotowana, mocna Valentina Shewchenko, albo Oksana Petrowa – zawodniczka startująca wielokrotnie w Pucharze Świata w biegach górskich. Dla Izabeli Zatorskiej start w tak mocnej stawce i na tak wymagającej trasie na pewno okaże się bardzo pożądany z punktu widzenia realizacji ostatecznego celu projektu “Elbrus-Zatorska 2016”.

DSC_4673

Izabela Zatorska na konferencji prasowej swojego projektu. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Na konferencji prasowej kończącej zawody Izabela Zatorska podziękowała organizatorom za możliwość uczestniczenia w ciekawym i wymagającym technicznie biegu na Howerlę, a współzawodnikom za fantastyczną atmosferę i wsparcie.

Organizatorami projektu „Elbrus – Zatorska 2016” są Grupa Eko-Karpaty Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Stolica Bieszczad Ustrzyki Dolne.

Kolejny etap projektu to bieg Kitzsteinhorn (3203 m n.p.m.) w Austrii, który odbędzie się już w lipcu. Finał, czyli bieg na Elbrus odbędzie się w połowie września. Zachęcamy do śledzenia kolejnych etapów projektu na Facebook’u.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni