fbpx

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Kongres Exercise is Medicine Poland już 18 października. “Chcemy aktywizować Polaków”

eimp_2018_1920_cwiczenia-023-5434

18 października 2019 w Warszawie odbędzie się druga edycja Kongres Exercise is Medicine Poland, skierowana m.in. do fizjoterapeutów, trenerów, dietetyków. Szykuje się ogromna dawka wiedzy oraz inspiracji z zakresu zdrowego, aktywnego stylu życia. O tym, czego mogą spodziewać się uczestnicy tegorocznego wydarzenia, rozmawiamy z organizatorkami Kongresu – Anną Plucik-Mrożek – dyrektor medyczny Exercise is Medicine Polska – oraz Małgorzatą Perl – dyrektor sportowy Exercise is Medicine Polska

W zeszłym roku odbyła się debiutancka edycja Kongres Exercise is Medicine Poland. Skąd pomysł na tego typu przedsięwzięcie?

Liczne badania wskazują, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a siedzący tryb życia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, otyłość czy nowotwory. Co więcej aktywność fizyczna jest zupełnie niezależnym czynnikiem zdrowia, niezależna od diety, palenia tytoniu, czy nawet masy ciała. Rozwój cywilizacji spowodował, że w krajach rozwiniętych obserwujemy znaczny wzrost ilości osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Brak ruchu skraca życie i znacznie pogarsza jego jakość.

Od wielu lat myślałyśmy o edukacji dla profesjonalistów, ponieważ lekarze i trenerzy mają bardzo ważną rolę do odegrania w procesie aktywizacji populacji – to lekarz może pacjenta z chorobą przewlekłą skierować do odpowiedniego programu ćwiczeń, a wyedukowany odpowiednio trener poprowadzi trening i będzie umiał zwiększyć motywację ludzi do bycia aktywnymi.

eim

W jaki sposób wydarzenie to ma wpłynąć na zmianę postaw?

Chcemy i działamy dwutorowo: edukujemy, aktywizujemy polskie społeczeństwo (np. w projekcie„Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”) i jednocześnie docieramy do profesjonalnej grupy odbiorców tj. lekarzy, trenerów personalnych, fizjoterapeutów, rehabilitantów, dietetyków i psychologów (Exercise is Medicine), tak, aby szybciej spotkać się w połowie drogi.

Exercise is Medicine to inicjatywa, która rozpoczęła się 10 lat temu w USA, gdzie zauważono ogromną potrzebę zaopiekowania się ludźmi, którzy mimo choroby przewlekłej chcą ćwiczyć i być aktywnymi w życiu. W związku z tym, że Europa starzeje się w zastraszającym tempie, zwiększa się zachorowalność na różne choroby przewlekłe – nie tylko w starszym wieku – uznałyśmy, że to niezwykle ważne, aby podczas ćwiczeń klienci byli bezpieczni, niezależnie od tego czy są zupełnie zdrowi, czy cierpią na jakieś choroby przewlekłe.

Do kogo kierują Panie drugą edycję Kongresu?

Kongres kierowany jest do lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów, pielęgniarek, dietetyków, psychologów. Jego celem jest połączenie medycyny i sportu, tworzenie interdyscyplinarnych zespołów ekspertów w trosce o jakość życia i zdrowia społeczeństw. Chcemy pokazać, że wspólne działania mogą przynieść bardzo dobre efekty – będziemy po prostu żyli dłużej i przede wszystkim lepiej. Aktywność fizyczna jest dla wszystkich – nie ma znaczenia, czy ktoś ma lat 8 czy 88 – każdy może ćwiczyć. Dlatego program kongresu obejmuje zagadnienia aktywności fizycznej w każdym wieku, dla każdej grupy docelowej. Dodatkowo chcemy przedstawić też modne formy ruchu i wskazać jak rozsądnie uprawiać różne sporty – nurkowanie, biegi górskie, ultramaratony – to też sport, tylko trzeba rozsądnie wybrać coś dla siebie, a aby móc to zrobić, trzeba znać wpływ takiego sportu na organizm i jego ograniczenia.

W programie Kongresu można znaleźć nie tylko tematy związane ściśle z promocją aktywnego stylu życia, ale również z dietą i ekologią.

Od początku powstania Towarzystwa Medycyny Stylu Życia współpracujemy, ponieważ dzięki kompleksowemu podejściu do zdrowego trybu życia możemy osiągnąć więcej. Zapraszamy do współpracy najlepszych specjalistów, ponieważ same nie możemy wiedzieć wszystkiego. Dlatego też mamy niezwykle ciekawą sesje dotyczącą zdrowia psychicznego, motywacji, utrzymania zdrowych nawyków oraz oczywiście sesję związaną z dietą. Dbanie o zdrowie naszej planety w obecnych czasach wydaje się być coraz ważniejszym tematem, są to również dla nas ważne zagadnienia.

W programie oferujemy ogromną dawkę wiedzy – o treningu w chorobach przewlekłych, kwalifikacji do ruchu, zajmujemy się ruchem od kobiety w ciąży, poprzez dzieci, osoby zdrowe, po seniorów. Zatrzymamy się również na zagadnieniach ochrony zdrowia, sposobach i rozwiązaniach systemowych poprawiających jakość życia – bardzo dużo tego będzie. Kongres jest również niejako początkiem zdobywania wiedzy, ponieważ od listopada rozpoczynamy szkolenia dla trenerów i lekarzy obejmujące swym zakresem wiedzę na temat aktywności fizycznej w chorobach przewlekłych – dużo zajęć teoretycznych, ale przede wszystkim praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Po naszym szkoleniu będzie można otrzymać certyfikat Exercise is Medicine i zająć się bezpiecznie klientami z chorobami przewlekłymi w klubie fitness – nie tylko tymi z bólami kręgosłupa, czy po urazach, ale przede wszystkim tymi z cukrzycą, nadciśnieniem, depresją i wieloma innymi.

eimp_2018_1920_cwiczenia-037-5473

Jak wyglądało zainteresowanie Kongresem w zeszłym roku?

W trakcie kongresu odbyło się 27 wykładów teoretycznych obejmujących swoim zakresem tematycznym zagadnienia związane z aktywnością fizyczną w chorobach przewlekłych. Na kongres zgłosiło się ok. 250 osób – każdy mógł wybrać dla siebie ciekawe wykłady i zajęcia. Można było dowiedzieć się wiele na temat wpływu ruchu na przebieg osteoporozy, chorób nowotworowych czy tego, jak zapobiegać chorobom nowotworowym dzięki odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. W piątek odbyła się też sesja poświęcona aktywności fizycznej osób starszych, gdzie wybitni naukowcy – prof. Kozdroń i prof. Wojciech Chodźko-Zajko – prezentowali wyniki swoich badań. Wiemy już na pewno, że warto ćwiczyć niezależnie od tego, ile mamy lat. Rozmawialiśmy o wpływie ruchu na zdrowie dzieci. To niezwykle ważny temat, ponieważ dzieci siedzą coraz dłużej w ciągu dnia przed komputerami i są niestety coraz bardziej otyłe. Wykładowcy bardzo często dzielili się swoimi własnymi doświadczeniami, było zatem widać podczas wykładów, że wiedza jest nie tylko teoretyczna, ale również poparta własnym doświadczeniem.

W zeszłym roku po raz pierwszy w Europie odbyła się w ramach Kongresu Exercise is Medicine konwencja fitnessu medycznego Odbyło się osiem lekcji z zakresu cukrzy- cy, osteoporozy, kręgosłupa, Zogi, pilatesu onkologicznego, osób starszych. To zupełnie nowe zjawisko w Polsce, ale spotkało się z dużym zainteresowaniem środowiska fitnessu, rehabilitacji. W konwencji uczestniczyli świadomi stojących przed branżą fitness wyzwań trenerzy i instruktorzy, fizjoterapeuci, ale także lekarze i przyszli lekarze, co pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będą mieli dużą świadomość tego, na jakie zajęcia chcą skierować pacjenta.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

W tegorocznej edycji Kongresu chcemy się skupić na sposobach zmiany nawyków zdrowotnych Polaków poprzez zaplanowaną aktywność fizyczną. Badania pokazują, że jeżeli pierwszym krokiem do zmiany życia na lepsze jest ruch inne zmiany przychodzą nam z większą łatwością.

W tym roku odwidzi nas jeden z najlepszych na świecie badaczy treningu HIIT – treningu interwałowego o dużym natężeniu – jest to jeden z najlepszych form treningu do poprawy kondycji – wiedzą o tym doskonale biegacze, ale zapewne nie wiedzą, że jest to trening, który zmniejsza ryzyko zawału serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Jest doskonały dla każdej grupy wiekowej również seniorów, którzy bardzo lubią ten trening. Będzie można posłuchać o nim od prof. Martina Gibali – jednego z głównych twórców protokołów HIIT, obok prof. Tabaty. Prof. Gibala poprowadzi również 20.10.2019 warsztaty z praktycznego programowania treningu HIIT – odpowie na każde pytanie!

Exercise is Medicine Poland w trakcie kongresu przedstawi wstępne wyniki kampanii „Aktywni, bezpieczni – zmierz ciśnienie przed treningiem” – to pierwsze w Polsce badanie oceniające ilość minut aktywności fizycznej dorosłych Polaków. Kampania jest organizowana we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo uprawiania sportu – każdy może ćwiczyć, byle robił to odpowiedzialnie – w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 10 mln Polaków -możemy to łatwo zmienić – mierząc ciśnienia, aby wykryć chorobę jak najwcześniej oraz ćwicząc regularnie co zmniejsza ryzyko choroby.

Oprócz tego skupiamy się na tematach ważnych, ale mało znanych – na przykład jak rozpoznawać i leczyć zaburzenia mięśni dna miednicy mogące prowadzić do nietrzymania moczu nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. To obszar działań fizjoterapeutów, trenerów i lekarzy – współpraca jest niezbedna, bo tylko w ten sposób możemy pomóc osobie z zaburzeniami mięśni dna miednicy.

W trakcie kongresu chcemy przedstawić różne formy ruchu, ich naukowe podstawy, sposób wykorzystania w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć – bardzo ciekawa będzie sesja organizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Sportowej – np. kiedy trening może już być szkodliwy, jak unikać urazów, czy na co zwrócić uwagę, gdy chcemy stosować suplementy diety wspomagające trening.

Na Kongres przyjeżdża do Warszawy badaczka wpływu ruchu na osoby starsze. Prof. Becca Jordre pracuje z Olimpijczykami seniorami i bada ich populację w porównaniu do populacji ogólnej – stworzyła niezwykle proste testy, które umożliwiają ocenę kondycji seniora, ale również ich wyniki prognozują długość i jakość życia starszych ludzi.

Zaplanowałyśmy niezwykle ciekawą sesję we współpracy z Uniwersytetem SWPS na temat motywowania do zmiany nawyków zdrowotnych, utrzymania tej zmiany, wpływu ruchu na zdrowie psychiczne, zaburzenia lękowe, depresję.

W trakcie Kongresu odbędą się również 2 dyskusje – jedna na temat sytuacji zdrowotnej Polaków i zmiany nawyków na prozdrowotne z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, przedstawicieli biznesu ochrony zdrowia i fitnessu.

Podczas drugiej debaty chcemy pokazać, że „dla chcącego nie ma nic trudnego” – pokażemy kobiety związane z ochroną zdrowia i ze sportem – jak można osiągnąć sukces, ile to kosztuje wysiłku i jak to zrobić.

Więcej informacji na temat Kongresu znajdziesz na stronach:

eimpoland.pl

facebook.com/ExerciseIsMedicinePoland/

Link do zapisów: evenea.pl

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W stolicy zakończył się weekend maratoński. Metę 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego pokonało 1000 osób. W tym roku, z racji na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii, 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski został podzielony na 4 […]

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski – bieg faworytów [RELACJA LIVE]

Od ponad 40 lat ostatni weekend września przemienia się w stolicy w prawdziwe święto biegania. Nie inaczej jest i w tym roku, choć reżim sanitarny wymusił na organizatorach duże zmiany w formule oraz trasie imprezy. […]

Właśnie wystartował 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski!

Japoński producent sprzętu sportowego, ASICS przedstawia nową linię butów do biegania, wykorzystującą materiały pochodzące z recyklingu plastikowych butelek. Kolekcja Edo Era Tribute Pack to wyraz uznania dla miasta Edo (współczesnego Tokio) i jego prężnych działań […]

Ekologia idzie w parze z modą. ASICS sięga do korzeni Tokio i prezentuje nową kolekcję z materiałów wielokrotnego użytku

Zakończyła się tegoroczna, wyjątkowa edycja 1MILI. Przez całe wakacje trwała Wirtualna 1MILA, inicjatywa łącząca bieganie z pomaganiem. A następnie, w kolejne trzy niedziele września, odbyły się symboliczne finały tych wirtualnych zmagań, czyli kameralne imprezy na […]

Wirtualna, realna i dobroczynna. 1MILA 2020 za nami!

W ostatni weekend września Warszawa zamieni się w stolicę biegania. 1000 zawodników zmierzy się na legendarnym dystansie 42km 195m. PZU ORLEN Maraton Warszawski startuje nieprzerwanie od 1979 roku i jest symbolem niezłomności, odbywał się bowiem […]

Weekend pod znakiem 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego

Gdy nadchodzi czas jesieni, wiele osób zastanawia się, jak zadbać o odporność organizmu. Tak naprawdę budujemy ją na co dzień – poprzez to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy. Natomiast każdy moment jest dobry […]

6 produktów żywnościowych wspomagających odporność

Fizjologii nie da się oszukać – jesteśmy w dużym procencie zbudowani z wody i potrzebujemy jej do przeprowadzania procesów życiowych. Czy jednak na przestrzeni zmieniających się pór roku, a tym samym warunków pogodowych, powinniśmy zmieniać […]

Czym i jak nawadniać się biegając przez cały rok?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? To fantastyczny pomysł. Jednak wiele rzeczy może pójść nie po Twojej myśli. Jeśli będziesz je stosować, zamiast stać się biegaczem, będziesz ciągle stawać. A to różnica. Wielu osobom wydaje […]

Jak nie stawać się biegaczem? [FELIETON]