fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Polecane

Koniec Yukiego Kawauchiego?

Yuki Kawauchi Getty Images 495258388

Yuki Kawauchi upada po przekroczeniu mety TCS New York City Marathon 1 listopada 2015 roku. Fot. Elsa/Getty Images

Fenomenalny amator Yuki Kawauchi, startujący seryjnie w maratonach, zyskał ogromną popularność. Od pewnego czasu widać jednak, że jego wyniki są coraz słabsze. Czy to koniec szybkiego biegania Japończyka?

Yuki Kawauchi pokazał się szerszej publiczności w roku 2012. Dwudziestopięcioletni wtedy biegacz po ukończeniu studiów nie kontynuował uniwersyteckiej kariery w profesjonalnej grupie treningowej, lecz zaczął biegać na własną rękę. W swoim, stylu, zaliczając w ciągu roku m.in. dziewięć maratonów, trzynaście półmaratonów i bieg na 50 kilometrów. Najlepszy roczny wynik Japończyka wyniósł wtedy 2:10:29. Co ciekawe, startował również na bieżni, bijąc życiówkę na 5000 metrów czasem 13:58,62.

Rok 2013 to prawdziwa eksplozja talentu i najlepsze do dzisiaj wyniki Kawauchiego. Wśród jedenastu przebiegniętych maratonów były aż cztery poniżej bariery 2:10 – 2:08:14 w Seulu, 2:08:15 w Beppu, 2:09:05 w Fukuoce i 2:09:15 w Hofu. Najwolniejszy bieg Japończyk zaliczył w Chitose, rozgrywanym na żużlu, bijąc rekord trasy w czasie 2:18:29. Drugi najsłabszy czas tego roku to już 2:15:35. Był to fenomenalny sezon, który przyniósł aż cztery najlepsze wyniki biegacza w całej karierze. Warto jednak zauważyć, że pogorszył się nieco czas na 5000 metrów – na 14:09,88. Była to zapowiedź kłopotów.

W 2014 Kawauchi był już odrobinę słabszy, mimo zapowiedzi ataku na wynik 2:06. Najlepszy czas uzyskał w Hamburgu – 2:09:36. Barierę 2:10 pokonał jeszcze w Hofu, uzyskując 2:09:46. W ciągu roku przebiegł aż trzynaście maratonów. W 2015 jego poziom pogorszył się jeszcze bardziej, mimo kolejnych zapowiedzi osiągnięcia czasu rzędu 2:06. Najszybszym maratonem, jaki zaliczył, był występ w Zurychu, który zakończył się drugim miejscem w czasie 2:12:13. Warto przy okazji zwrócić uwagę, jak bardzo spadła prędkość Japończyka – po roku przerwy dwukrotnie startował na dystansie 5000 metrów, uzyskując czas tylko 14:20,56 i 14:23,69. Na brak rywali w szybszym biegu nie mógł narzekać – zajął 33. miejsce. Yuki prawdopodobnie widział problem pogarszającej się szybkości, bo w tym sezonie startował na bieżni wyjątkowo często.

Eksperci od początku kręcili głowami na politykę startową Yukiego Kawauchiego. Mimo jego fenomenalnej zdolności regeneracji istnieje ryzyko, że tak częste bieganie maratonów zniweczyło szanse na naprawdę dobry wynik na tym dystansie. Szczyt formy japoński biegacz uzyskał w wieku 26 lat – bardzo wcześnie jak na maratończyka. W tym kończy 29 lat i ma przed sobą ryzyko trzeciego sezonu bez progresu i drugiego, w którym nie złamie bariery 2:10. Warto zwrócić uwagę, jak bardzo w zeszłym roku różnił się wynik, jaki Kawauchi uzyskał w Seulu, miejscu, skąd pochodzi jego życiówka. W 2015 pobiegł tam tylko 2:13:33 – ponad pięć minut wolniej niż dwa lata wcześniej.

Celem Japończyka jest stukrotne pokonanie bariery 2:20 w maratonie i ma na to duże szanse. Dokonał tego wyczynu już ponad 50 razy. Czy to jednak koniec Kawauchiego jako biegacza światowej czołówki? Praktycznie stracił już szanse na awans do reprezentacji japońskiej na Igrzyska Olimpijskie i na razie rozpoczął sezon maratonem pokonanym w czasie 2:15:14. W ostatnich latach zaczął narzekać na drobne urazy. Czyżby sceptycy mieli rację?

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali