fbpx
Halowe MP w Lekkoatletyce

Wydarzenia > Aktualności > Czytelnia > Czytelnia > Felietony > Wydarzenia

Kwalifikacje na imprezy rangi światowej w wydaniu amerykańskim i polskim

Halowe MP w Lekkoatletyce

Amerykanie właśnie ogłosili, że w lutym 2016 przeprowadzą w Los Angeles Olympic Trials w maratonie – czyli eliminacje do drużyny olimpijskiej. Związany z tym szum marketingowy będzie prawdopodobnie większy niż z samymi Igrzyskami.

O to, aby być miejscem rozgrywania rywalizacji Los Angeles walczyło z Houston, gdzie odbyły się poprzednie Olympic Trials. Miasto Aniołów specjalnie na potrzeby imprezy przesunęło o miesiąc termin rozgrywania maratonu. Co więcej, eliminacje olimpijskie nie odbędą się w czasie samego maratonu, a będą osobną imprezą, rozgrywaną dzień wcześniej.

Sposób przeprowadzenia rywalizacji pokazuje, jak bardzo rynkowe i zdroworozsądkowe jest podejście Amerykanów. Do udziału w Olympic Trails jest potrzebne minimum, ale ustalono je na takim poziomie, aby na miejscu mogło się znaleźć blisko 100 najlepszych biegaczy i ok. 50 biegaczek. Każdy z nich po zrobieniu minimum będzie traktowany jak zawodnik elity, co oznacza np. bezpłatne zakwaterowanie i transport na start. Reguły są jasne i bardzo zachęcające. Zawodnik przyjeżdżający do Los Angeles może liczyć na wyjątkowe traktowanie, ma też świadomość walki o wysokie nagrody finansowe. Pierwsza trójka bez żadnych kombinacji kwalifikuje się do reprezentacji olimpijskiej.

Miejsce i termin rywalizacji wybrano tak, aby pasowało to zawodnikom. Początek lutego daje jeszcze sporo czasu na odpoczynek i przygotowanie do Igrzysk Olimpijskich. Rozegranie biegu w dużym mieście zapewni zainteresowanie kibiców oraz sponsorów.

Porównajmy to do polskich warunków. Na początku marca, czyli za miesiąc z kawałkiem, mamy w kraju najważniejszą lekkoatletyczną imprezę w historii – Halowe Mistrzostwa Świata w Sopocie. Za trzy tygodnie mają miejsce Halowe Mistrzostwa Polski, które dla naszych zawodników będą ostatnią okazją do zakwalifikowania się do reprezentacji. Ogłoszono już minima – przy okazji w kilku przypadkach podwyższając je w stosunku do wymagań IAAF. Gospodarz zawodów usiłuje więc na własną rękę zmniejszyć liczbę tych, którzy mogą się zakwalifikować.

Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce

Co więcej, wśród zainteresowanych krążą pogłoski, że w przypadku nieuzyskania przez żadnego zawodników minimum, możliwe, że wystawimy mistrza Polski w danej konkurencji – mamy takie prawo. Nie jest to jednak pewne, a sposób, w jaki rozchodzą się pogłoski, każe przypuszczać, że mistrz być może pojedzie, ale pod warunkiem, że będzie to mistrz właściwy. Dalej – w przypadku, gdy minimum uzyska więcej niż dwóch zawodników, o występie zdecyduje kombinacja kilku niejasnych kryteriów, takich jak: dyspozycja sportowa, dyspozycja zdrowotna, miejsce uzyskane w mistrzostwach Polski, ranking IAAF i starty we wcześniejszych imprezach mistrzowskich.

Sprowadzając rzecz na poziom zdrowego rozsądku, widać wyraźnie, że jest to furtka, która pozwoli nie wysłać na zawody nawet takiego zawodnika, który uzyska minimum z najlepszym wynikiem w kraju, ale ktoś – nie wiadomo kto, ocenia kryteria – uzna, że jego dyspozycja zdrowotna, cokolwiek to znaczy, oraz starty we wcześniejszych imprezach mistrzowskich nie predestynują do udziału w zawodach w Sopocie. W poprzednich latach były już takie przypadki.

Mamy tu wyraźny przykład paragrafu 22: jeśli chcesz wyjechać na swoją pierwszą imprezę międzynarodową, musisz uzyskać minimum. Możesz jednak nie pojechać, bo w poprzedniej imprezie, odbywającej się rok, dwa lub trzy wcześniej, nie potwierdziłeś swojej wysokiej dyspozycji. Dlaczego? Bo w niej nie biegałeś. I zamiast Ciebie pojedzie inny biegacz, który ma może słabszy wynik, ale predyspozycje zdrowotne – nieokreślone, więc może chodzić np. o brak łupieżu – sprawiają, że tajemniczy ktoś uzna, że lepiej będzie reprezentował nasz kraj.

Zwróćmy uwagę na różnicę w kulturze organizacyjnej sportu między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Amerykanie dwa lata przed kwalifikacjami znają precyzyjne zasady, regulujące wyłonienie reprezentacji. W Polsce dwa tygodnie przed najważniejszą imprezą w historii będzie to nadal niejasne.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!