fbpx

La Sportiva Mutant – test

Autor: Tomasz Moskalik • 18.07.2018

mutant5

Fot. Tomasz Moskalik

Biegając w La Sportiva`ch po karpackich ostępach zastanawiałem się, dlaczego „mutant”? Czy tylko dlatego, że to „brzmi”? Czy może faktycznie ten osobnik posiada jakieś wyjątkowe mutacje, które dziedziczone w kolejnych pokoleniach gatunku butów trailowych doprowadzą do wytworzenia nowej gałęzi ewolucyjnej?

Postanowiłem więc przeprowadzić test i dogłębną analizę opierając się na genetyce. W końcu mamy do czynienia z mutantem!

11

Uwaga:

W badaniach nie wykorzystano nazw własnych rozwiązań materiałowych, by nie zaburzały oceny.

Termin i miejsce badań:

Pieniny, Gorce, Tatry. Kwiecień-maj 2018r.

Czynniki mutagenne, w których dokonywano obserwacji

Osobnik w trakcie badań pokonał ok. 350km (odcinki: 5-41km), nawierzchnie ziemne, szutrowe, skały, teren o nachyleniu 0-65stopni), warunki atmosferyczne.: deszcz, upał, normalne, temp.: 5-28 C.

mutant2

Fot. Tomasz Moskalik

Brak mutacji

W trakcie obdukcji (tuż po wyciągnięciu z pudełka) oraz w środowisku stwierdzono, że La Sportiva Mutant (dalej LSM) posiada charakterystyczne cechy gatunkowe, które są powszechne w innych butach trailowych. Są to:

  • wysoka cholewka, sztywny zapiętek, mające zabezpieczyć stopę przed skręceniem,

  • twardy przód LSM zabezpiecza palce przed uderzeniem w kamienie,

  • wytrzymały materiał cholewki. Należy w tym miejscu podkreślić, że za tym idzie umiarkowana oddychalność, co jest szczególnie uciążliwe przy temperaturze powyżej 20 stopni i zamoknięciu butów,

  • standardowy drop: 10mm,

  • podeszwa wewnętrzna z pianki EVA. Dość cienka, co jest odczuwalne na długich przelotach po szutrach i przy biegach powyżej 40km. Stwierdzono, że kosztem dużej amortyzacji LSM zyskuje na stabilności i dobrze reaguje na trudnych skalnych nawierzchniach

Konkluzja: brak mutacji dowodzi optymalnej adaptacji tych cech organizmu do środowiska, w którym aktualnie egzystuje.

32807535_461406347625918_5767095692078088192_o

Fot. Tomasz Moskalik

Mutacje

Najbardziej widoczne są mutacje insercyjne, polegające na włączeniu dodatkowych rozwiązań. Są to:

  • asymetryczny język oraz asymetryczny system sznurowania, które pozwalają na dopasowanie buta, przy jednoczesnym braku uciskania. System ten sprawdza się przy przy stromych technicznych zbiegach,

  • linia sznurowania jest przedłużona do podeszwy wzmocnieniem, które ma dodatkowo stabilizować stopę. W trakcie biegów nie stwierdzono jednak szczególnych, wykraczających ponad standard, właściwości tego systemu,

  • cholewka wykończona minisuptutem.

Mutacje delecyjne, wynikające z rezygnacji z występujących rozwiązań:

  • stosunkowo prosta budowa podeszwy zewnętrznej (odstąpienie od często spotykanych wielomateriałowych razwiązań). Monomateriałowa, o stosunkowo prostym układzie korków (6mm) ma na celu przede wszystkim zapobieganie transportowi błota (ocena: akceptowalny). W trakcie badań stwierdzono jednak ponadnormatywną umiejętność do trzymania się nawierzchni twardych (kamień, płyta), w tym również w deszczu. Guma po dotychczasowych badaniach nie wykazała znacznego zużycia. W ocenie badającego są to jedne z najkorzystniejszych dla gatunku mutacji!

Konkluzja: stwierdzone mutacje noszą charakter indukowany – zostały wprowadzone aby uzyskać osobnika, który będzie dobrze radził sobie w szybkich biegach (w tym zawodach) w zróżnicowanym terenie, co w znacznej mierze się powiodło. Zauważono dwie mutacje samorzutne, będące konsekwencją uzyskania optymalnych cech osobniczych, tj. zachowanie przeciętnej oddychalności, umiarkowana amortyzacja, tendencja do zatrzymywania depozytu błota w bieżniku, a także koszt nabycia. Są to jednak zmiany, które nie rzutują na ostateczną, bardzo pozytywną ocenę osobnika.

Ocena

La Sportiva Mutant jest butem z gatunku trailowców, u którego stwierdzono występowanie jednych z najbardziej optymalnych dostosowań osobniczych do warunków ekosystemu, w którym na co dzień żeruje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger