fbpx

La Sportiva Unika – historia zatoczyła koło

la-sportiva-unika3

W dzisiejszych czasach amortyzacja w butach biegowych opiera się o piankę Eva, zaopatrzoną w przeróżne dodatkowe systemy, takie jak wstawki żelowe, poduszki gazowe czy inne konstrukcje. Nie zawsze jednak tak było, a La Sportiva modelem Unika postanowiła wrócić do korzeni.

la-sportiva-unika2

Jeśli czytaliście artkuł „Kamienie milowe: Pianka EVA – przełom w amortyzacji” to wiecie, że przełomowym osiągnięciem od lat 70-tych była pianka poliuretanowa, która wyparła tradycyjną kauczukową gumę. Materiał ten był  trwalszy i dawał butom znaczną stabilność, niestety amortyzacja pozostawiało sporo do życzenia.

W roku 1975 nastąpił kolejny przełom, kiedy to marka Brooks zastosowała w butach biegowych piankę Eva. Materiał ten co prawda miał niższą trwałość, ale pod względem amortyzacji nie miał sobie równych. Nastąpiła nowa jakość, a pianka ta w różnych odmianach króluje w butach biegowych do dzisiaj. Wydawało się, że powrotu do pianki poliuretanowej już nie ma. Co prawda w butach górskich poliuretan występuje bardzo często, ale w sporcie raczej go nie uświadczymy.

Marka La Sportiva modelem Unika postanowiła jednak wrócić do korzeni i sięgnęła po zapomniany materiał. Unika to model przeznaczony do startów na średnich i długich dystansach w górach, więc istotna jest z jednej strony niska masa, a z drugiej dobra amortyzacja. Dlatego właśnie projektanci z Włoch sięgnęli po PU – oczywiście w odpowiednio odświeżonej i poprawionej wersji. Dzięki temu ma zapewniać niewielką masę, bardzo dobrą amortyzację oraz znakomity zwrot energii czyli dynamiczniejszy bieg.

la-sportiva-unika

Unika ma cholewkę o konstrukcji skarpety. W środku nie znajdziemy nawet wkładki. Materiał ma doskonale opinać stopę, a rozbudowany system sznurowania zapewniać odpowiednie jej trzymanie w bucie. W podeszwie w odróżnieniu od wielu modeli biegowych, zamiast znanego i cenionego Vibramu Mega Grip, zastosowano mieszankę własnej produkcji La Sportivy. Mieszankę o najlepszym tarciu ze wszystkich używanych w butach biegowych włoskiego producenta.

Masa butów to 325 g, a drop – 8 mm. Dostępna też będzie wersja damska ważąca 280 g. Buty pojawią się w sprzedaży na sezon 2018/2019, ale w Polsce zapewne będzie je niebywale trudno kupić. Tym bardziej, że sugerowana cena, to 799 zł.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger