fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Letnie tournée CITY TRAIL na mecie!

city trail

2 tygodnie, 10 miast, 10 leśnych biegów, 4239 uczestników, w tym 1230 dzieci – tak w olbrzymim skrócie wyglądał cykl CITY TRAIL onTour 2019. Piąta edycja tego nietypowego tournée odbyła się w dniach 15-26 lipca. Cykl rozpoczął się w Lublinie, a następne biegi odbyły się kolejno w Warszawie, Olsztynie, Gdańsku, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

Biegi CITY TRAIL onTour są zapowiedzią jesienno-zimowego Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, czyli największego cyklu biegów przełajowych w naszym kraju. Edycja 2019/2020 będzie składać się z 60 imprez na dystansie 5 km i rozpocznie się w ostatni weekend września.

Letnia formuła CITY TRAIL charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zawody są rozgrywane w dni powszednie, w godzinach popołudniowych (start biegu głównego o godz. 19:00). To zatem okazja do aktywnego spędzenia czasu po pracy, ze znajomymi, czy rodziną. Biegi są z założenia kameralne, co dodaje im klimatu i sprzyja pobiegowym rozmowom.

city trail

Największym biegiem edycji 2019 był ten rozegrany 19 lipca w Bydgoszczy. Wzięło w nim udział 622 uczestników – 378 dorosłych i 244 dzieci. Drugą lokalizacją był Olsztyn – 541 biegaczy, z czego 396 stanowili uczestnicy biegu głównego, a 145 dzieci i młodzież. Na trzecim miejscu uplasował się Poznań – 487 uczestników – 332 dorosłych i 155 zawodników kategorii Junior.

Tradycyjnie już biegi CITY TRAIL onTour cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kobiet – blisko 39 % wszystkich uczestników to panie. Najwięcej zawodniczek pojawiło się w Gdańsku – 43,7 %, Olsztynie – 42,7 % oraz Poznaniu – 41,6 %. Najmniej – w Szczecinie – 31,9 %.

Najliczniejszą kategorią dziecięco-młodzieżową okazała się ta najmłodsza – w przedziale wiekowym od 0 do 5 lat. Jej uczestnicy stanowili aż 31,6%!

W starszej kategorii, bo w przedziale 10-12 lat startował Kuba Trojak z Koszalina, który pobiegł we wszystkich dziesięciu lokalizacjach! Sześć razy stawał na podium, odniósł jedno zwycięstwo – w Olsztynie. W podróży towarzyszył mu trener (który również startował – oczywiście w biegu głównym) i tata. – Myślę, że te sześć nagród to dobry wynik. Nastawiałem się na to, że będzie dobrze, ale też że czasami pójdzie mi gorzej. Wiedziałem, że nie zawsze będę stawał na podium, bo to jest dość duży wyczyn pobiec w dziesięciu biegach dzień po dniu – mówił 11-letni Kuba po zakończeniu biegowe tournée:

– Najbardziej podobało mi się w Olsztynie, bo trasa była nad jeziorem i tam było bardzo przyjemnie. Dodatkowo to tam zwyciężyłem w swojej kategorii. Najtrudniejsze w tym pomyśle były podróże z miasta do miasta, bo jazda samochodem też męczy. Na szczęście było też trochę czasu na zwiedzanie – szczególnie pamiętam wycieczki po Lublinie i Gdańsku.

Warto dodać, że na trasach CITY TRAIL onTour 2019 padło kilka wartościowych wyników, a autorem rekordu CITY TRAIL onTour został zwycięzca biegu w Warszawie – Kamil Jastrzębski, który uporał się z 5-kilometrową trasą w czasie 14:45. Na trasach letniego cyklu CITY TRAIL nie zabrakło także innych znakomitych zawodników. W Lublinie zwycięstwo odniósł Artur Kern – rekordzista Polski na 5000 m w hali. W Poznaniu pojawił się Łukasz Nowak, olimpijczyk z Londynu (2012), wielokrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowym. We Wrocławiu zwycięstwo odnieśli Dariusz Boratyński oraz Dominika Napieraj – multimedaliści mistrzostw Polski w biegach długich oraz przełajowych. W Katowicach można było spotkać Benjamina Kucińskiego, olimpijczyka z Aten (2004), siódmego zawodnika Mistrzostw Świata w Helsinkach (2005) w chodzie sportowym na 20 km, a w Łodzi Tomasza Osmulskiego – zwycięzcę tegorocznej edycji Wings for Life World Run w Polsce.

city trail

Niespodzianką był start w aż trzech lokalizacjach (poznańskiej, wrocławskiej i katowickiej) Patrycji Włodarczyk – trzykrotnej mistrzyni Polski w biegu na 3000m z przeszkodami, a także w brązowej medalistki mistrzostw Polski półmaratonie i w maratonie.

– Najbardziej podobało mi się, w Katowicach – u siebie. Mimo, że był to już trzeci bieg dzień po dniu, do tego doszły jeszcze podróże i codzienne przemieszczanie się komunikacją publiczną, to wydawało mi się, że jest wyjątkowo lekko. Podbiegi – owszem były, ale mam wrażenie, że więcej biegliśmy z górki niż pod górkę – podkreśla Patrycja Włodarczyk. – Bardzo podoba mi się inicjatywa CITY TRAIL i mimo, że nigdy nie lubiłam crossów, to biegałam tutaj z przyjemnością. Wiem też, że starty w przełaju bardzo podbijają formę, a ja aktualnie nie jestem w jakimś szczególnym treningu, więc to dla mnie idealne rozwiązanie. Nie wykluczam, że w kolejnym sezonie jesienno-zimowym pokuszę się o 10 startów w różnych miastach – dodaje.

Rejestracja do jesienno-zimowych przełajowych „piątek” rozpocznie się na początku września na stronie www.citytrail.pl. W poprzednim sezonie, który trwał od września 2018 do marca 2019, zawody zgromadziły 9846 dorosłych i 3742 dzieci. Warto podkreślić liczbę 30 112 – tyle razy zawodnicy biegu głównego mijali linię mety. Sponsorem tytularnym jesienno-zimowych zmagań jest Nationale-Nederlanden. Partnerami zarówno letniego, jak i jesienno-zimowego cyklu są marki Salomon, Suunto, Sklep Biegacza oraz ALE – Active Life Energy.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad

Wspólny apel organizatorów biegów Drodzy biegacze, to jak będzie wyglądał świat imprez biegowych w przyszłości w dużej mierze zależy dziś od Was. Jednym głosem z organizatorami imprez z całej Polski zwracamy się do Was z […]

WSPIERAM IMPREZY #wystartujępóźniej

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!

W czasie, kiedy głównym hasłem przebijającym się przez wszystkie media jest #zostanwdomu, polscy biegacze nie próżnują. W Internecie w mgnieniu oka przybywa filmów osób biegających wokół stołu. Wbrew pozorom to nie przejaw szaleństwa, a… zorganizowana […]

Cała Polska biega wokół… stołów! Wyzwanie #1kmwokolstolu

Czy rozciąganie jest potrzebne? Coraz częściej wśród trenerów przygotowania motorycznego pojawiają się głosy, że niekoniecznie. Nadmiernie rozciągnięta grupa mięśniowa, to prosta droga do kontuzji. Jak więc podchodzić do wszelkich form stretchingu, które zewsząd przekonują, że […]

Czy warto się rozciągać?