fbpx
Okładka Magazynu Bieganie listopad 2011

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Magazyn Bieganie listopad 2011

Jak przygotować się do drugiego maratonu, gdy debiut mamy już za sobą, chcemy poprawić wynik, a jednocześnie nie pobiec zbyt mocno? Walka o rekord w maratonie kobiet – czy płeć piękna ma gorzej? Ortopeda odpowiada na pytania o minimalistyczne buty do biegania. Czy cierpienie jest wpisane w bieganie?

TEMAT NUMERU: Walka o rekord kobiet

W styczniu 2012 roku rekord świata Pauli Radcliffe w maratonie (2:15:15) zostanie anulowany, ponieważ IAAF zadecydował, że rekordy kobiet osiągnięte w męskim gronie były nieuczciwe. Tylko wobec kogo – innych pań czy panów?

NIEZBĘDNIK

Czy Polska będzie gospodarzem mistrzostw świata w lekkiej atletyce w 2014 roku? Na czym polega trening w drugim zakresie i jak często należy go wykonywać?

TRENING: DRUGI MARATON

Do drugiego maratonu podchodzimy rozważniej niż do pierwszego, najczęściej poprawiamy znacznie wynik, czerpiemy z niego więcej radości, bo mniej jest niewiadomych, mniej lęku przed nieznanym. Na co powinniśmy uważać? I na co możemy sobie pozwolić podczas drugiego w życiu maratonu?

DIETA: PODRÓŻ ZA ATLANTYK

Hamburgery kojarzą nam się głównie z jedzeniem z fast foodów – kaloryczne, ociekające tłuszczem, z kotletami zrobionymi z „psa razem z budą”. Tymczasem za oceanem serwuje się je nawet w eleganckich restauracjach. Pokazujemy, jak zrobić smacznego i zdrowego hamburgera.

REPORTAŻ: DUCHY MARATONU

Wiecie, ilu ludzi krząta się przy wydarzeniu, jakim jest duży maraton? Impreza trwa kilka godzin – oni uwijają się przy robocie przez kilka dni, tygodni, miesięcy… Są jak duchy – większości z nich w ogóle nie spotkacie. Ale pracują, żeby wszystko miało swój porządek.

ZDROWIE: MINI CZY MAKSI?

Jak to jest z tymi butami – jedni mówią, żeby się przestawić na minimalizm lansując trzewiki leciutkie i cieniutkie niczym hotelowe kapcie, inni stoją twardo przy koncepcjach solidnej amortyzacji i stabilizacji. Z tym pytaniem udaliśmy się do Piotra Chomickiego-Bindasa – ortopedy cieszącego się uznaniem w środowisku biegaczy.

OBIEŻYŚWIAT: AUSTRALIA

Pamiętacie z lekcji geografii, jak nazywa się najwyższy szczyt Australii? Jeśli nie – pora się zawstydzić i wyciągnąć atlas świata. Albo kupić bilet i odpokutować biegnąc na ten szczyt w imprezie zorganizowanej przez tamtejszą Polonię – Mount Kosciuszko Run.

TRENING

Kilometr, półtorak, mila i trójka – to niedocenione dystanse wśród amatorów, kojarzone tylko z zawodową rywalizacją. Tymczasem biegi na maksa na stadionie potrafią dostarczyć całą masę pozytywnych emocji, piekielnie zmęczyć, zapewnić ciekawą rywalizację, spotkanie z kolegami i… szybki powrót do siebie.

TEST: królowa membrana

Na pluchę, rozmoczony śnieg, błoto i kałuże, które już niedługo znowu umają krajobraz za oknem – można wytoczyć solidniejszy sprzęt – buty, na których to nie robi wrażenia. Zwłaszcza jeśli lubimy, gdy stopom jest ciepło, sucho i komfortowo.

Raport koronera

New Balance MT 100 to wymagające buty. Wymagające zmiany techniki biegu, bo nie znajdziemy w nich za dużo amortyzacji. Opowiadamy o tym, jak się starzeją.

TRENING UMYSŁU: ból

Cierpienie jest wpisane w bieganie. Nie cierpiałeś, robiąc życiówkę – nie dałeś z siebie wszystkiego. Jakie znaczenie i granice ma ból? Jak długo można go ignorować?

FELIETON

Po co biegacze taplają się po pachy w błocie, marzną czołgając w zimnej wodzie, stoją w kolejce, żeby zaliczyć elementy toru przeszkód? Chodzi o to, że nie możesz się już pochwalić, że przebiegłeś maraton (bo zrobiła to nawet mama twojego kolegi)?

TEST

Przeglądamy ofertę kurtek do biegania na wietrzne i zimne dni.

HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI

Przypominamy najbardziej spektakularne pojedynki dwóch „naturalnych” wrogów – Anglika i Szkota – Waltera Georga i Williama Cummingsa. George na stadion dostał się po drabinie, bo się spóźnił, Cummings w połowie ostatniego okrążenia… zaczął iść, a mimo to i tak uzyskał imponujący czas na milę: 4:20 i 15⁄ s.

TRENING: OJCOWIE TRENINGU

Kto pierwszy wprowadził długie wybiegania – treningi nastawione na budowanie bazy? Ten sam człowiek, który wymyślił periodyzację i zaczął przygotowywać zawodników tak, by osiągnęli formę na bardzo konkretny start. Arthur Lydiard.

WYWIAD

Iwona Lewandowska to cicha woda. We wrześniu w Berlinie pobiegła maraton w czasie 2:30:38. A tydzień później wygrała 10 km w Biegnij Warszawo. O swoich sukcesach i planach rozmawia z Markiem Troniną.

POLSKA W BIEGU

Rozmowa z Hanną Wiśniewską – 11. kobietą na Mistrzostwach Świata w Biegach na Orientację. A także relacje z maratonu we Wrocławiu, Biegu Fabrykanta, Frog Race w Żabieńcu i Terrathlonu.

AKADEMIA BIEGANIA: PIERWSZA KREW

Co zrobić, gdy damy się na treningu ugryźć psu? Warto zorientować się w swoich prawach zawczasu, żeby wiedzieć, jak się zachować.

SKRZYNIA BIEGÓW

Życiówka : tato. „Mam już prawie gotowy prototyp wózka biegowego dla dzieci niepełnosprawnych. (…) Będzie miał też lekką wersję kevlarową”. Paweł Jach opowiada o swoim życiu, bieganiu, pracy i rodzinie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej