fbpx

Magazyn Bieganie – październik 2013

Autor: admin • 25.09.2013

O tym, jak się budowała pozycja maratonu berlińskiego, o bieganiu po górach, a nawet po Górach (Everest Marathon), o tym, co biegacz powinien mieć na stopach, a czym osłaniać plecy przed wiatrem piszemy w nowym – październikowym numerze miesięcznika BIEGANIE.

okladka Bieganie pazdziernik 2013

Maraton Berliński – jak zbudowano potęgę

Dwudziestego dziewiątego września odbędzie się jubileuszowa – 40-ta edycja BMW Berlin Marathon. W biegu weźmie udział 40 tysięcy osób – lista startowa jest pełna już od października ubiegłego roku, a zapisy skończyły się w 3,5 godziny! Słownie: trzy i pół! W temacie numeru Matthias Thiel – niemiecki dziennikarz pracujący na co dzień w niemieckim magazynie Laufzeit buszuje w archiwach berlińskiej imprezy. Zobaczcie jak na przestrzeni lat rozwijał się maraton berliński i jak zbudowano jego potęgę.

Boot Camp

Coraz więcej mówi się o roli treningu ogólnorozwojowego wśród biegaczy, coraz więcej pojawia się również różnych ofert i spotkań, w których biegacze mogą uczestniczyć. Postanowiliśmy przetestować jeden z pomysłów – Boot Camp i zorganizowaliśmy sobie redakcyjny trening. Po ćwiczeniach na nadwiślańskiej plaży, podporach, wyskokach i rzucaniu oponami samochodowymi piasek był wszędzie, ale Boot Camp zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie. Mięśnie pamiętały rzucanie oponami jeszcze przez kilka dni.

Tylko w górę!

Dariusz Kruczkowski jest jednym z ostatnich podopiecznych trenera Wiesława Kiryka. Po latach ścigania się na bieżni i szosie zrobił sobie kilkuletnią przerwę, po której zajął się biegami górskimi. Od trzech lat jest mistrzem Polski w alpejskim biegu górskim. W biegach anglosaskich nie startuje, bo na zbiegach ma problemy z kręgosłupem. Z Darkiem rozmawia Marek Tronina.

Everest Marathon

Czym różni się maraton w Himalajach od standardowego maratonu? Przede wszystkim tym, że zaczyna się już dwa tygodnie przed startem, bo tyle trwa trekking do bazy pod Mt Everestem i niezbędna aklimatyzacja. W zawodach wystartował Krzysztof Stępień, który opowiada o swoich wrażeniach i o… ewakuacji po biegu.

Genetyczny upiór dopingowy

Do tej pory eksperymenty z genami były przeprowadzane tylko na zwierzętach, przynajmniej takie są oficjalne informacje, ale potencjał jaki może dawać ich modyfikowanie każe sprawie pilnie się przyglądać. Modyfikacja to jedno a możliwości sportowców przystosowanych genetycznie, to drugie – wiedzieliście, że kontrola dopingowa u Azjatów często nie działa? Takie geny…

Z pianką czy bez pianki?

Po kilku sezonach batalii o to, co biegacz powinien mieć pod stopą, czas podsumować jej efekty. Co w następnych sezonach będzie w modzie? Co będą polecać specjaliści? Bieganie naturalne czy może grubą warstwę amortyzacji pod stopami?

Ujarzmić wiatr

Jesień i zima to dla biegacza najbardziej wymagające pory roku. Odpowiedni ubiór może stanowić wyzwanie – z pomocą przychodzą jednak wiatrówki – mało popularne, ale skuteczne. Testujemy 6 modeli od wersji budżetowej po high-end.

Poza tym w numerze:

Radość biegania 8
Listy 10
Tu i teraz 12
Fotokalendarium 13
Elita opowiada 14
Infografika: Kto umiera na maratonie 16
Młodzi mają głos: Tomasz Mudlaff 17
Sprzęt: Gadżety 18
Akademia biegania: Cenne sekundy 20
Felieton 22
Sprzęt: Egzotyka 24
Akademia biegania: Trzy rympały z dokrętką 25
Sprzęt: Deus Ex Machina 26
Dieta: Dieta bezglutenowa 28
Trening: Trening maratoński a życiówki na krótszych dystansach 42
Trening: Nartorolki 66
Zdrowie: Regeneracja 68
Zdrowie: Pomiar regeneracji 71
Obieżyświat: Maraton w fińskim upale 72
Pierwsze kroki: Mój pierwszy start 74
Pierwsze kroki: Węglowodany 76
Wywiad: Dariusz Kruczkowski 78
Historia: Panie, które zmieniły bieganie 80
Polska w biegu 84
Skrzynia biegów 90
Życiówka: Viola Petrovskaya 94
Triatlon: Najlepsze fajki dla triathlonisty 96
Triatlon: Aerodynamika: Człowiek czy maszyna? 98
Triatlon: Co ja mogę? 100
Triatlon: Sznurówki elastyczne 101
Triatlon: Technika 102
Triatlon: Siła 104
Triatlon: Zawodniczka miesiąca: Magda Mielnik 106
Triatlon: Para goni parę 108
Triatlon: Ironman 70.3 Lanzarote 109
Triatlon: Baton własnej roboty 110

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger