fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia

Maj 2015 – wybór imprez biegowych

IMG_9633

Fot. Ultramaraton RYKOWISKO / Andrzej Ziółek

Tegoroczny maj szykuje piękną pogodę! Wybór imprez biegowych jest bardzo szeroki – od ekspresowych biegów na orientację, przez liczne biegi uliczne, po górskie ultramaratony. Przyjrzyj się naszemu zestawieniu – może wybierzesz coś dla siebie?

Imprez szukaj też w naszym kalendarzu biegów!

 Dynafit RUN Adventure – Istebna, 1-3 maja 

Miejsce startu: Istebna (I i III etap), Rajcza (II etap)
Dystans: bieg etapowy – 3 etapy; trasa krótka: łącznie ok. 80 km, trasa długa: łącznie ok. 110 km

RUN Adventure to na razie jedyny liniowy bieg etapowy w Polsce. Formułą, która sprawdza się za granicą, musi jeszcze poczekać na swoich entuzjastów u nas w kraju. Poprzednia (pierwsza) edycja imprezy odbyła się w żarze i spiekocie lipca. Tym razem uczestnicy wystartują w biegu wiosennym. Zawodnicy przez trzy kolejne dni będą mieli do pokonania górskie dystanse. W zależności od wybranej trasy – krótkiej lub długiej – będą to odległości: 27,7 km / 26,5 km / 22,3 km lub 42,5 km / 38,3 km / 32,2 km. Startować można indywidualnie lub w zespole dwuosobowym (męskim, żeńskim lub mieszanym). Pierwszy etap trasy długiej będzie jednocześnie oddzielnym biegiem – Beskidy ULTRA Marathon, na który można się osobno zapisać. Zgłaszać się można przez formularz dostępny na stronie www.timetime.pl.

Więcej informacji: www.runadventure.pl

 Szybki Mózg – Warszawa, 20 maja (i później) 

Miejsce startu: Lasek na Kole
Dystans: bieg na orientację; od 1 do 8 km (4 trasy)

Szybki Mózg to cykl szybkich biegów na orientację w stolicy. Pierwszy etap odbył się 20 kwietnia, ale przed uczestnikami jeszcze 4 biegi: 20 maja, 17 czerwca, 16 września i 14 października. Każdy bieg odbywa się na innym terenie. Uczestnicy będą zwiedzać Lasek na Kole, Kampus Ochota, Las Lindego i Imielin. Każdy etap odbywa się w środę wieczorem. Zawodnicy startują o godzinie 19:00 w systemie interwałowym. Organizatorzy proponują 4 różne trasy: dla początkujących (1-2 km), dla odważnych (2-3 km), dla zuchwałych (3-6 km) oraz dla profesjonalistów (5-8 km). Wraz z długością trasy rośnie też jej trudność. Na bieg 20 maja można się zapisać tutaj najpóźniej do 17 maja. Opłata za jeden etap cyklu wynosi 20 zł (w dniu biegu – 25 zł). Osoby niepełnoletnie płacą odpowiednio 10 lub 15 zł. Opłata za wypożyczenie karty SPORTident (potrzebnej na punktach kontrolnych) to 5 zł.

Więcej informacji: www.unts.waw.pl

 Sky Tower Run – Wrocław, 23 maja 

Miejsce startu: Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95
Dystans: 49 pięter, 1142 schody

Sky Tower Run to jeden z niewielu w Polsce bieg po schodach. Zadaniem uczestników jest wbiegniecie na 49. piętro wieżowca. W zawodach może wziąć udział 1000 osób. W pierwszym etapie biegu – eliminacyjnym – wystartują wszyscy. Będzie w nim prowadzona klasyfikacja wiekowa. Prawo do startu w drugim etapie – open – ma 50 mężczyzn i 50 kobiet z najlepszymi czasami uzyskanymi w eliminacjach. W tym etapie prowadzona będzie klasyfikacja open kobiet i mężczyzn. O ostatecznym zwycięstwie decyduje suma czasów z dwóch startów (eliminacje i open). Zawodnicy będą ruszać na trasę w 20-sekundowych odstępach. Meta biegu znajduje się na Tarasie Widokowym Sky Tower, co na pewno osłodzi zmęczenie na szczycie! Zgłoszenia internetowe będą przyjmowane do 17 maja przez ten formularz. Jeśli zostaną wolne miejsca, będzie się można zapisać także na miejscu w dniu biegu. Opłata startowa wynosi 45 zł (w dniu biegu – 70 zł). Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę, pamiątkowe skarpetki, wodę, słodką bułkę, worek na odzież, a na mecie – pamiątkowy medal.

Więcej informacji: www.galeria.skytower.pl/run.html

Sky-Tower-Run-20

Sky Tower Run 2014. Fot. archiwum organizatora

 Katowicki Festiwal Biegowy – Katowice, 23 maja 

Miejsce startu: Katowicki Park Leśny
Dystanse: maraton i półmaraton (+ imprezy towarzyszące)

Katowicki Festiwal Biegowy nosi imię Jerzego Kukuczki, a organizatorem jest AWF Katowice. Oprócz maratonu i półmaratonu odbędą się I Mistrzostwa Katowic w Nordic Walking, Sztafeta Pokoleń oraz biegi indywidualne dla dzieci. Organizatorzy zachęcają do przybywania całe rodziny, obiecując liczne atrakcje dla starszych i młodszych. Maraton i półmaraton rozgrywane będą na atestowanej trasie w Katowickim Parku Leśnym, na pętli o długości 4180 m (plus odcinek od startu do pierwszego punktu pomiaru czasu). Limit czasu dla obu biegów to 6 godzin. Zgłoszenia elektroniczne przez formularz on-line przyjmowane są do 17 maja. Opłata wynosi 50 zł (lub 80 zł w dniu startu).

Więcej informacji: www.awf.katowice.pl/uczelnia/katowicki-festiwal-biegowy

 Maraton Beskid Niski – 24 maja, Gorlice – Wysowa-Zdrój 

Miejsce startu: Gorlice, Rynek
Dystans: maraton (+ biegi towarzyszące)

Trasa maratonu nie będzie pętlą – poprowadzi z Rynku w Gorlicach do Wysowej-Zdrój. Do pokonania będą 42 km i 195 m, a przewyższenie będzie wynosiło 926 m w górę i 650 m w dół. Oprócz maratonu organizatorzy przygotowują trasę biegu 5- i 10-kilometrowego ze startem i metą w Wysowej-Zdrój. W tym samym miejscu odbędzie się też marsz nordic walking (5 km) oraz biegi dla dzieci i młodzieży – od 40 do 1000 m. Wszystkie biegi zostaną rozegrane w niedzielę 24 maja. Dzień wcześniej zostaną rozegrane konkurencje rolkarskie – półmaraton i maraton. Zgłaszać się można przez formularz on-line. Opłaty startowe są niskie: w tej chwili za maraton zapłacimy 30 zł, za bieg 5 i 10 km – 15 zł, za marsz nordic walking – 10 zł, a udział w biegach dla dzieci i młodzieży jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.maratonbeskidniski.pl

Maraton-Beskid-Niski---medale

Tak będzie wyglądał medal dla uczestników tegorocznego Maratonu Beskid Niski. Fot. archiwum organizatora

 Bieg Instalatora – 24 maja, Bydgoszcz 

Miejsce startu: Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”
Dystans: 10 km

Dlaczego „Bieg Instalatora”?. Organizatorzy odpowiadają: „Bo takiego jeszcze nie było! W Polsce mamy biegi na pamiątkę, ku czci, z okazji, a także Bieg Dzika, Rzeźnika, po Rybę, Morsa, Przodownika, Icemana, Komandosa, a w Bydgoszczy – Bieg Instalatora!”. Dodatkowo bieg odbędzie się tuż przed największymi w Środkowej Europie Targami WOD-KAN. Udział wziąć może oczywiście każdy, ale będzie też prowadzona osobna klasyfikacja „instalator” – zarówno indywidualna, jak i drużynowa. Organizatorzy zapraszają instalatorów, inżynierów, projektantów, techników, handlowców oraz wszystkich związanych z szeroko pojętą branżą instalacyjną. Zapisy przez formularz rejestracyjny potrwają do 20 maja. W przypadku wolnych miejsc będą też możliwe zapisy na miejscu w biurze zawodów. Do końca kwietnia opłata wynosi 40 zł, od 1 do 23 maja za start trzeba będzie zapłacić 50 zł, a w dniu biegu – 80 zł. W pakiecie startowym każdy dostanie koszulkę techniczną, imienny numer startowy, workoplecak od HYDRO-VACUUM, kupon na posiłek, opaskę odblaskową od WORD Toruń, bidon od IGWP oraz kupony zniżkowe. Na mecie każdy finiszer dostanie pamiątkowy medal i posiłek regeneracyjny.

Więcej informacji: www.bieginstalatora.pl

 Puszcza Run – 24 maja, Puszcza Dulowska 

Miejsce startu: Młoszowa (gmina Trzebinia)
Dystans: 10 km

Puszcza Dulowska to kompleks leśny o powierzchni około 2600 ha położony w Niecce Dulowskiej na dnie Rowu Krzeszowickiego pomiędzy linią kolejową Trzebinia – Bolęcin a Wzgórzem Zamkowym w Rudnie. Jest ona pozostałością prastarej puszczy, która w średniowieczu rozciągała się między Krakowem a Przemszą. Na terenie lasu wyznaczono cztery szlaki rowerowe. Trasa 10-kilometrowego Puszcza Run jest fragmentem ścieżki przyrodniczo-leśnej, usytuowanej w północno-zachodnim skraju Puszczy. Trasa nie będzie miała atestu PZLA, ale uczestnicy mogą liczyć na elektroniczny pomiar czasu i oznakowania co 1 km. Limit czasu na pokonanie dystansu to 90 min. Zgłoszenia elektroniczne będą przyjmowane przez formularz on-line do 22 maja. Opłata startowa wynosi 30 zł, a w dniu biegu – 35 zł. Z opłaty są zwolnione osoby, które ukończyły 70 lat. W ramach wpisowego każdy uczestnik dostanie koszulkę okolicznościową (pierwszych 200 zapisanych osób), wodę, numer startowy, a na mecie pamiątkowy medal i ciepły posiłek.

Więcej informacji: www.puszczarun.pl

 Ultramaraton RYKOWISKO – 30 maja, Łąck 

Miejsce startu: boisko w Łącku (12 km od Płocka)
Dystans: ok. 85 km

Organizatorzy zachęcają: „Pojezierze Gostynińskie usytuowane na południowym, lewym brzegu Wisły, między Gąbinem, Gostyninem a Włocławkiem to wyjątkowo atrakcyjny region. O jego walorach decyduje nie tylko eksponowana tożsamość kulturowa, liczne zabytki, ale przede wszystkim polodowcowe elementy rzeźby terenu (rynny polodowcowe zalane przez jeziora, kemy i ozy). Urok pojezierza podkreśla Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy z 12 rezerwatami przyrody”. Trasa biegu poprowadzona będzie po znakowanych szlakach turystycznych na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Wyznaczoną trasę można zobaczyć TUTAJ. Limit czasu na pokonanie całego dystansu to 11 godzin. Przewidziane są też pośrednie limity czasowe w trzech punktach kontrolnych. Zapisy przyjmowane są przez formularz rejestracyjny do 15 maja (chyba że wcześniej zostanie osiągnięty limit miejsc – 85 osób). Opłata wynosi 35 zł. Uczestnicy będą mieli zapewnione napoje i przekąski na trzech punktach kontrolnych na trasie, a każdy, kto dobiegnie do mety, otrzyma ciepły posiłek, pamiątkowy medal oraz koszulkę.

Więcej informacji: www.ultrarykowisko.blogspot.com

 Bieg Górski Na Hrobaczą Łąkę – 31 maja, Kozy 

Miejsce startu: Centrum Sportowo-Widowiskowe Kozy, pl. Ks. K. Kochaja 1
Dystans: ok. 6,5 km

Hrobacza Łąka to 828-metrowy szczyt w Beskidzie Małym. Z miejscowości Kozy prowadz na nią żółty szlak. Na górze znajduje się oświetlony nocą stalowy krzyż oraz schronisko turystyczne. Ze szczytu rozpościera się panorama Beskidu Małego (Żar, Magurka Wilkowicka), Beskidu Żywieckiego (Pilsko, Rysianka). Przy dobrej przejrzystości powietrza widoczna jest Babia Góra oraz Tatry (głównie Tatry Zachodnie). 6,5-kilometrowa trasa biegu będzie wiodła przez 2,5 km drogą asfaltową, potem przez ok. 1 km żółtym szlakiem do nowej drogi nad kamieniołomem, dalej 2,5 km nową drogą do czerwonego szlaku i tym szlakiem ok. 500 m do mety przy krzyżu na Hrobaczej Łące. Łączne przewyższenie to ok. 400 m. W biegu może brać udział także młodzież od 15. roku życia. Zgłaszać się można telefonicznie lub bezpośrednio przed biegiem. Opłata startowa wynosi 10 zł dla młodzieży szkolnej do lat 19 i 35 zł dla dorosłych.

Więcej informacji: www.csw.kozy.pl/bieg-gorski-na-hrobacza-lake

mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!

Patrycja Bereznowska znów wprawiła w zdumienie biegowy świat. Nasza specjalistka od biegów ultrawytrzymałościowych wygrała rywalizację w portugalskim PT281+ Ultramarathon, bijąc przy okazji rekord trasy! Ile czasu potrzeba, by przebyć 281 kilometrów o własnych nogach? Pokonując […]

Patrycja Bereznowska znów wygrywa! Tym razem ultramaraton w Portugalii!

Buty biegowe są coraz droższe, dlatego powinniśmy postarać się możliwie długo przedłużyć ich żywotność. Błoto, piasek, kurz, wilgoć i pot – z takimi czynnikami spotykają się nasze biegowe buty na co dzień. W Internecie można […]

Jak czyścić biegowe buty? Tylko sprawdzone sposoby