fbpx

Mam pytanie: Fast food dla biegacza?

Hamburger z warzyw

Fot. Istockphoto.com

Jestem zaganianą osobą. Wegetarianką. Na co dzień nie mam czasu na to, żeby przygotować sobie jedzenie na następny dzień do pracy. Zwykle kończy się na czymś na szybko. Najczęściej na falafelu, bakłażanie czy budkach z kanapkami na ciepło.Co jeść na mieście, na szybko, żeby nie było to bardzo niezdrowe? Czy lepiej zjeść przysłowiowy kebab, czy hamburgera? Frytki czy pizzę albo czego unikać zdecydowanie?

Zdrowe odżywianie tylko w mieście w tak zwanych „fast foodach” jest zdecydowanie trudne do zrealizowania, ponieważ kucharze chcąc aby jedzenie smakowało klientom, dodają duże ilości tłuszczów, cukrów i soli. Kolejnym problemem jest to, że klient, który dawno nic nie jadł, na pewno będzie bardziej zadowolony gdy porcja jest większa. Jednakże nawet w barach szybkiej obsługi, przestrzeganie kilku podstawowych zasad, może zdecydowanie polepszyć jakość diety. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, czyli różnego rodzaju sałatki oraz pełnoziarniste pieczywo na kanapkę. Proś zdecydowanie przy okienku o mniejszą ilość sosu. Zawsze nakładaj tyle warzyw, ile możesz. Staraj się także zawsze pozostawić część Twojego posiłku na później. Zdecydowanie unikaj smażonych potraw, częściej wybieraj pieczone, grillowane lub gotowane. W ten sposób nie tylko unikniesz dużej liczby kalorii, ale także tłuszczów trans, które są bardzo szkodliwe dla układu krążenia. Wynika z tego, że pizza z wieloma warzywami i ograniczoną ilością sera, będzie dużo lepsza od frytek. Kebab w pełnoziarnistej bułce z warzywami będzie lepszym wyborem od hamburgera.

Aleksandra Bykowska – od 1999 roku zawodniczka AZS w Poznaniu (biegi średnie i długie – trener Jan Grenda). W latach 2004-2009 stypendystka i reprezentantka Uniwersytetu w Buffalo w zawodach sportowych National Collegiate Athletic Association (NCAA) – Division I (cross country, track and field – trenerka Vicki Mitchell). Absolwentka (B.S.) żywienia i dietetyki State University of New York at Buffalo oraz Kansas State University.

Pytania dotyczące diety, psychologii, treningu czy sprzętu możecie przysyłać na adres: mampytanie@magazynbieganie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger