fbpx

Mam pytanie: Jak zgubić kilogramy, gdy już jest się szczupłym?

Jak ocenić idealną wagę biegacza? Jak odchudzać się poprzez bieganie?


“Biegam od dwóch lat, na poważniej od roku, odkąd wzięłam udział w półmaratonie. Obecnie przygotowuję się do Maratonu Warszawskiego. Bieganie jest dla mnie nie tylko ulubionym sportem, ale i metodą na utrzymanie wagi. Obecnie ważę 56 kg, przy wzroście 166. Chciałam zgubić dwa kilogramy, ale waga od roku stoi w miejscu. Nie wiem, co zmienić w mojej diecie, żeby “pobudzić” organizm. Ostatnio nic nie pomaga. Nie jestem zwolenniczką restrykcyjnych diet, no i na bieganie trzeba znaleźć siłę.”

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy: Bieganie to świetny sposób na utrzymanie masy ciała. Podczas biegu, tak jak przy innych ćwiczeniach fizycznych, zużywamy więcej energii, dzięki czemu łatwiej i zdrowiej jest też zrzucić kilka kilogramów, nie ograniczając przy tym zbyt mocno naszej diety. Niestety, po pewnym czasie nie jest już tak łatwo. Wraz z niższą masą ciała maleje zapotrzebowanie na energię, a nasz organizm przyzwyczaja się do nowego  stylu życia. Wówczas najlepiej aby diecie szczegółowo przyjrzał się dietetyk i doradził co zmienić, aby jeszcze obniżyć masę ciała. Jest też kilka “sztuczek”, które można spróbować. Jedną z nich jest bieganie lekko głodnym lub na czczo przed śniadaniem, gdy mamy małe zapasy węglowodanów  w organizmie  i zacznie się spalanie tłuszczów. Jeśli ktoś nie pije kawy, można spróbować ją pić codziennie, ponieważ kofeina lekko przyspiesza metabolizm.  Niestety, organizm szybko się do niej przyzwyczaja. Ale przede wszystkim najważniejsze jest ograniczenie wszelkich napojów gazowanych,  soków, a nawet napojów izotonicznych zawierających cukier, a także słodyczy i wszystkich produktów z dużą zawartością tłuszczów prostych.
Co do Pani konkretnego przypadku proszę zauważyć, że masa ciała jest jak najbardziej w normie (BMI= 20), a więc jest możliwe, że po jej spadku o kilka kilogramów niestety poczuje się Pani osłabiona.

Pytania dotyczące diety, psychologii, treningu czy sprzętu możecie przysyłać na adres: mampytanie@magazynbieganie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger