fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Maraton Warszawski i Berlin Marathon – kogo zobaczymy w elicie?

Yared Shegumo na 8. Półmaratonie Warszawskim. Fot. PAP

Yared Shegumo na 8. Półmaratonie Warszawskim. Fot. PAP

W drugiej połowie września zaczyna się sezon dużych jesiennych maratonów. W ostatni weekend miesiąca odbędą się dwa ważne biegi w Europie: Berlin i Warszawa. W obu można spodziewać się dużych emocji sportowych.

Maraton Warszawski to największa w Polsce impreza na dystansie 42,195 km, rosnąca ciągle w siłę. W zeszłym roku pobity został symboliczny rekord: do mety dobiegło niemal 7 tysięcy biegaczy. Maraton w stolicy znany jest też ze swojego wsparcia czołowych polskich biegaczy wyczynowych. W tym roku elita rodzimych zawodników jest jednak bardzo uboga, ze względu na odbywające się jesienią wojskowe mistrzostwa świata. Prawie cała polska czołówka maratończyków to wojskowi, którzy są zobligowani do startu w tej imprezie.

Mimo wszystko w Warszawie zobaczymy dwie ciekawe postacie. Yared Shegumo to Etiopczyk, który od dziesięciu lat biega w polskich barwach, z przerwą na wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii. Ponieważ mieszka na stałe w stolicy, będzie miejscowym faworytem. Po zeszłorocznym debiucie w Dębnie, gdzie osiągnął czas 2:15:19 w tym roku wykręcił już 2:12:14. Jeśli go poprawi, w Warszawie będzie mocnym kandydatem co najmniej do miejsca na podium.

Drugi ze startujących Polaków to Radek Kłeczek, znany z piorunującego finiszu w biegach na bieżni. W swoim dorobku ma m.in dwa tytuły mistrza Polski w biegu na 5000 metrów oraz wiele wygranych biegów ulicznych. Do maratonu nie miał do tej pory szczęścia – w debiucie zszedł z trasy, a w kolejnym starcie osiągnął nieco rozczarowujące 2:16:57. Przez ostatnie trzy lata Radek zbierał doświadczenie w coraz dłuższych biegach ulicznych i jest wreszcie gotowy stanąć do walki z najlepszymi maratończykami.

Z Polakami zmierzy się kilku mocnych Kenijczyków oraz Etiopczyków. Najbardziej znanym jest Felix Limo, który w swojej karierze zwyciężał w największych maratonach świata, m.in. w Londynie i Chicago. Od kilku lat zmaga się jednak z problemami zdrowotnymi i biega znacznie wolniej. Mimo wszystko zapowiada, że jest w stanie złamać barierę 2 godzin i 10 minut.

Maraton w Berlinie w przeszłości znany był z doskonałych występów polskich biegaczy. Trzykrotnie wygrywała go Renata Kokowska, raz Bogusław Psujek. Płaska trasa i zwykle sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że w Berlinie do tej pory padło już osiem rekordów świata. W tym roku zapowiadano kolejny, ale szanse nieco spadły, gdy z powodu kontuzji kolana ze startu wycofał się aktualny rekordzista, Kenijczyk Patrick Makau. Nawet bez niego elita najlepszych biegaczy prezentuje się imponująco. Najciekawszą postacią jest Eliud Kipchoge z Kenii, w przeszłości mistrz świata w biegu na 5000 metrów, który na finiszu pokonał samego Kenenisę Bekele oraz Hichama El Guerroja. Wiosną tego roku zadebiutował w maratonie z fantastycznym wynikiem 2:05:30.

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Wilson Kipsang – zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Kipchoge na trasie zmierzy się m.in. z zeszłorocznym zwycięzcą maratonu w Londynie, Wilsonem Kipsangiem oraz z młodym Geoffreyem Kipsangiem, który dwa lata temu był mistrzem świata juniorów w biegu przełajowym, a rok temu zadebiutował w maratonie z wynikiem 2:06:12. Wśród pań zobaczymy pochodzącą z Kazachstanu Niemkę Irinę Mikitenko oraz Kenijkę Florence Kiplagat. Obie biegaczki mają w swojej karierze maratony pokonane w czasie poniżej 2 godzin 20 minut.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali