fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Marcin Lewandowski otworzył sezon w Szanghaju

Marcin Lewandowski. Fot. Erik van Leeuwen/ Wikimedia Commons

Marcin Lewandowski. Fot. Erik van Leeuwen/ Wikimedia Commons

Druga edycja tegorocznej Diamentowej Ligi na bieżni przyniosła sporo emocji. W Szanghaju po raz pierwszy w sezonie pokazał się Marcin Lewandowski, znakomicie biegały Amerykanki.

Najbardziej interesującym dla Polaków biegiem było 800 metrów mężczyzn. Marcin Lewandowski przed startem nie ukrywał, że nie jest jeszcze w formie. Dopiero zakończył obóz i start miał pomóc mu przed biegiem w Mistrzostwach Świata Sztafet, które odbędą się za tydzień. W Chinach Polak od początku biegł spokojnie. Nie ruszył za zającem i za pierwszą grupą, w której znalazło się czterech biegaczy. Warto zauważyć, że wszyscy pochodzą z krajów o ciepłym klimacie, gdzie łatwiej dojść szybko do formy. Lewandowski trzymał się z tyłu, a potem finiszował mocno. Wystarczyło to do piątego miejsca w przyzwoitym czasie 1:45,92. Nie jest to szczyt marzeń naszego zawodnika, ale jak na bieg na rozpoczęcie Diamentowej Ligi, na drugim końcu świata – jest nieźle.

W biegu zwyciężył 18-letni, mało jeszcze znany Kenijczyk Robert Biwott. Ciekawym wydarzeniem jest odrodzenie mistrza olimpijskiego na dystansie 1500 metrów z 2012 roku w Londynie – Taoufika Makloufiego. Po kompletnie straconym zeszłym roku Algierczyk wraca do szybkiego biegania. W Szanghaju był drugi, a przegrał głównie dlatego, że odpuścił końcowe metry, dając się wyprzedzić Kenijczykowi.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W wydaniu męskim ten dystans to absolutna dominacja Kenijczyków. U kobiet bywało różnie. Mocno biegały Rosjanki, a w zeszłorocznej Złotej Lidze ścigały się zwykle Etiopki i Kenijki. W Szanghaju nastąpiło absolutne zaskoczenie. Amerykanka Emma Coburn jako jedyna ruszyła za “zającem” i zdobyła ogromną przewagę. Afrykanki biegły niepewnie i wolno. Wydawało się, że kiedy mocno ruszą, dogonią mało doświadczoną przeciwniczkę. Okazało się jednak, że nie. Amerykanka biegła mocno i równo, co skończyło się dla niej dobrą życiówką – 9:19,60 oraz zdecydowanym zwycięstwem.

Bardzo ciekawy pojedynek miał miejsce w biegu na 1500 metrów kobiet, gdzie mistrzyni i wicemistrzyni świata, Amerykanka Jenny Simpson starła się z dominującą w ostatnich dwóch latach Szwedką pochodzenia etiopskiego – Abebą Aregawi. Bieg poprowadzono w bardzo mocnym tempie, co skończyło się świetnym wynikiem zwyciężczyni. Jeszcze 200 metrów przed metą wydawało się, że Simpson ma szansę. Na ostatniej prostej Aregawi była jednak nie do pokonania. Wygrała z czasem 3:58,72, Simpson wykręciła 4:00,42. Na trzecim miejscu kolejna emigrantka z Etiopii – Sifan Hassan, tym razem w barwach Holandii. Co ciekawe, na piątym miejscu kolejna Etiopka, w barwach Bahrajnu – Mimi Belete. W pierwszej piątce mieliśmy więc trzy biegaczki urodzone w Etiopii, ale żadna nie reprezentowała swojej ojczyzny.

Długodystansowym akcentem na koniec zawodów było 5000 metrów mężczyzn. Tutaj rywalizacja odbyła się tylko między zawodnikami z Afryki. Kibice mogli podziwiać zabójczy finisz Etiopczyka Alamirewa, który ostatnie okrążenie pokonał w czasie 53 sekund – niewiele wolniej niż Marcin Lewandowski w biegu na 800 metrów!

Pełne wyniki dostępne po kliknięciu w link.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca