fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Mateusz Borkowski: “W każdym miejscu można przygotować się na dobry wynik”

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Utalentowany 800-metrowiec Mateusz Borkowski (RKS Łódź) zakończył zgrupowanie w ośrodku COS w Wałczu. Piąty zawodnik mistrzostw Europy z Berlina z 2018 roku postawił na przygotowania w Polsce. Jak twierdzi – są tu doskonałe trasy, na których można budować bazę tlenową – niezbędną dla zawodników rywalizujących na tym dystansie.

– Na obiektach COS w Wałczu trenowałem od 31 marca, czyli dwa tygodnie. To już mój piąty obóz właśnie tutaj. Lubię przyjeżdżać do Wałcza, bo są tam idealne tereny do biegania, a także świetne możliwości odnowy – mówi zawodnik RKS Łódź, który wskazywany jest, jako jeden z następców Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego.
W Wałczu w niektórych punktach jest nieco gorzej z zasięgiem telefonu, ale to pozwala się lepiej skupić. Borkowski przyznaje, że w pokojach, w których mieszkają zawodnicy i przy stadionie zasięg jest dobry, ale nie to jest najważniejsze w trakcie wiosennych przygotowań.

– Mamy w COS w Wałczu pętlę, która ma 6 kilometrów, jest też stadion i możliwość wyjścia na dłuższe bieganie. Tam wszędzie jest, gdzie biegać. To bardzo fajny ośrodek – ocenia Borkowski.
Zgrupowanie w Polsce było jego pierwszym po zakończeniu sezonu halowego. Teraz ma przed sobą tygodniowe szkolenie w wojsku, obóz klubowy w Bydgoszczy, a potem na trzy tygodnie z trenerem Stanisławem Jaszczakiem jadą do Sankt Moritz.

– Docelowym startem będą dla mnie w tym roku Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Szwecji (11-14 lipca). Dwa lata temu byłem w tej imprezie czwarty, a tym razem chciałbym powalczyć o medal. Seniorskie mistrzostwa świata w Doha są dopiero na przełomie września i października. Minimum na tę imprezę jest bardzo wyśrubowane, ale mam nadzieję, że tam również będę mógł walczyć o jak najwyższą lokatę – podkreśla utalentowany 800-metrowiec.
Przyznaje, że w Polsce też można świetnie przygotować się do biegania na najwyższym poziomie. Rok temu, gdy przecinał linię mety na berlińskim stadionie w finale mistrzostw Europy, jako piąty zawodnik, był tylko po krajowych obozach.

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

– W każdym miejscu można przygotować się na bardzo dobry wynik. W Wałczu robiliśmy przez dwa tygodnie bazę tlenową. Dziennie biegałem po ok. 25 kilometrów. Do tego dochodziła siłownia. Już za miesiąc wejdą treningi tempowe i krótkie odcinki w kolcach. Na razie było to jeszcze wejście w trening – dodaje Borkowski.
W Berlinie ustanowił rekord życiowy na poziomie 1.45,42. Złamanie granicy 1,45 pozwalałoby na zadomowienie się na stałe w światowej czołówce.

Paweł Skraba

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!