fbpx

Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole – jedna z najmocniejszych dyszek sezonu w Polsce

Autor: Jakub Karasek • 25.10.2018

tomasz-grycko

Wielokrotny mistrz Polski Tomasz Grycko będzie jednym z faworytów Międzynarodowego Biegu Warciańskiego.

Już w ten weekend odbędzie się jeden z najmocniej obsadzonych biegów na 10 km w Polsce. W 38. Międzynarodowym Biegu Warciańskim w Kole wystartuje wielu biegaczy ze ścisłej polskiej czołówki. Zawody odbędą się w niedzielę 28 października.

Grycko, Nowicki, Gardzielewski, Dobrowolski, Trzaskalska, Brzezińska, Jagielska, Lisowska, Andrzejczak, Pobłocka-Dobrowolska i Janasiak – to nazwiska biegaczy elity, którzy wystartują w ten weekend w 38. Międzynarodowym Biegu Warciańskim. Stawka prezentuje się imponująco, a szybka trasa w kole zapowiada możliwość osiągania naprawdę ciekawych rezultatów.

Międzynarodowy Bieg Warciański od lat przyciąga czołowych polskich biegaczy. W ubiegłym sezonie w Kole świeżo po zwycięstwie w 39. PZU Maratonie Warszawskim wystartował m.in. Błażej Brzeziński. Zajął wówczas 3. miejsce, a ustąpił tylko wojskowemu mistrzowi świata w maratonie Arkadiuszowi Gardzielewskiemu i mistrzowi Polski na 10 000 m Tomaszowi Grycko, który okazał się wówczas bezkonkurencyjny z wynikiem 29:29 – jednym z najszybszych w ulicznej dyszce w Polsce w 2017 r. Wśród kobiet walka była pasjonująca do samego końca, a 3 pierwsze biegaczki przekroczyły metę w  przeciągu 10 sekund. Wygrała Ewa Jagielska przed Aleksandrą Brzezińską i Pauliną Kaczyńską. Wszystkie 3 panie złamały wówczas 34 minuty.

W tym roku do Koła powracają najlepsi z ubiegłorocznej edycji – Ewa Jagielska i Tomasz Grycko. Wydaje się, że Grycko ma duże szanse na kolejne zwycięstwo, gdyż 10 km to jego specjalność. W walkę o tryumf włączą się zapewne 21. zawodnik Mistrzostw Europy w maratonie z tego roku Arkadiusz Gardzielewski i najlepszy Polak 40. PZU Maratonu Warszawskiego Adam Nowicki. Ten pierwszy startuje ostatnio regularnie w biegach ulicznych w Polsce, ale na 10 km nie złamał w tym sezonie 30 minut. Nowicki dokonał tej sztuki 2 tygodnie temu w Biegu Barbórkowym w Lubinie, zajmując 2. miejsce z rezultatem 29:49 i wyprzedzając m.in. Arkadiusza Gardzielewskiego (30:15). Grycko natomiast w ten sam weekend startował w Krakowie w 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim, gdzie zajął 3. miejsce i był najlepszym Polakiem z wynikiem 1:04:44. Jego pojedynek z Adamem Nowickim zapowiada się bardzo interesująco.

Wśród kobiet ubiegłoroczna zwyciężczyni będzie miała jeszcze trudniejsze zadanie. Chociaż Ewa Jagielska prezentują równą, wysoką formę, to w stawce znajdują się 2 zawodniczki, z którymi ostatnio przegrywała. Są to 10. zawodniczka mistrzostw Europy w maratonie z tego roku Izabela Trzaskalska i świeżo upieczona wicemistrzyni Polski w biegu na 10 km Monika Andrzejczak (w tym biegu Jagielska zajęła 3. miejsce). Zwłaszcza ta pierwsza, legitymująca się tegorocznym rezultatem na 10 km 32:46 wydaje się być poza zasięgiem rywalek. Ponadto kandydatkami do podium będą na pewno 2 Aleksandry: Lisowska i Brzezińska – obie są w stanie pobiec 10 km poniżej 34 minut, a wydaje się, że złamanie tej bariery będzie konieczne, by znaleźć się w czołowej trójce w Kole.

38. Międzynarodowy Bieg Warciański wystartuje w niedzielę 28 października o godz. 11:30.

3 przemyślenia nt. „Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole – jedna z najmocniejszych dyszek sezonu w Polsce

  1. Zapowiada się ciekawie. Jeśli Benedek Team wystawi swoją “pakę” to raczej pozamiatane. W ubiegłym roku jakimś dziwnym trafem ich nie było (zapowiedziana kontrola antydopingowa?) i nasi doszli do głosu, ale z ciekawości przejrzałem wyniki z 2015 i 2016 no i w tych latach w pełni zdominowali męską rywalizację wespół z łowcami nagród z Ukrainy. Wynik w okolicy 29 i pół na który stać naszych równie dobrze może dać zwycięstwo jak i czwarte czy piąte miejsce.

    1. Zmienił się regulamin biegu. Obniżono stawki dla zawodników OPEN (1-3) a w zamian nagradza się zawodników z Polski 1-5. I dlatego właśnie od zeszłego roku Benedek nie wystawił swoich zawodników a do głosu doszła polska czołówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger