fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Mikołaje zadepczą Europę. Tam, gdzie nie szukasz świętych. Kreta, Dolomity, nago w Budapeszcie…

corrida-noel-issy

Corrida de Noel. Fot. corrida-noel-issy.com

Mikołaj kojarzy się nam z zimową scenerią. Ale biegi mikołajkowe odbywają się nie tylko tam, gdzie śniegu jest dość pod płozy mikołajowych sań. Mikołaje biegają także tam, gdzie mało kto się ich spodziewa. Poza najmłodszymi oczywiście. I nie mówimy tu o Australii ani Florydzie, gdzie Mikołaja w slipkach można spotkać na  plaży… Mówimy o tych zakątkach Europy, gdzie renifery muszą zrzucać futro. Albo przynajmniej mocno się rozpiąć. Czasami nie tylko z uwagi na klimat.

 Grecja. Santa Run, 27 grudnia 2014 

Dystans: 3,5 km

Chania to drugie co do wielkości miasto i dawna stolica, a dziś serce Krety. Centrum turystycznych atrakcji. Właśnie tak dwa lata temu grupa przyjaciół postanowiła zorganizować bieg mikołajkowy. Za pierwszym razem udało się zebrać 400 uczestników. W tym roku organizatorzy spodziewają się 3000 biegaczy, którzy wyruszą na trasę biegu w strojach Św. Mikołaja. Trasa prowadzi przez historyczne i handlowe centrum Chani. Cały dochód z imprezy jest przeznaczany na pomoc dla chorych dzieci. W biegu jednak mogą wziąć udział tylko dorośli, a na punktach odżywczych (!) serwuje się zamiast wody… piwo. Nie ma tu ani pomiaru czasu, ani medali. Ale jest kostium Mikołaja, piwo na trasie oraz impreza po biegu,  na której biegaczom przysługuje jeszcze jedno darmowe piwo.

Więcej informacji: www.santarunchania.com/santa-run-in-english.php

 Belluno. Włochy. Santaklaus Running, 14 grudnia 2014 

Dystans główny: 21,1 km
Biegi towarzyszące: 12 i 6 km (ten najkrótszy w formule fun run), 10 km NW

Malownicze miasteczko na północy Włoch, ok. 100 km na północ od Wenecji, u stóp włoskich Dolomitów. Nazwa miasteczka wywodzi się z celtyckiego określenia oznaczającego wspaniałe wzgórze. Trasa biegu pozwala podziwiać zarówno malowniczą zabudowę, jak i piękną okolicę. Na pokonanie głównego dystansu biegacze maja 2,5 godziny. Strój Mikołaja jest obowiązkowy. W ubiegłym roku półmaraton ukończyło ponad 2000 zawodników.

Więcej informacji: www.santaklausrunning.it/iscrizioni

 Issy-les-Moulineaux. Paryż. Francja. Corrida de Noel, 14 grudnia 2014 

Dystanse: od 1,5 do 10 km (w sumie 6 biegów na czterech dystansach)

Paryski Bieg Mikołajów, którego historia sięga roku 1977 i otwartego spaceru dla wszystkich. Na początku impreza była lokalna, potem rozrosła się na cały Paryż, a od 1982 r. stała się wydarzeniem międzynarodowym.  W 2003 r. trasę biegu na 10 km atestowano, co nadało biegowi bardziej sportowego charakteru – i niektórzy faktycznie przyjeżdżają tu, żeby się ścigać. W ubiegłym roku w sumie we wszystkich biegach wzięło udział prawie 16 000 ludzi.

Więcej informacji: www.corrida-noel-issy.com/comment-sinscrire

 Madryt, Hiszpania. Minimaraton 

Dystans: ok. 5,5 km

Nie wiadomo, czy w tym roku bieg się odbędzie, ale w ubiegłym roku filmy i zdjęcia z tego mikołajkowego wyścigu obiegły media na całym świecie. Nic dziwnego, bo biegowi dorosłych przebranych w czerwone stroje Mikołajów towarzyszył bieg dzieci, które w pakiecie dostały… zielone kostiumy elfów. W biegu na ok. 5,5 km wzięło udział ponad 6000 ludzi. Imprezę organizowała jedna z największych w Hiszpanii sieci handlowych, a 1 euro z każdego pakietu miał dofinansować świąteczne prezenty dla najuboższych dzieci. Warto śledzić informacje, czy i tym roku Hiszpanie pobiegną w Mikołajki.

 Węgry. Santa Speedo Run 

Dystans: 3,5 km

Informacji o tegorocznej edycji na stronach w języku powszechnie zrozumiałym jeszcze nie widać. Szkoda by było, gdyba jego historia zakończyła się po 10 edycjach.  Co prawda startuje tu raptem kilkadziesiąt osób, ale trzeba przecież nie lada odwagi, by w grudniu w Europie środkowej pobiec… w slipkach lub bikini. A do tego w czapce Św. Mikołaja. Bieg niekompletnie ubranych świętych zainspirowała podobna impreza w Bostonie, który leży na tej samej szerokości geograficznej co Budapeszt. W pierwszym biegu w 2004 r. wzięło udział…. 12 uczestników ochranianych przez 24 policjantów!  Oczywiście, za każdym razem biegacze zbierają fundusze na szczytny cel.

Więcej informacji: www.mikulaskocogas.hu (także po angielsku)

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?

Prawdopodobnie wszyscy nasi czytelnicy o tym wiedzą, ale na wypadek, gdyby ktoś jeszcze się uchował, wyjaśniamy: wyraz „fartlek” pochodzi z języka szwedzkiego i określa „zabawę prędkością”. W Polsce najpowszechniej spotykane określenie tego typu treningu to […]

Zabawa biegowa – co to jest i jak się ją wykonuje? [+ PLAN NA PÓŁMARATON]