fbpx

Mikołaje zadepczą Europę. Tam, gdzie nie szukasz świętych. Kreta, Dolomity, nago w Budapeszcie…

corrida-noel-issy

Corrida de Noel. Fot. corrida-noel-issy.com

Mikołaj kojarzy się nam z zimową scenerią. Ale biegi mikołajkowe odbywają się nie tylko tam, gdzie śniegu jest dość pod płozy mikołajowych sań. Mikołaje biegają także tam, gdzie mało kto się ich spodziewa. Poza najmłodszymi oczywiście. I nie mówimy tu o Australii ani Florydzie, gdzie Mikołaja w slipkach można spotkać na  plaży… Mówimy o tych zakątkach Europy, gdzie renifery muszą zrzucać futro. Albo przynajmniej mocno się rozpiąć. Czasami nie tylko z uwagi na klimat.

 Grecja. Santa Run, 27 grudnia 2014 

Dystans: 3,5 km

Chania to drugie co do wielkości miasto i dawna stolica, a dziś serce Krety. Centrum turystycznych atrakcji. Właśnie tak dwa lata temu grupa przyjaciół postanowiła zorganizować bieg mikołajkowy. Za pierwszym razem udało się zebrać 400 uczestników. W tym roku organizatorzy spodziewają się 3000 biegaczy, którzy wyruszą na trasę biegu w strojach Św. Mikołaja. Trasa prowadzi przez historyczne i handlowe centrum Chani. Cały dochód z imprezy jest przeznaczany na pomoc dla chorych dzieci. W biegu jednak mogą wziąć udział tylko dorośli, a na punktach odżywczych (!) serwuje się zamiast wody… piwo. Nie ma tu ani pomiaru czasu, ani medali. Ale jest kostium Mikołaja, piwo na trasie oraz impreza po biegu,  na której biegaczom przysługuje jeszcze jedno darmowe piwo.

Więcej informacji: www.santarunchania.com/santa-run-in-english.php

 Belluno. Włochy. Santaklaus Running, 14 grudnia 2014 

Dystans główny: 21,1 km
Biegi towarzyszące: 12 i 6 km (ten najkrótszy w formule fun run), 10 km NW

Malownicze miasteczko na północy Włoch, ok. 100 km na północ od Wenecji, u stóp włoskich Dolomitów. Nazwa miasteczka wywodzi się z celtyckiego określenia oznaczającego wspaniałe wzgórze. Trasa biegu pozwala podziwiać zarówno malowniczą zabudowę, jak i piękną okolicę. Na pokonanie głównego dystansu biegacze maja 2,5 godziny. Strój Mikołaja jest obowiązkowy. W ubiegłym roku półmaraton ukończyło ponad 2000 zawodników.

Więcej informacji: www.santaklausrunning.it/iscrizioni

 Issy-les-Moulineaux. Paryż. Francja. Corrida de Noel, 14 grudnia 2014 

Dystanse: od 1,5 do 10 km (w sumie 6 biegów na czterech dystansach)

Paryski Bieg Mikołajów, którego historia sięga roku 1977 i otwartego spaceru dla wszystkich. Na początku impreza była lokalna, potem rozrosła się na cały Paryż, a od 1982 r. stała się wydarzeniem międzynarodowym.  W 2003 r. trasę biegu na 10 km atestowano, co nadało biegowi bardziej sportowego charakteru – i niektórzy faktycznie przyjeżdżają tu, żeby się ścigać. W ubiegłym roku w sumie we wszystkich biegach wzięło udział prawie 16 000 ludzi.

Więcej informacji: www.corrida-noel-issy.com/comment-sinscrire

 Madryt, Hiszpania. Minimaraton 

Dystans: ok. 5,5 km

Nie wiadomo, czy w tym roku bieg się odbędzie, ale w ubiegłym roku filmy i zdjęcia z tego mikołajkowego wyścigu obiegły media na całym świecie. Nic dziwnego, bo biegowi dorosłych przebranych w czerwone stroje Mikołajów towarzyszył bieg dzieci, które w pakiecie dostały… zielone kostiumy elfów. W biegu na ok. 5,5 km wzięło udział ponad 6000 ludzi. Imprezę organizowała jedna z największych w Hiszpanii sieci handlowych, a 1 euro z każdego pakietu miał dofinansować świąteczne prezenty dla najuboższych dzieci. Warto śledzić informacje, czy i tym roku Hiszpanie pobiegną w Mikołajki.

 Węgry. Santa Speedo Run 

Dystans: 3,5 km

Informacji o tegorocznej edycji na stronach w języku powszechnie zrozumiałym jeszcze nie widać. Szkoda by było, gdyba jego historia zakończyła się po 10 edycjach.  Co prawda startuje tu raptem kilkadziesiąt osób, ale trzeba przecież nie lada odwagi, by w grudniu w Europie środkowej pobiec… w slipkach lub bikini. A do tego w czapce Św. Mikołaja. Bieg niekompletnie ubranych świętych zainspirowała podobna impreza w Bostonie, który leży na tej samej szerokości geograficznej co Budapeszt. W pierwszym biegu w 2004 r. wzięło udział…. 12 uczestników ochranianych przez 24 policjantów!  Oczywiście, za każdym razem biegacze zbierają fundusze na szczytny cel.

Więcej informacji: www.mikulaskocogas.hu (także po angielsku)

Jedno przemyślenie nt. „Mikołaje zadepczą Europę. Tam, gdzie nie szukasz świętych. Kreta, Dolomity, nago w Budapeszcie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger