fbpx
Sofia Ennaoui. Fot. Piotr Dymus

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych Belgrad 2013 już 8 grudnia

Sofia Ennaoui. Fot. Piotr Dymus

Sofia Ennaoui wystartuje w Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych. Fot. Piotr Dymus

W niedzielę najważniejsza tegoroczna impreza przełajowa na Starym Kontynencie: Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. W serbskim Belgradzie rywalizować będą nie tylko seniorzy i seniorki, ale również młodsze grupy wiekowe.

Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych są imprezą, która nie ma wielkich tradycji. Pierwsze zawody odbyły się dopiero w 1994 roku. Kolejne edycje przypadały na coraz większy spadek zainteresowania biegami przełajowymi w skali globalnej. Nadal są jednak w Europie kraje, w których kros jest niezmiernie popularną dyscypliną. To właśnie one zwykle rozdzielają między siebie medale: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia i kraje Beneluksu. Czyli wszędzie tam, gdzie pogoda pozwala na rozegranie całego sezonu przełajowego, trwającego zwykle od listopada do marca.

Polska próbuje wślizgnąć się pomiędzy medalistów i czasami się to udaje. Rok temu złotym medalistą w kategorii juniorów został Szymon Kulka. Największe sukcesy w kategorii seniorów odnosiła Justyna Bąk, która zdobyła srebro w 2004 i brąz w 2001 roku. Osiągnięcia te przeszły trochę bez echa w Polsce, ze względu na małą popularność biegów przełajowych. Znacznie większy rozgłos przyniosło Justynie Bąk poprawienie rekordu świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, w latach, gdy dyscyplina ta dopiero zaczynała być rozgrywana.

Polski Związek Lekkiej Atletyki nigdy nie wystawia pełnego składu, wychodząc z założenia, że to się nie opłaca. Nie sprzyja to oczywiście popularyzacji dyscypliny, a zdarzające się od czasu do czasu drużynowe sukcesy w młodych grupach wiekowych nie bardzo interesują kibiców. Rachunek ekonomiczny jest jednak wszystkim: za medale ministerstwo przyznaje stypendia i środki na szkolenie, nie patrząc, czy jest to kategoria juniorów czy seniorów.

W tym roku na szczęście oprócz młodych zawodników Polska wystawia również samotną seniorkę: Dominikę Nowakowską. Pochodząca z okolic Trójmiasta biegaczka odnosiła przed laty sukcesy w młodszych grupach wiekowych, głównie w biegu na 1500 metrów, pod nazwiskiem Główczewska. Zawsze dobrze też radziła sobie w krosie. Po ślubie miała dwuletnią przerwę od sportu, związaną z kontuzją, a później urodzeniem dziecka. Obecnie jest trenowana przez męża, Karola Nowakowskiego i latem osiągnęła jeden z większych sukcesów w historii polskich biegów długich. Po wykonaniu minimum na mistrzostwa świata na dystansie 5000 metrów, zdołała awansować do finału tej imprezy i ostatecznie zająć 14. miejsce.

W Belgradzie Dominika zmierzy się z doświadczonymi rywalkami, na dystansie 8 kilometrów. Bieg, podobnie jak młodsze kategorie wiekowe, będzie transmitowany w Internecie. Faworytką jest dwukrotna mistrzyni w ostatnich dwóch latach, Irlandka Fionnuala Britton. Jej rekord życiowy na 5000 metrów – 15:12,97 – jest tylko o 3 sekundy lepszy od czasu osiągniętego w tym roku przez Dominikę – 15:16,11. Znacznie mocniejsza jest jednak na dystansie 10 000 metrów. Pozostałe rywalki na dystansie 5000 metrów mają życiówki podobne do Dominiki. Jest wśród nich Portugalka Ana Dulce Felix, Turczynka Almenesh Belete i Francuzka Sophie Duarte. Wiele zależy od tego, jak Polka zniesie dość długi dystans. Szanse na medal istnieją, ale równie dobrze może się skończyć na miejscu poza pierwszą dziesiątką. Stawka rywalek jest bardzo wyrównana.

W młodszych kategoriach wiekowych Polska wystawia uczestników indywidualnych oraz drużyny. Jedną z naszych faworytek jest rekordzistka Polski na kilku dystansach, Sofia Ennaoui, która pobiegnie wśród juniorek, walcząc o miejsce zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Podobnie wygląda sytuacja w kategorii młodzieżówek, czyli zawodniczek poniżej 23 roku życia. Drużynę prowadzi młodzieżowa mistrzyni Polski, Aleksandra Brzezińska, żona Błażeja Brzezińskiego, znanego maratończyka.

Wśród mężczyzn mamy tylko dwóch biegaczy: juniora Bartosza Wróbla oraz świeżo upieczonego młodzieżowego mistrza Polski w przełajach, Marka Skorupę.

Oprócz 13 uczestników PZLA wysyła na mistrzostwa 4 osoby towarzyszące: dwóch trenerów, fizjoterapeutę oraz kierownika tej dalekiej wyprawy.

W męskim biegu seniorów brakuje znanych zawodników, a największą gwiazdą wydaje się Włoch Danielle Meucci, który rok temu podczas przełajowych mistrzostw Europy zdobył brązowy medal.

Zobacz kto znajdzie się w składzie reprezentacji Polski.

Link do transmisji internetowej.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!