fbpx

Mistrzostwa USA w biegu na 12 km – transmisja w niedzielę 17 listopada

Autor: Marcin Nagórek • 15.11.2013

US National Road Racing Championships Fot. Cheryl Treworgy

Fot. Cheryl Treworgy

W niedzielę 17 listopada do obejrzenia w internetowej transmisji mistrzostwa USA w biegu ulicznym na dystansie 12 km. Na liście startowej można znaleźć kilku znakomitych zawodników, w tym pierwszego urodzonego poza Afryką biegacza, który złamał barierę 27 minut w biegu na 10 000 metrów – Chrisa Solinskiego.

Mistrzostwa USA w biegu ulicznym na 12 km. Fot. www.usatf.tv

Stany Zjednoczone to w tej chwili trzecia siła w światowych biegach średnich i długich, po Kenii i Etiopii. Mistrzostwa USA w niektórych konkurencjach stoją na poziomie wyższym niż mistrzostwa świata. W biegach długich poziom nie jest może aż tak wysoki, ale niedzielne mistrzostwa dają możliwość śledzenia zawodników dobrze znanych kibicom. Ze względu na różnicę czasu transmisja będzie też o wygodnej porze – o 13:00.

Dystans 12 kilometrów jest nieco nietypowy, ale bierze się stąd, że amerykańska federacja rozgrywa mistrzostwa praktycznie na wszystkich możliwych dystansach ulicznych, od mili aż do maratonu. Taka formuła ma za zadanie przyciągnięcie kibiców, a także danie szansy zawodnikom na wypromowanie się i zdobycie atrakcyjnych nagród. Za pierwsze miejsce w mistrzostwach USA na każdym dystansie przewidziano 20 tysięcy dolarów. Miejsce drugie – 10 000 dolarów, trzecie – 7500. Płatne jest dziesięć pierwszych miejsc, nagrody funduje federacja. Do tego zwykle organizatorzy każdych zawodów, które odbywają się za każdym razem w innym mieście, dodają własne bonusy.

Mistrzostwa na dystansie 12 kilometrów odbędą się w Wirginii, w miejscowości o nazwie Alexandria. Na liście startowej m.in. Chris Solinsky, pierwszy biały, który złamał 27 minut na dystansie 10 000 metrów. Ostatnie lata nie były dla niego udane: zmagał się z kontuzją, obecnie próbuje wracać do formy. W biegu nie będzie faworytem, obstawia się raczej jego kolegę z grupy, Matta Tegenkampa, który przed laty był czwarty na mistrzostwach świata w biegu na dystansie 5000 metrów, a niedawno zadebiutował w maratonie z wynikiem 2:12:39. Inni faworyci to Kenijczycy z urodzenia, obecnie biegający dla Stanów Zjednoczonych – Shadrack Biwott oraz Josphat Boit, a także trzykrotny olimpijczyk Abdi Abdirahman, pochodzący z Somalii, ale mieszkający w USA od ponad 20 lat.

Wśród kobiet faworytką jest rekordzistka USA na dystansie 5000 metrów, Molly Huddle oraz rekordzistka na dystansie 10 000 metrów, Shalane Falanagan. Falanagan w poprzednich latach kariery zdobyła m.in brązowy medal Igrzysk Olimpijskich na dystansie 10 000 metrów oraz brązowy medal przełajowych mistrzostw świata. Bardzo mocna jest też w tym roku Emily Infeld, wygrywająca w USA kolejne biegi uliczne oraz Kim Conley, olimpijka na dystansie 5000 metrów.

Transmisję będzie można zobaczyć w internecie na stronie www.usatf.tv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger