fbpx

Młoda polska biegaczka podbija USA!

Autor: Marcin Nagórek • 15.12.2019

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Foot Locker Cross Country (@flccc)

18-letnia Zofia Dudek wygrywa najbardziej prestiżowe zawody przełajowe w USA w kategorii juniorów. W San Diego w Kalifornii na 5-kilometrowej, przełajowej trasie Polka osiągnęła czas 16 minut i 45 sekund.

Foot Locker to zawody przełajowe dla uczniów liceów rozgrywane od 1979 roku. Do finału kwalifikuje się 40 najlepszych biegaczy i 40 najlepszych biegaczek z całego kraju. Zwycięzcy w kolejnych latach kariery często zostają gwiazdami biegów długich. Konkurencja jest mordercza, a do tej pory tylko raz zawody wygrała biegaczka spoza USA. Wysokie miejsce w Foot Lockerze jest jednocześnie najlepszą kwalifikacją dla młodych sportowców, jeśli chodzi o rekrutację na studia. W praktyce Zofia Dudek ma w tej chwili otwarte miejsce z potencjalnie pełnym stypendium do praktycznie każdego uniwersytetu w USA, łącznie z prestiżowym Stanfordem w Kalifornii. Tak działa system edukacyjny w Stanach Zjednoczonych. Wysoki poziom naukowy lub sportowy zapewnia ogromną szansę na prestiżową edukację.

Zofia Dudek mieszka wraz z rodzicami w stanie Michigan, gdzie jej ojciec jest wykładowcą uniwersyteckim. W Polsce biegaczka wyróżniała się wśród rówieśniczek, zajmując już w 2016 roku 2. miejsce w zawodach na 1000 metrów w ramach Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego, czyli mistrzostw Polski zawodników poniżej 16 roku życia. W Stanach Zjednoczonych jej talent rozkwitł w pełni. Latem tego roku Zosia zdobyła mistrzostwo Europy juniorów w biegu na 3000 metrów na stadionie.

Nigdy wcześniej żadna Polka nie osiągnęła w USA sukcesu tej miary. 16:45 to wynik tylko o 6 sekund gorszy od rekordu trasy. Bieg z San Diego można obejrzeć tutaj (początek w 1:17:45):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger