fbpx

Mo Farah pokonany w Edynburgu

Autor: Marcin Nagórek • 11.01.2017
London Marathon - Mo Farah dotarł na metę jako 8. Fot. PAP

London Marathon – Mo Farah dotarł na metę jako 8. Fot. PAP

W sobotę w Edynburgu światowa elita długodystansowców ścigała się w prestiżowych zawodach przełajowych.

Szkoci tradycyjnie w styczniu rozgrywają w Edynburgu kilka biegów przełajowych jednego dnia, składających się na rywalizację pomiędzy Wielką Brytanią, Szkocją, Europą i USA. Najważniejszym wydarzeniem jest bieg seniorów na dystansie 8 kilometrów, rozgrywany na bardzo trudnej trasie, a poza nim na 6 km ścigają się seniorki i juniorzy, juniorki na 4 km, odbywa się także mieszana sztafeta 4x 1 kilometr. Atrakcją zawodów są znane nazwiska, przede wszystkim brytyjska gwiazda długich dystansów – Mo Farah. Nowych, ciekawych nazwisk dochowali się jednak także Brytyjczycy.

Mo Farah został w Edynburgu pokonany już w zeszłym roku, a w tym był w wyjątkowo słabej dyspozycji. Narzekał na przebytą chorobę i ogólny brak formy, w zawodach zajął dopiero 7. miejsce. Ubiegłoroczny triumfator i pogromca Faraha, Amerykanin Garreth Heath, także w tym roku chciał walczyć o zwycięstwo, ale dość mocno się sparzył. Tempo było tak wysokie, że Heath osłabł, odpadł z czołówki i dobiegł na 6. miejscu. O wysoki poziom rywalizacji zadbał Brytyjczyk Callum Hawkins, nowa gwiazda męskiego maratonu na Wyspach. 24-latek w minionym roku niespodziewanie pobiegł 2:10:52 w maratonie, a potem zajął wysokie, 9. miejsce w Igrzyskach Olimpijskich. W przełajach w Edynburgu wiedział, że przegra na finiszu z szybkimi biegaczami takimi jak Farah, dlatego postanowił wykończyć rywali tempem na trasie. Udało mu się z wszystkimi z wyjątkiem Kenijczyka w barwach USA, Lenarda Korira, który na finiszu ostatkiem sił wyprzedził Hawkinsa.

Trzecie miejsce zajął reprezentant Europy, także Kenijczyk, Aras Kaya, biegający w barwach Turcji. Kenijskie Turczynki triumfowały też w rywalizacji kobiet, reprezentując drużynowo Europę i zajmując pierwsze i trzecie miejsce. 23. miejsce zajęła Polka, Katarzyna Rutkowska. W sztafecie 4x1km startował m.in. Polak Mateusz Borkowski, a zwyciężyła drużyna Wielkiej Brytanii, prowadzona, przez kolejną świeżą brytyjską gwiazdę – Laurę Muir, rekordzistkę kraju na dystansie 1500 metrów.

Łącznie w podsumowaniu wszystkich biegów najlepsi drużynowo okazali się Amerykanie, przed Europejczykami i Brytyjczykami.Mo Farah nie był za bardzo zasmucony porażką, powiedział, że przełaje nigdy nie były jego najmocniejszą stroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger