fbpx

Znamy skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w LA. Yared Shegumo nie pobiegnie

Autor: Marcin Nagórek • 29.06.2016

Kuciapski i Kszczot podczas 22. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Zurychu. Adam zdobył złoto, Artur srebro w biegu na 800 m. Fot. Getty Images.

W 2014 roku Polska zdobyła dwa medale w biegu na dystansie 800 metrów. Fot: GettyImages

Polski Związek Lekkiej Atletyki przedstawił skład reprezentacji Polski na 23. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce, które 6. lipca rozpoczynają się w Amsterdamie. Na liście znajdują się 73 osoby, w tym troje z pięciu indywidualnych medalistów poprzednich Mistrzostw.

Mistrzostwa Europy odbywają się obecnie co dwa lata, poprzednie miały miejsce w 2014 roku w Zurychu. Jedynym biegowym mistrzem kontynentu został wtedy Adam Kszczot, w biegu na dystansie 800 metrów. Był to bieg fantastyczny dla Polaków – troje naszych reprezentantów znalazło się w pierwszej piątce. Drugie miejsce zdobył Artur Kuciapski, który, niestety, w tym sezonie nie startuje, będąc po kolejnej kontuzji i operacji. Na piątym miejscu dobiegł Marcin Lewandowski, który był już mistrzem kontynentu w 2010. Marcin, podobnie jak Adam, jest w tegorocznym składzie reprezentacji. Nadal jest więc szansa na dwóch Polaków na podium, tym bardziej, że w tabeli najlepszych europejskich wyników w tym roku Polacy są na drugim i trzecim miejscu. Najszybszy jest Francuz Pierre-Ambroise Bosse, który do tej pory nieco słabiej biegał w taktycznych wyścigach, odbywających się bez “zająca”. Polacy na pewno są w stanie go pokonać. Marcin dodatkowo pobiegnie także na dystansie 1500 metrów – w tej konkurencji w 2013 zajął czwarte miejsce Halowych Mistrzostw Europy w Goeteborgu. Słabsze w tym sezonie mamy zaplecze czołówki – poza Kszczotem i Lewandowskim nikt więcej nie łapie się do pierwszej trzydziestki w Europie.

W 2014 mieliśmy także dwóch biegowych, indywidualnych wicemistrzów kontynentu. Krystian Zalewski był trzeci w pamiętnym biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami, w którym zwycięzca, Francuz Mahiedine Mekhissi Banabbad, został zdyskwalifikowany za zdjęcie koszulki na finiszu. W tym roku Zalewski ma drugi wynik w Europie, za formalnym mistrzem z tamtego biegu, drugim z mocnych Francuzów – Yoannem Kowalem. Trzeci na listach jest Benabbad, jest więc możliwa powtórka finału sprzed dwóch lat. Przed sezonem wydawało się, że na tym dystansie możemy mieć wręcz nadmiar reprezentantów, ale ostatecznie stało się inaczej. Pozostali reprezentanci byli w bardzo słabej formie, a Łukasz Parszczyński na początku roku uległ tragicznemu wypadkowi podczas obozu w Hiszpanii. Polak, będący potencjalnym reprezentantem na Mistrzostwa Europy oraz Igrzyska, wypadł z balkonu, doznając licznych obrażeń.

Wicemistrzem Europy w maratonie został w 2014 Yared Shegumo. W tym roku biegacz wystartuje dopiero w Igrzyskach Olimpijskich, a w mistrzostwach kontynentu maratonu nie ma w planie. Przyjęto bowiem rozwiązanie, że ten dystans rozgrywa się co drugą edycję, co drugą zaś – półmaraton. I na dystansie dwukrotnie krótszym mamy aż czworo reprezentantów: Marcina Chabowskiego, Szymona Kulkę, Agnieszkę Mierzejewską oraz Dominikę Napieraj. Szanse na medal wyglądają dość iluzorycznie. Marcin Chabowski ma dwunasty wynik w Europie, a Agnieszka Mierzejewska trzynasty. Nie jest jednak pewne, kto z zawodników wystąpi na mistrzostwach. W polskiej reprezentacji nie pojawiła się Katarzyna Kowalska, przygotowująca się do Igrzysk w Rio de Janeiro, która ma drugi czas w Europie w półmaratonie. Wiele będzie zależało od pogody w Amsterdamie, ale ogólnie mówiąc, Polacy do tej pory nie byli zbyt mocni w półmaratonie, podobnie jak w biegu na 10 kilometrów.

Jedyną indywidualną medalistką biegową była dwa lata temu Joanna Jóźwik, która zajęła trzecie miejsce w biegu na dystansie 800 metrów. W tym roku także jest w składzie, ale do tej pory nie prezentowała najlepszej formy. Zajmuje 17. miejsce na liście europejskiej i znacznie lepiej wyglądają medalowe szanse Angeliki Cichockiej, która na 800 metrów ma siódmy czas w Europie i jest wicemistrzynią kontynentu w hali. A prawdziwym koncertem Polek może być dystans 1500 metrów, gdzie, podobnie jak na 800 metrów, zobaczymy trzy PolkiAngelika Cichocka ma trzeci czas w Europie i niedawno wygrała zawody Diamentowej Ligi w Sztokholmie, ogrywając niemal całą czołówkę światową. Sofia Ennaoui (która pobiegnie także 800 metrów) ma piąty czas na kontynencie, a Danuta Urbanik – trzynasty.

Duże szanse medalowe ma Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki. Polak zajmuje obecnie trzecie miejsce na europejskiej liście wynikowej i ma spore szanse nawet na złoto. Na innych dystansach sytuacja wygląda już słabiej. Joanna Linkiewicz ma piąty wynik w Europie na dystansie 400 metrów przez płotki, Rafał Omelko siódmy na płaskie 400 metrów, a Ewa Swoboda dziesiąty na 100 metrów. Justyna Święty jest ósma na liście europejskiej na 400 metrów, a Matylda Kowal dziesiąta na 3000 metrów z przeszkodami.

Mamy też szanse na medale w sztafetach. W 2014 zdobyliśmy brąz w męskiej rywalizacji 4×400 metrów. W Amsterdamie wystawiamy pełny skład, czyli pobiegną i kobiece, i męskie sztafety 4×100 metrów oraz 4×400 metrów. Możemy też liczyć na konkurencje niebiegowe, w których w 2014 zdobyliśmy łącznie sześć medali.

Skład reprezentacji Polski dostępny po kliknięciu w link

Aktualne listy europejskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger