fbpx

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

A może za morze? Maratony w krajach nadbałtyckich w 2014 roku

“Bałtyk jest zimnym morzem i dlatego miłość nad morzem udać się nie może…” głosił swego czasu w swoim wakacyjnym hicie zespół Kulturka. Wiedzeni ciekawością sprawdziliśmy zatem gdzie wokół Bałtyku można się udać… na bieganie. Znamy już terminy maratonów, odbywających się w stolicach wszystkich dziesięciu nadbałtyckich krajów w 2014 roku.

morze

Do najbliżej położonych krajów (Niemcy, Litwa, Łotwa) najwygodniej i najtaniej dojechać własnym autem, kursowym busem lub pociągiem. Kraje skandynawskie kuszą przeprawami promowymi i tanimi liniami lotniczymi. Warte rozpatrzenia są też kursy łączone, np. samochodem do Tallina i ze stolicy Estonii już promem do Finlandii czy Szwecji. W dobie limitów wyczerpujących się w ciągu tygodni, dni i godzin – warto zaplanować wyjazd i start z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na majowe ściganie można się wybrać na Łotwę, do Danii lub do Szwecji. W Rydze należy zachować czujność i zdrowy rozsądek – miasto słynie z przebogatej oferty nocnych klubów, mimo, że nad moralnością centrum łotewskiej stolicy czuwają wieże aż czterech kościołów – każda zwieńczona kogutem na wiatrowskazie.

Spokojna, płaska trasa malowniczymi ulicami dzielnicy secesyjnej i starówki, choć mija się i współczesne osiedla. Wspólny start maratonu i półmaratonu w centrum miasta. Półmaraton wcześniej zbiega do mety – niektóre miejsca przebiega się dwukrotnie, ale nie ma podwójnej pętli. W 2013 roku maraton ukończyło 1018 zawodników. Najszybszemu zajęło to 02:15:34.

18 maja 2014 – Nordea Rigas Maratons  (więcej informacji na: www.nordearigasmaratons.lv)

Kopenhaga to miasto jak z bajek Andersena, nic więc dziwnego, że jednym z symboli miasta jest pomnik małej Syrenki. 175 kg rzeźba (niewskazana waga startowa) została ufundowana przez rodzinę właścicieli browaru Carlsbergo i w ten sposób “płynnie” przechodzimy do kolejnej atrakcji Kopenhagi – siedziby jednego z największych na świecie browarów.

2:17:23 – tyle czasu zajęło najszybszemu biegaczowi ukończenie maratonu w Kopenhadze w 2013 r. Wraz z nim do mety dobiegło 9503 zawodników.

18 maja 2014 – Nykredit Copenhagen Marathon (więcej informacji na: www.copenhagenmarathon.dk)

Sztokholm zaprasza do zwiedzania muzeum największego światowego zjawiska kultury popularnej – zespołu ABBA. Dziesiątki i setki przebojów tej grupy (w orginale i coverach) okupują rozmaite listy przebojów. Mało kto jednak wie, że jeden z członków zespołu – Bjorn Ulvaeus przebiegł sztokholmski maraton i to z niezłym, jak na amatora wynikiem, 3 godziny, 23 minuty, 54 sekundy.

Sam maraton rozgrywany jest nietypowo – bo w sobotę. Trasa to dwie pętle raczej pofałdowanej asfaltowej drogi z metą na oldskulowym ponadstuletnim stadionie. Sympatycznym gestem w stronę biegaczy jest nadruk na numerze startowym imienia, nazwiska, narodowości i flagi państwowej. 14 676 biegaczy przebiegło 42 kilometry w Sztokholmie w ubiegłym roku. Najszybszy uczynił to w czasie 2:16:13.

31 maja 2014 – ASICS Stockholm Marathon (więcej informacji na:  www.stockholmmarathon.se)

Później mamy dwa miesiące przerwy na regenerację. W sierpniu Finlandia zaprasza do Helsinek. Samo miasto ma niewiele zabytków do zwiedzania (np. górującą nad miastem Katedrę Luterańską), ale warto wybrać się z sentymentalną wycieczką na stadion olimpijski. To tutaj w 1952 r. olimpijski ogień odpalał legendarny Paavo Nurmi, a 3 złote medale (5 km, 10 km i maraton) zgarnął – nie mniej legendarny – Emil Zatopek.

2:22:25 to czas netto najszybszego maratończyka w Helsinkach w 2013 r. Na mecie sklasyfikowano 4370 uczestników maratonu.

16 sierpnia 2014 – Gatorade Helsinki City Marathon (więcej informacji na: www.helsinkicitymarathon.fi)

I wreszcie nadchodzi jesień i wrześniowy urodzaj maratońskich zmagań.

W Wilnie można wystartować na kilku dystansach: maraton, półmaraton, 10 km i symboliczne 4,2 km. Warto tam zajrzeć na kilka dni, by zwiedzić zabytki bliskie polskiemu sercu jak Ostra Brama, czy też Samozwańczą Republikę Zarzecze – dzielnicę artystów. Trasa maratonu na pewno nie należy do nudnych: podbiegi, zbiegi, mnóstwo soczystej zieleni, zabytkowe kręte uliczki. Sympatyczna, “kameralna” jak na europejski maraton impreza.

Najlepszy rezultat, jaki zanotowano w 2013 roku to 2:27:19. Bieg ukończyło 424 zawodników.

14 września 2014 – XIth Danske Bank Vilnius Marathon (więcej informacji na: www.vilniausmaratonas.lt)

Stolica Estonii jest pełna polskich akcentów, takich jak port, zaprojektowany przez Jerzego Wendę (kierownika rozbudowy portu w Gdyni). Port, w którym na początku II w. św. został uwięziony okręt podwodny ORP Orzeł – w pobliżu Bramy Morskiej umieszczono tablicę, upamiętniającą brawurową ucieczkę polskich marynarzy. Dzielnica portowa Tallina to również obiekty olimpijskie z 1980 roku, skąd polscy wioślarze przywieźli srebrny i złoty medal.

W 2013 roku maraton w Tallinie ukończyło 1730 biegaczy. Najszybszemu z nich zajęło to 2:15:01.

14 września 2014 – SEB Tallin Marathon (więcej informacji na: www.tallinnmarathon.ee)

Różnie bywało z Moskiewskim Maratonem Pokoju. Zdarzały się zmiany trasy w ostatniej chwili, brak oznakowań kilometrów, nieregularnie rozstawione punkty nawadniania, a kibice – o ile już byli – stali za regularnym kordonem żołnierzy. Od Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2013 ustalono stałą trasę – start i meta na stadionie sportowego kompleksu Łużniki, bieg ulicami wzdłuż rzeki Moskwy i poprawiono standardy.

2:19:36 to wynik zwycięzcy ubiegłorocznego moskiewskiego maratonu, który okazał się bardzo kameralny (150 finiszerów).

14 września 2014 – Moscow Marathon (więcej informacji będzie można znaleźć na stronie organizatora: www.moscowmarathon.org)

W Oslo warto odwiedzić bliską sercu każdego Polaka skocznię narciarską, gdzie spikerzy obwołali Adama Małysza “królem Holmekollen”, choć właściwy monarcha, JKM Harald zasiadał właśnie na trybunach. W chwili obecnej możemy zwiedzać nowoczesny obiekt – zbudowany w 2011 roku na mistrzostwa świata. Stara 100-letnia skocznia została wcześniej rozebrana.

Maraton w stolicy Norwegii ukończyło w 2013 roku 1822 zawodników, z których najlepszy dobiegł w 2:24:50.

20 września 2014 – Danske Bank Oslo Marathon (więcej informacji na: www.oslomaraton.no)

Maratonu Berlińskiego nie trzeba specjalnie reklamować – 9 rekordów świata mówi same za siebie. Przyjazna trasa, perfekcyjna organizacja i żywiołowa masa kibiców, to coś, czego każdy maratończyk powinien skosztować. Bliskość i dogodne opcje dojazdu sprawiają, że Polacy są jedną z najliczniejszych goszczonych tam reprezentacji. Na ten rok limit miejsc już dawno wyczerpany, więc warto pilnować, kiedy ruszą kolejne.

W 2013 roku na maratonie berlińskim padł kolejny rekord świata – 2:03:23. Udziałem w rekordowym biegu może się pochwalić 34 350 biegaczy.

28 września 2014 – BMW Berlin Marathon (więcej informacji na: www.bmw-berlin-marathon.com)

Maraton Warszawski ściąga coraz liczniejsze rzesze amatorów biegania na długich dystansach, w tym – coraz lepszych sportowców. Docenił to “Przegląd Sportowy” przyznając jedne z najbardziej prestiżowych nagród sportowych w Polsce. Podczas Gali Mistrzów Sportu 79. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”, obok wyróżnionej dziesiątki sportowców, ogłoszony został werdykt o przyznaniu tytułu Masowej Imprezy 2013 roku dla 35. PZU Maratonu Warszawskiego. To pierwsza impreza biegowa w Polsce, która zdobyła tak prestiżowe wyróżnienie.

Warto też podkreślić, że przybywa w stolicy nowych obiektów, które ściągają do nas głodnych atrakcji obieżyświatów z całego świata: m.in. Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik, Multimedialne Muzeum Chopina, skarpa Zamku Królewskiego z Parkiem Fontann oraz (a może przede wszystkim) Stadion Narodowy. To na płycie Stadionu Narodowego mieści się meta maratonu, dzięki czemu każdy może stać się Bohaterem Narodowego. W 2013 roku maraton ukończyło 8506 osób, a najszybszy pokazał się na mecie z czasem 02:20:34.

28 września 2014 – 36. Maraton Warszawski (więcej informacji na: www.maratonwarszawski.com)

Baltic Sea map

Ciekawym i wartym śledzenia wydarzeniem będzie najprawdopodobniej Bałtycki Supermaraton Dialogu. 30-osobowa sztafeta wystartuje 20 września z Kaliningradu i po pokonaniu ok. 1400 kilometrów oraz odwiedzeniu kolejno Wilna, Rygi i Tallina 4 października zakończy swój bieg w Petersburgu.

baltycki supermaraton

Wszystkim Czytelnikom życzymy przyjemnego planowania startów. To chyba najprzyjemniejsze zajęcie w sezonie “gdy stygnie ciało stygnie uczucie na boso nie da biegać się w bucie”.

mm
Tomasz Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?

Prawdopodobnie wszyscy nasi czytelnicy o tym wiedzą, ale na wypadek, gdyby ktoś jeszcze się uchował, wyjaśniamy: wyraz „fartlek” pochodzi z języka szwedzkiego i określa „zabawę prędkością”. W Polsce najpowszechniej spotykane określenie tego typu treningu to […]

Zabawa biegowa – co to jest i jak się ją wykonuje? [+ PLAN NA PÓŁMARATON]