fbpx

Na co „poszły” pieniądze z #BiegamDobrze? Sprawdziliśmy!

Autor: Iwona Ludwinek • 14.02.2019
Fot: Maciej Krüger

Fot: Maciej Krüger

Prawie 4 mln zł – to kwota, jaką biegacze zebrali na cele charytatywne w ramach akcji #BiegamDobrze od początku jej istnienia. Ciekawiło nas jednak, na co konkretnie te pieniądze zostały przeznaczone. Zapytaliśmy o to przedstawicieli 4 z 10 fundacji uczestniczących w projekcie. Odpowiedzi przerosły nasze wyobrażenia.

Kiedy w 2015 r. Fundacja Maraton Warszawski pokazała światu akcję #BiegamDobrze, wiadomo było, że my, biegacze, jesteśmy świadkami tworzenia czegoś absolutnie nowego i niesamowitego. Fama o prostym pomaganiu przez bieganie w ramach #BiegamDobrze zaczęła się stopniowo rozchodzić. Efekt? W debiutanckiej edycji 500 osób namówiło kolejnych 5 tysięcy do wsparcia akcji. Uzbierano wtedy 180 tys. zł.

Wideo podsumowujące pierwszą edycję #BiegamDobrze:

A to był tylko początek efektu kuli śnieżnej. W 2019 r. przy okazji 14. Półmaratonu Warszawskiego organizatorzy ogłosili Misję MILION. Uważają bowiem, że biegaczom uda się zebrać 1 mln zł tylko podczas jednej imprezy! Nierealne? Nie jesteśmy tego tacy pewni. Do końca edycji zostały jeszcze 2 miesiące, a uczestnicy zgromadzili już 334 tys. zł. A kwota ta sukcesywnie rośnie.

Żeby dołączyć do akcji, wystarczy jedynie zapisać się drogą charytatywną na bieg organizowany przez Fundację „Maraton Warszawski”, a następnie wybrać jedną z dziesięciu fundacji uczestniczących w projekcie. Chwilę później masz już przed sobą na ekranie swoją zbiórkę, którą możesz udostępniać znajomym oraz zachęcać ich do wpłat. Oprócz satysfakcji z pomocy, dostajesz coś jeszcze: przy zebraniu konkretnej kwoty, otrzymujesz pakiet startowy na bieg za darmo.

Pytanie, co dzieje się dalej z pieniędzmi zebranymi przez nas, biegaczy. Zapytaliśmy o to same fundacje. Ich odpowiedzi ścięły nas z nóg. Dosłownie.

Dzięki funduszom zebranym w ramach akcji #BiegamDobrze dofinansowano m.in.:

loga_bd-02Spartanie Dzieciom:

 • integracyjny Plac Zabaw dla Dzieci z Niepełnosprawnościami w Muzeum Łazienki Królewskie,
 • mikołajkowe prezenty, przekazane podopiecznym dziesięciu specjalistycznych ośrodków dla dzieci potrzebujących pomocy,
 • turnusy rehabilitacyjne,
 • sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnościami

loga_bd-03Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:

 •  sieć Centrów Pomocy Dzieciom,
 • wsparcie tworzenia Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

loga_bd-06

Fundacja Wcześniak:

 •  27 000 tys. bezpłatnych „Niezbędników Rodzica Wcześniaka”
 • ok. 14 tys. bezpłatnych poradników
 • publikacje trafiły do ponad 200 szpitali i poradni na terenie całej Polski

loga_bd-01Rak’n’Roll:

 •  akcja „Daj Włos”, w ramach której przekazano 1609 peruk kobietom w trakcie chemioterapii
 • proces przeprowadzenia 164 chorych i ich rodzin przez system opieki onkologicznej
 •  remont poczekalni onkologicznych, z których tygodniowo korzysta ponad 1500 osób
 • sportowo-terapeutyczny powrót do życia 50 osób po zakończonym leczeniu onkologicznym
 •  ponad 600 godzin rozmów psychoonkologa z chorymi i ich bliskimi.

Spartanie Dzieciom

– 2018 rok był magiczny dla Fundacji Spartanie Dzieciom. Dzięki udziałowi w trzech akcjach #BiegamDobrze (13. PZU Półmaratonie Warszawskim, Ekidenie i 40. PZU Maratonie Warszawskim), udało nam się zrealizować projekt, o jakim zawsze marzyliśmy! Integracyjny Plac Zabaw dla Dzieci z Niepełnosprawnościami w Muzeum Łazienki Królewskie! – mówią przedstawiciele fundacji Spartanie Dzieciom.

To nie wszystko. – Dodatkowo udało nam się powiększyć zasięg Spartańskiej Akcji Mikołajkowej. Odwiedziliśmy w zeszłym roku rekordową liczbę specjalistycznych ośrodków dla dzieci w całej Polsce. Zaliczają się do nich szpitale, hospicja, domy opieki, domy dziecka itp. Na spartańskich saniach zawieźliśmy worki z prezentami (zabawki, gry edukacyjne, często są to również sprzęty codziennego użytku czy wyposażenie). Zobaczyć uśmiech na dziecięcej buzi, bezcenne – mówią Spartanie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

– Fundusze ze zbiórek biegaczy przeznaczyliśmy na tworzenie sieci Centrów Pomocy Dzieciom. W obecnej edycji akcji #BiegamDobrze fundusze ze zbiórek wesprą Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – mówią przedstawiciele FDDS.

Ponadto m.in. dzięki funduszom zgromadzonym przez biegaczy charytatywnych, Fundacja w kwietniu 2018 r. otworzyła największe Centrum Pomocy Dzieciom w Polsce. Centrum w Warszawie (podobnie jak pozostałe) oferuje kompleksową pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom – ofiarom przemocy lub wykorzystywania i ich rodzinom.

Fundacja Wcześniak

– Zaokrąglając dane od początku naszego udziału w akcji #BiegamDobrze, nasza fundacja uzbierała ponad 200 000 zł. Dzięki nim do tej pory wydaliśmy 27 tys. „Niezbędników Rodzica Wcześniaka” i wysłaliśmy bezpłatnie około 14 tysięcy poradników – mówią przedstawiciele Fundacji. – Niezbędniki trafiły do ponad 200 szpitali i poradni na terenie całej Polski.

Rak’n’Roll

– Zaangażowanie bohaterów #BiegamDobrze w zbiórki dla Rak’n’Rolla pozwoliło nam w poprzednich latach dofinansować m.in.: akcję „Daj Włos”, w ramach której przekazaliśmy 1609 peruk kobietom w trakcie chemioterapii; opiekę nad 164 chorymi i ich rodzinami, i przeprowadzenie ich przez skomplikowany system opieki onkologicznej oraz generalny remont poczekalni onkologicznych, z których tygodniowo korzysta ponad 1500 osób – mówi Monika Dąbrowska, koordynator projektów sportowych w Rak’n’Roll. – Dzięki Funduszom zebranym w 2018 r. mogliśmy dofinansować lub dofinansujemy sportowo-terapeutyczny powrót do życia 50 osób po zakończonym leczeniu onkologicznym oraz ponad 600 godzin dobrych rozmów psychoonkologa z chorymi i ich bliskimi – dodaje.

O tym, że warto pomagać, przekonuje nas jeden z przyjaciół fundacji, Jakub Bober. „Moja historia zaczęła się w 2010 roku, gdy stwierdzono u mnie raka mózgu. Dziś mogę powiedzieć, ze swojego doświadczenia (a jest rok 2018 i jestem na obozie górskim wraz z Fundacją Rak’n’Roll), że rak nie jest wyrokiem! Jest na pewno nowym wyzwaniem, które dla mnie było mobilizacją do działania. Zacząłem biegać, także od niedawna dla Fundacji Rak’n’Roll. Po prostu znalazłem siłę w pomaganiu innym ludziom” – wypowiedź pochodzi z filmu „Rak’n’Rollowy Tatra Running”.

Pomóc może każdy

Siłą akcji #BiegamDobrze jest prostota. Co należy zrobić, aby wziąć w niej udział?

 • Wejdź na stronę Fundacji Maraton Warszawski.
 • Zaznacz bieg, w którym chcesz wziąć udział, a następnie obierz ścieżkę charytatywną.
 • Wybierz 1 z 10 fundacji.
 • Opowiedz swoim znajomym, przyjaciołom, kolegom z pracy oraz rodzinie, że bierzesz udział w akcji i namawiaj ich do wsparcia swojej zbiórki.

Gotowe! Właśnie wpadłeś w uzależniający wir pomocy innym. Daj się wciągnąć, bo warto biegać dobrze.

A oto wideoinstrukcja, która również zainspiruje cię do włączenia się do akcji i pokaże, jak to robić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger