Czytelnia > Czytelnia > Reportaże
Nadaj swojej pasji jeszcze większy sens! 4 sposoby na pomaganie przez bieganie
#BiegamDobrze dla Australii
Od września 2019 roku w Australii trwa okres suszy z bardzo niewielką ilością opadów. Skutkiem tego są rozprzestrzeniające się pożary zwłaszcza po południowo-wschodnich terenach kontynentu. Tam też w listopadzie ogłoszono stany wyjątkowe. Dymy z pożarów spowodowały wytwarzanie się chmur i piorunów. Na początku roku 2020 w stanie Wiktoria ogłoszono stan klęski żywiołowej. Płoną lasy, pola uprawne i domostwa. Giną ludzie, dzikie zwierzęta i zmienia się klimat. Pomoc dla potrzebującej Australii płynie z całego świata. Również z Polski. Na jednym ze spotkań członków Fundacji „Maraton Warszawski” padł pomysł, żeby w tej kwestii zaangażować biegaczy. Tylko co zrobić konkretnie? Po burzy mózgów postanowiono, żeby zorganizować zbiórkę, z której pieniądze będą przeznaczone zarówno dla potrzebujących ludzi, jak i na pomoc naturze. Będą one zbierane w ramach akcji #BiegamDobrze dla Australii.
– To, czym obecnie zajmują się organizacje pozarządowe, to rehabilitacja zwierząt, odbudowa siedlisk, sadzenie drzew, zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców Australii – mówi Iwona Ludwinek-Zarzeka z Magazynu Bieganie, bezpośrednio zaangażowana w akcję zbiórki. – Potrzebna jest dystrybucja wody, paczek żywnościowych i higienicznych, organizacja schronienia i pomoc w odnalezieniu rodziny dla przesiedlonych, a także pomoc psychologiczna. Dlatego zapisując się na bieg, można wesprzeć WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) i PCK – organizacje, które są bezpośrednio zaangażowane w pomoc Australii.
W akcji może wziąć dosłownie każdy, wystarczy założyć zbiórkę lub wesprzeć finansowo już istniejącą.Wystarczy zebrać 100 zł, by mieć zagwarantowany pakiet startowy w biegu. Cała kwota oczywiście zostanie przekazana na pomoc potrzebującej Australii. Główny bieg odbędzie się 9 lutego tego roku w warszawskich Łazienkach, jednak można pobiec również „wirtualnie”. Środki ze zbiórki zostaną przekazane na organizację pomocową wybraną przez Fundację ,,Maraton Warszawski”.
Profil wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1534962853650013/
Aukcje charytatywne
Jakub Karasek, biegacz długodystansowy, trener biegania, a także redaktor z Magazynu Bieganie postanowił wesprzeć akcję pomocy chłopcu choremu na SMA. Chodzi tu o Kacpra Borutę, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Szansę na przeżycie może mu dać bardzo droga terapia, dostępna jedynie w USA. Koszt leczenia wynosi ponad 2 miliony dolarów. O akcji #PomocDlaBorutka, w której prowadzona jest zbiórka pieniędzy Karasek dowiedział się, kiedy został zaproszony do Facebookowej grupy „Licytacje dla Kacpiego”. Można też o niej przeczytać na profilu o nazwie „Kacpi Boruta Pomocy Szuka”. Każdy członek grupy może wystawić na niej jakiś przedmiot lub usługę, a pozostali, w komentarzach pod postem podają kwoty, za jakie chcą ją nabyć. Można to zrobić w każdym miejscu na świecie. Pieniądze z wygranej licytacji przelewane są na konto „Licytacje dla Kacpiego” na portalu siepomaga.pl.
– Jak się okazało, sprawa dotyczyła rodziny z Siedlec. Miasta, w którym mieszkałem przez wiele lat – opowiada Jakub Karasek – jako że zajmuję się treningiem biegowym, postanowiłem, że dołączę do grupy nie tylko w formie licytującego, ale także „sprzedawcy”. Zaoferowałem miesięczną, indywidualną opiekę trenerską. Byłem zaskoczony, że zwycięska kwota aż dwukrotnie przekroczyła standardową stawkę za takie usługi. Jeszcze w dniu zakończenia licytacji pieniądze od zwycięzcy trafiły na konto zbiórki w portalu siepomaga.pl. Zwycięzcą licytacji został… mój znajomy, z którym wiele lat temu miałem okazję grać w jednym klubie w siatkówkę!
Profile akcji związane z pomocą Kacprowi Borucie:
https://www.facebook.com/KacpiBorutaPomocySzuka/
https://www.siepomaga.pl/kacpi-boruta
Bieg na 6 łap
Elżbieta Ciećko 2 lata temu razem z biegowymi przyjaciółmi założyła w Olsztynie stowarzyszenie ,,Są Wolniejsi” i została jego prezesem. Aktualnie grupa liczy 45 formalnych członków. Od samego początku było dla nich jasne, że wspólnie mogą nie tylko trenować, ale i działać na rzecz potrzebujących. W swoim statucie mają wpisaną współpracę z organizatorami ogólnopolskiej akcji ,,Bieg na 6 łap”, czyli inicjatywą biegania z psami ze schronisk dla zwierząt.
– My przy okazji tego wydarzenia przekazujemy część składek, oraz dobrowolne datki dla stowarzyszenia – opowiada Elżbieta Ciećko. – Z każdym kolejnym rokiem kwota przekazana na schronisko jest większa. Latem przy okazji zbiórki makulatury było to 600zł, które zostały przeznaczone na zakup potrzebnej karmy. Najbliższy bieg ze schroniskowymi psiakami już 23 lutego w Olsztynie.
Elżbieta Ciećko bierze też udział w innych akcjach charytatywnych, ponieważ wierzy, że dobro wraca, a razem z innymi może więcej zdziałać. Obecnie wraz z drużynowym kolegą Mariuszem, zbiera pieniądze dla Fundacji Przyszłość dla dzieci. Zebrano już 1230 zł, a zbiórka trwa do maja. Pieniądze można wpłacać pod adresem: http://przyszloscdladzieci.org
Zbiórki pieniędzy na biegowych eventach
3 lata temu grupa biegowych przyjaciół skrzyknęła się pod hasłem ,,Pomaganie Przez Bieganie”. Uważają, że nic nie daje takiego szczęścia jak robienie dobrych uczynków, pomaganie i sprawianie, że ludzie się uśmiechają. Zajęci wieloma codziennymi obowiązkami wymyślili, że mogą robić to co kochają, czyli biegać i jednoczenie pomagać. Postanowili organizować eventy biegowe i pozyskiwać fundusze z opłat startowych. Pieniądze są przeznaczane na dzieci z oddziałów onkologicznych. Dlatego od samego początku działalności biegacze współpracują z fundacją „Dar Szpiku” im. Anny Wierskiej i wspierają ją w działaniach.
– Zdajemy sobie sprawę, że zebrane kwoty są okruszkiem w porównaniu do istniejących potrzeb – mówi jeden z członków grupy Bogusz Podgórski. – Dlatego naszymi działaniami promocyjnymi zachęcamy partnerów eventów, które organizujemy, do bezpośredniego wspierania potrzebujących.
Przykładem jest tu wsparcie Fundacji „Dar Szpiku” przez Fundację Santander. W nagłaśnianiu akcji grupie pomagają ich ambasadorzy: Bartek Jędrzejak, Kasia Bujakiewicz, MEZO, Joanna Jabłczyńska oraz Drużyna Szpiku i Partnerzy poszczególnych eventów.
Fot: Maciej Krüger
Najbliższa akcja grupy to event biegowy w Starym Browarze, gdzie głównymi atrakcjami będzie rywalizacja dla dzieci na dystansie 500m, czyli Bieg Gzuba oraz rywalizacje drużynowe w sztafetach biegowych „Miejska Mila” – 5x1609m oraz „Miejska Mila SENIOR 3x1609m”. To jedyny taki event biegowy w centrum handlowym w Europie. Wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę niehandlową, 24 maja tego roku.
Strona w Internecie:
https://www.facebook.com/pomaganieprzezbieganie/
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.