fbpx

Najlepsza kenijska maratonka przyłapana na dopingu

Autor: Marcin Nagórek • 01.11.2014

Rita Jeptoo zwycięża w Boston Marathon. Fot. Getty Images

Rita Jeptoo zwycięża w Boston Marathon. Fot. Getty Images

Najlepsza maratonka świata ostatnich dwóch lat, Kenijka Rita Jeptoo, została przyłapana na stosowaniu dopingu krwi. Rzuca to duży cień na fenomenalne wyniki uzyskiwane przez biegaczy z tego kraju.

Dwa dni przed ostatnim tegorocznym maratonem z serii Majors w Nowym Jorku światem biegów wstrząsnęła największa wpadka dopingowa ostatnich lat. Na stosowaniu EPO przyłapana została 3-krotna zwyciężczyni biegu w Bostonie i dwukrotna w Chicago, Kenijka Rita Jeptoo. W niedzielę miała odbierać w Nowym Jorku 500 tysięcy dolarów – nagrodę dla zwyciężczyni serii Majors, oznaczającą, że jest najlepszą maratonką świata. Ceremonię odwołano. Rekord życiowy Jeptoo wynosi 2:18:57 na nieregulaminowej trasie w Bostonie i 2:19:57 z atestowanego Chicago. Wśród jej dokonań są m.in. cztery zwycięstwa z rzędu w serii Majors, czego nie osiągnął nikt przed nią.

Na razie podano wyniki testu pierwszej próbki Kenijki, badana będzie jeszcze druga. W 99% przypadków są one jednak zgodne. Jest to ogromny cios dla kenijskich biegów, będących od dwóch lat pod ostrzałem komisji antydopingowych. Na przełomie lat 2012/2013 przyłapano na dopingu 17 biegaczy z tego kraju, w tym jednego z najlepszych półmaratończyków świata Matthew Kisorio oraz startującego w Polsce Cosmasa Kyevę. Warto przy tym dodać, że Kyeva w tym roku wrócił na polskie trasy, wygrywając z bardzo dobrym czasem maraton w Dębnie.

Matthew Kisorio w pierwszym wywiadzie po przyłapaniu stwierdził, że w Kenii biorą wszyscy. Potem wycofał się z tych słów. O ile większość poprzednich wpadek dotyczyła sterydów czy stymulantów, tak Jeptoo wpadła na najbardziej “twardym” środku dopingowym, niemożliwym do przypadkowego spożycia – podawanym dożylnie i bardzo trudno wykrywalnym EPO. Co ciekawe, jest to już trzecia przyłapana osoba ze stajni włoskiej rodziny Rosa. Bezpośrednim trenerem zarówno Kisorio, jak i Jeptoo, a także przyłapanej, ale potem oczyszczonej Kenijki Sumgong jest Włoch Claudio Berardelli. Wśród innych jego podopiecznych jest m.in. mistrzyni świata na 800 metrów Eunice Sum oraz byli mistrzowie na tym samym dystansie – Janeth Jepkosgei i Alfred Kirwa Yego. Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku zarówno Berardelli, jak i Rosa zaprzeczyli posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy na temat dopingu oraz stwierdzili, że są w 100% niewinni. Używaniu dopingu zaprzeczyła także Jeptoo.

Wpadka Jeptoo rzuca ogromny cień na ostatnie wyniki kenijskich biegaczy. Zawodnicy z tego kraju zupełnie zdominowali światowe maratony i seryjnie poprawiają rekordy świata. Kilkuset kenijskich biegaczy objeżdża niemal wszystkie biegi na kuli ziemskiej, docierając nawet do niewielkich polskich miejscowości. Dopiero niedawno do opinii publicznej dotarły wiadomości, że Kenia ani nie posiada własnej agencji antydopingowej, ani – ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury – nie pozwala na wykonanie na jej terytorium testów z krwi, najbardziej skutecznych w wykrywaniu EPO. Na świecie coraz więcej jest głosów, że kenijskie wyniki są możliwe dzięki wspieranemu przez europejskich trenerów programowi dopingowemu.

Rita Jeptoo została przyłapana na teście wykonanym z próbki moczu. Aby ten test był skuteczny, należy wstrzelić się tuż w okres po tym, gdy zawodnik przyjął doping.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger