fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Najszybsi sprinterzy 2015 – przegląd

epa04903630 Jamaica's Usain Bolt brings home gold in the 4x100m men relay during the Beijing 2015 IAAF World Championships at the National Stadium, also known as Bird's Nest, in Beijing, China, 29 August 2015. EPA/SRDJAN SUKI Dostawca: PAP/EPA.

Usain Bolt podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce w Pekinie 2015 po zdobyciu złota w sztafecie 4 x 100 m. Fot. Srdjan Suki/PAP

Odchodząc nieco od tematu jesiennych maratonów, przyjrzyjmy się minionemu sezonowi biegów na świecie na krótszych dystansach. Na pierwszy ogień idą męskie sprinty. Rok 2015 zaczął się pod znakiem dominacji Justina Gatlina, skończył powrotem Usaina Bolta. Fantastyczne wyniki padły w biegach na 400 metrów.

Rok 2015 w lekkiej atletyce upłynął pod znakiem afer dopingowych i sprint nie był wolny od tej choroby. Kontrowersje krążyły szczególnie wokół Amerykanina Justina Gatlina, dwukrotnie w karierze łapanego na stosowaniu dopingu. Pierwotnie w 2006 Gatlin otrzymał 8 lat zawieszenia, ale ostatecznie karę skrócono do czterech. W 2004 był mistrzem olimpijskim na 100 metrów. Skazany w 2006, wrócił do ścigania w 2010. W 2015 osiągnął szczytową formę i w pierwszych startach wydawał się niepokonany. Do niego należy pięć najlepszych wyników z tego roku, w tym 9,74 uzyskane 15 maja w Doha, jego życiówka i najlepszy czas na świecie w tym roku. Część obserwatorów uważa, że doskonała forma 33-letniego Amerykanina to zasługa sterydów przyjmowanych przed laty, stąd kontrowersje. Już w zeszłym roku o biegaczu było głośno, kiedy IAAF zamierzał wystawić jego kandydaturę do tytułu „zawodnik roku”. Ostatecznie nagrody nie otrzymał.

Dominujący w poprzednich latach Jamajczyk Usain Bolt od pewnego czasu znajdował się w kryzysie i bardzo rzadko startował. Wydawało się, że podczas tegorocznych mistrzostw świata w Pekinie nastąpi detronizacja Bolta, szczególnie po potknięciu w półfinale, kiedy z trudem awansował do finału. Ostatecznie tak się nie stało. Po fantastycznym biegu Usain Bolt zwyciężył w czasie 9,79, rozluźniając się na końcu. Justin Gatlin dobiegł drugi z czasem 9,80. Na trzecim miejscu finiszował Amerykanin Trayvon Bromell z wynikiem 9,92.

Mistrzostwo Bolta polega m.in. na tym, że osiąga najlepsze czasy w odpowiednim miejscu. Gatlin biegał szybciej w przekroju roku, ale podczas najważniejszej imprezy , w samym finale, to Bolt był w stanie wykręcić swój najlepszy tegoroczny czas.

Trzeci na listach światowych jest Asafa Powell – również wcześniej skazany za doping, były rekordzista świata, który nigdy nie wygrał żadnej poważnej imprezy. Najszybszym Europejczykiem w 2015 był 23-letni Francuz Jimmy Vicaut9,86, a najszybszy Polak, 23-letni Adam Pawłowski, znajduje się na liście światowej poza pierwszą 250.

 200 metrów 

Usain Bolt obronił tytuł mistrza świata również na dystansie 200 metrów i podobnie jak na setkę, najlepszy czas wykręcił w finale mistrzostw. Co więcej, jego 19,55 to najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Dominacja jest więc zupełna.

Justin Gatlin dobiegł drugi w mistrzostwach świata i ma drugi wynik na świecie w 201519,57. W Pekinie uzyskał jednak jedynie 19,74, przegrywając z Boltem bardzo zdecydowanie. Trzeci na listach światowych jest kolejny Jamajczyk – Rasheed Dwyer. Zabrakło go jednak w finale mistrzostw świata, a tam brązowy medal zdobył czwarty na tegorocznych listach, Anoso Jobodwana z Republiki Południowej Afryki – 19,87.

Najlepszym Europejczykiem został formalnie Turek Ramil Guliew, szósty na światowych listach z wynikiem 19,88. Jeśli odrzucimy Turcję, to kolejnym zawodnikiem z Europy jest Brytyjczyk Zharnel Hughes, piąty na mistrzostwach świata z czasem 20,02. Najlepszy Polak, Karol Zalewski, znajduje się na miejscu 77. z wynikiem 20,45.

 400 metrów 

Rok 2015 był bardzo udany dla dystansu 400 metrów. Aż pięciu zawodników pokonało barierę 44 sekund, w tym trzech dokonało tego w finale mistrzostw świata. Królem jednego okrążenia został Wayde Van Niekerk z RPA, mający najlepszy wynik na świecie – 43,48, który jest jednocześnie szóstym najlepszym czasem uzyskanym kiedykolwiek w zawodach. Tylko trzech biegaczy w historii było szybszych od Van Niekerka, a ostatni dokonał tego osiem lat wcześniej – był to Amerykanin Jeremy Wariner, nadal startujący, ale na znacznie niższym poziomie.

Biegacz z RPA uzyskanie takiego czasu przypłacił zasłabnięciem na linii mety. Ze stadionu wyjechał na noszach i godzinę spędził w pobliskim szpitalu, z którego wypisano go po stwierdzeniu, że nic poważnego się nie stało.

Drugie miejsce w mistrzostwach świata zajął Amerykanin Lashawn Merritt, mistrz świata na tym dystansie z 2009 roku, sławny głównie z powodu zaliczeniu dyskwalifikacji po użyciu środka mającego rzekomo powiększać rozmiar penisa. Jeżeli spojrzymy na listę najlepszych czasów, Meritt w 2015 był drugi, podobnie jak na mistrzostwach świata. Różnica jest na miejscu trzecim – w tabelach mamy Isaaca Makwalę z Botswany, który w mistrzostwach był dopiero piąty. Brązowy medal zdobył Kirani James z Grenady, mistrz olimpijski z Londynu w 2012.

Europejczycy na 400 metrów spisywali się słabo. Najlepszy, Brytyjczyk Martyn Rooney, jest 14. na liście światowej z wynikiem 44,45. Najszybszy Polak, Jakub Krzewina, jest sklasyfikowany na miejscu 143., z wynikiem 45,88.

Listy najlepszych na świecie można przeglądać na stronie IAAF po kliknięciu w link.

 Najszybsi na świecie w 2015: 

100 metrów

1. Justin Gatlin (USA) – 9,74
2. Usain Bolt (Jamajka) – 9,79
3. Asafa Powell (Jamajka) – 9,82
4. Trayvon Bromell (USA) – 9,84
5. Keston Bledman (Tryninad i Tobago) – 9,86
5. Jimmy Vicaut (Francja) – 9,86
5. Mike Rodgers (USA) – 9,86

200 metrów

1. Usain Bolt (Jamajka) – 19,55
2. Justin Gatlin (USA) – 19,57
3. Rasheed Dwyer (Jamajka) – 19,80
4. Anaso Jobodwana (RPA) – 19,87
4. Alonso Edward (Panama) – 19,87

400 metrów

1. Wayde Van Niekerk (RPA) – 43,48
2. LaShawn Merritt (USA) – 43,65
3. Isaac Makwala (Botswana) – 43,72
4. Kirani James (Grenada) – 43,78
5. Yousef Masrahi (Arabia Saudyjska) – 43,93
5. Rusheen McDonald (Jamajka) – 43,93

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!