fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Polecane > Wydarzenia

Najszybsze kobiety świata w 2015

BEIJING, CHINA - AUGUST 29: Shelly-Ann Fraser-Pryce of Jamaica celebrates after crossing the finish line to win gold in the Women's 4x100 Metres Relay final during day eight of the 15th IAAF World Athletics Championships Beijing 2015 at Beijing National Stadium on August 29, 2015 in Beijing, China. (Photo by Andy Lyons/Getty Images)

Shelly Ann Frayser-Price celebruje zwycięstwo ze sztafetą 4×100 m podczas Mistrzostw Świata w Pekinie 2015. Fot. Angy Lyons/Getty Images

Nie masz pojęcia, co się dzieje w światowych sprintach? Które kobiety są najszybsze, które państwa najmocniejsze? Nic straconego. Prezentujemy krótki przegląd najważniejszych nazwisk i najlepszych wyników sezonu 2015.

Bieg kobiet na 100 metrów od ośmiu lat zdominowany jest przez jedna zawodniczkę: Shelly Ann Fryser-Pryce. Obecnie 28-letnia, malutka Jamajka (152 cm wzrostu) w tym roku trzeci raz z rzędu wygrała mistrzostwa świata. W tym czasie dwa razy została też mistrzynią olimpijską. Nie ma sobie równych zarówno w zawodach docelowych, jak i tabeli podsumowującej najszybsze biegi sezonu. Do Fryser-Pryce należą trzy najlepsze wyniki roku 2015, w tym czołowe 10,74. To kobieca wersja Usaina Bolta, z wyjątkiem rekordów świata, które w kobiecych konkurencjach od lat są poza zasięgiem którejkolwiek biegaczki.

Poza Jamajką w światowych sprintach liczą się przede wszystkim Stany Zjednoczone. Nic więc dziwnego, że druga na liście najszybszych jest Amerykanka English Gardner. W przeciwieństwie do liderującej Jamajki nie wykazała się jednak skutecznością w mistrzostwach świata – nie awansowała nawet do finału. Niewiele lepsza była trzecia z listy, Nigeryjka Blessing Okagbare.

W tej sytuacji kto wie, czy za drugą siłę nie należy uznać odkrycia sezonu – Holenderki Dafne Schippers, która dominuje na 200 metrów. Na 100 metrów zajmuje w tabelach czwarte miejsce wraz z trzema innymi biegaczkami, ale w mistrzostwach świata była druga. Trzecia dobiegła Amerykanka Torie Bowie.

Jeśli sięgniemy dalej na listy, okaże się, że najwięcej jest zawodniczek z Jamajki i USA.Te dwa kraje dominują obecnie w światowych sprintach.

BEIJING, CHINA - AUGUST 24: Dafne Schippers of the Netherlands celebrates after winning the silver medal in the women's 100m final during the '15t IAAF World Athletics Championships Beijing 2015' at Beijing National Stadium (Bird's Nest) on August 24, 2015. (Photo by Mustafa Yalcin/Anadolu Agency/Getty Images)

Dafne Shippers cieszy się ze srebrnego medalu Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Pekinie 2015, w biegu na 100 m. Fot. Mustafa Yalcin/ Getty Images

200 metrów

Dłuższy dystans sprinterski ma w tym roku nową królową. 23-letnia Holenderka Dafne Schippers jeszcze na poprzednich mistrzostwach świata zdobyła brązowy medal w wieloboju. Sprinty wychodziły jej jednak zdecydowanie najlepiej ze wszystkich konkurencji i w 2015 postanowiła skupić się tylko na tych występach. Opłaciło się. Podczas mistrzostw świata w Pekinie wygrała zdecydowanie, ustanawiając przy okazji najlepszy wynik sezonu, który jest jednocześnie rekordem Europy – 21,63.

Holenderka jest wschodzącą gwiazdą sprintu, a podczas przyszłorocznych Igrzysk prawdopodobnie zmierzy się z panującą od lat ikoną – Amerykanką Allyson Felix. W tym roku Felix ma dopiero czwarty czas na świecie, ale głównie dlatego, że skupiła się na dystansie dłuższym, 400 metrów, na którym została mistrzynią świata. W Rio ma biegać i 400, i 200 metrów, więc czeka nas prawdopodobnie fascynujący pojedynek.

Nie bez szans są dwie znakomite Jamajki, zajmujące w 2015 miejsca 2. i 3. w tabeli najszybszych: 23-letnia Elaine Thompson oraz już 33-letnia Veronica Campbell-Brown. Czy Campbell-Brown będzie biegała nadal tak szybko? 11 lat temu, w 2004 zdobyła na 200 metrów złoty medal olimpijski. Od tego czasu jest cały czas w ścisłej czołówce. W 2007 była mistrzynią świata, w 2008 ponownie mistrzynią olimpijską, w 2011 ponownie mistrzynią świata.

W Pekinie w tym roku zdobyła brązowy medal. Przed nią oprócz Schippers była rodaczka Elaine Thompson. I byc może to ona będzie największa gwiazdą Jamajki w kolejnych latach. Na razie ma na koncie tylko wicemistrzostwo świata, to jej pierwszy medal dużej imprezy. Konkurencja jest jednak ostra nawet w kraju, bo kolejne miejsca na listach na świecie zajmują prócz Amerykanek głównie Jamajki.

400 metrów

Bieg na 400 metrów kobiet również ma nową królową – Amerykankę Allyson Felix. Trzykrotna mistrzyni świata na 200 metrów oraz mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska na tym dystansie próbowała biegać jedno okrążenie stadionu już wcześniej. Na Igrzyskach w Pekinie w 2008 i w Londynie w 2012 była mistrzynią ze sztafetą amerykańską 4×400 metrów. Jednak dopiero teraz zdecydowała się na poważnie biegać ten dystans indywidualnie. Efekt jest znakomity – czas 49,26 dał jej w Pekinie mistrzostwo świata i pierwsze miejsce na koniec sezonu w tabeli najszybszych.

BEIJING, CHINA - AUGUST 30: Francena McCorory of the United States, Sanya Richards-Ross of the United States, Natasha Hastings of the United States and Allyson Felix of the United States pose prior to the Women's 4x400 Relay Final during day nine of the 15th IAAF World Athletics Championships Beijing 2015 at Beijing National Stadium on August 30, 2015 in Beijing, China. (Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Francena McCorory, Allyson Felix, Natasha Hastings i Sanya Richards-Ross pozują przed finałem sztafety 4×400 podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Pekinie 2015. Fot. Patrick Smith/ Getty Images

Drugie miejsce w tabelach i na mistrzostwach świata zajmuje ta sama biegaczka – Shaunae Miller z Bahamów, która próbuje przełamywać hegemonię Amerykanek i Jamajek. Nie jest to jednak proste. W finale mistrzostw świata na osiem zawodniczek mieliśmy cztery Jamajki i dwie Amerykanki. Brązowy medal mistrzostw świata zdobyła Shericka Jackson z Jamajki. Na liście najszybszych w sezonie trzecia jest jednak Amerykanka Francena McCorory, a czwarta ta, która do niedawna rządziła na tym dystansie – Sanya Richard-Ross. Amerykanka po urodzeniu dziecka wraca do formy i za rok w Rio Allyson Felix może mieć z nią ciężką przeprawę.

Najszybsze na świecie w 2015:

100 metrów

1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) – 10,74
2. English Gardner (USA) – 10,79
3. Blessing Okagbare (Nigeria) – 10,80
4. Murielle Ahoure (Wybrzeże Kości Słoniowej) – 10,81
4. Tori Bowie (USA) – 10,81
4. Dafne Schippers (Holandia) – 10,81

200 metrów

1. Dafne Schippers (Holandia) – 21,63
2. Elaine Thompson (Jamajka) – 21,66
3. Veronica Campbell-Brown (Jamajka) – 21,97
4. Allyson Felix (USA) – 21,98
5. Candyce McGrone (USA) – 22,01

400 metrów

1. Allyson Felix (USA) – 49,26
2. Shaunae Miller (Bahamy) – 49,67
3. Francena McCorory (USA) – 49,83
4. Sanya Richard-Ross (USA) – 49,95
5. Shericka Jackson (Jamajka) – 49,99

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!