fbpx

Ile naprawdę pijesz w dniu startu?

nawadnianie, picie podczas zawodów Fot. istockphoto

Fot. istockphoto.com

Zazwyczaj w dniu zawodów każdy z nas mniej więcej wie, ile płynów powinien przyjąć pomiędzy startem a metą. Teorie nie na wiele się zdadzą, jeśli wcześniej nie przećwiczymy nawadniania się na treningach.

Co więcej naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie stwierdzili, że ilość faktycznie przyjmowanych płynów często znacznie różni się od zakładanej. Zawodnicy mają tendencję do niedoszacowania, lub – przeciwnie – przeszacowania swojej podaży płynów podczas zawodów. Zbadano 53 triathlonistów – zapytano ich, ile płynów przyjmują podczas zawodów, a potem dokładnie to zmierzyli. Okazało się, że często mylili się nawet o pół litra.

Patrick Wilson, przewodniczący badania w Minnesocie wskazuje, co można zrobić, aby zachować jak najlepszą kontrolę nad badanym wskaźnikiem:

1. Mieć płyny ze sobą – nie polegać na punktach z wodą.

2. W razie kłopotów z trzymaniem się harmonogramu żywieniowego nastawić sobie w zegarku alarmy przypominające o konieczności picia wody lub przyjmowania pożywienia.

3. Ćwiczyć picie i jedzenie w trakcie treningów! Nawet najlepszy plan na niewiele się zda, jeśli postanowimy przetestować nowe pokarmy czy płyny akurat na ważnych zawodach. W najgorszym wypadku może to spowodować nawet konieczność zejścia z trasy.

4. Starać się przyjmować większość kalorii z pokarmów stałych i półstałych, takich jak żele energetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger