fbpx

Nasze reprezentantki: Angelika Cichocka

Autor: Marcin Nagórek • 14.08.2016

800-metrów-kobiet-sopot-2014-Angelika-Cichocka

Angelika Cichocka to zawodniczka, która dopiero w ostatnich dwóch latach przebiła się do ścisłej czołówki światowej. Jej kariera mocno ruszyła z miejsca po zmianie trenera.

Jeszcze w 2013 o Angelice mało kto słyszał nawet w Polsce, nie wspominając o kibicach za granicą. Biegaczka miała na swoim koncie już trzy tytuły mistrzyni Polski w biegu na dystansie 800 metrów, ale nie mogła zrobić kroku dalej, w keirunku kariery międzynarodowej. Trenować zaczęła dość późno w porównaniu do innych naszych gwiazd – w tabelach lekkoatletycznych pojawiła się dopiero w wieku 17 lat, a pierwsze sukcesy odniosła rok później, w 2006, jako 18-latka. Jej pierwsza duża impreza międzynarodowa, Halowe Mistrzostwa Świata w Dausze w 2010 zakończyły się fatalnie – dyskwalifikacją za przekroczenie linii podczas pierwszych metrów biegu na 800 metrów.

W 2014, po zmianie trenera, kariera zawodniczki mieszkającej w Bytowie na Kaszubach ruszyła z kopyta. Zmiana była nie tylko fizyczna, ale i psychiczna. Angelika nauczyła się ścigać na finiszu, zaczęła wierzyć w siebie. W Halowych Mistrzostwach Świata rozegranych w 2014 w Sopocie nieznana wtedy szerzej biegaczka zdobyła tytuł wicemistrzyni globu na 800 metrów – to była sensacja! Rok później powtórzyła sukces podczas Halowych Mistrzostw Europy w Pradze. Też była druga, ale na dystansie 1500 metrów. W rozegranych kilka miesięcy później mistrzostwach świata na stadionie zajęła 8 miejsce.

Prawdziwą przepustką do światowego biegania okazał się rok 2016. Polka w fantastycznym stylu, pięknym finiszem, zdobyła złoty medal stadionowych mistrzostw Europy, rozegranych w Amsterdamie. Odniosła też sensacyjne zwycięstwo w zawodach Diamentowej Ligi w Sztokholmie, zwyciężając z niemal całą czołówką światową. Wkrótce poprawiła mocno życiówkę na dystansie 800 metrów i przed Igrzyskami w Rio jej finisz jest zagrożeniem nawet dla najmocniejszych przeciwniczek.

Co ciekawe, Angelika jest również trzykrotną mistrzynią Polski w biegu przełajowym. Jeśli dodamy do tego medale z 800 i 1500 metrów, okaże się, że biegaczka jest 11-krotną mistrzynią Polski. Bieganie ma wpływ nie tylko na jej karierę, ale i na życie prywatne. Mężem Angeliki jest znany na Pomorzu długodystansowiec, Tadeusz Zblewski.

Największe sukcesy:

– złoty medal mistrzostw Europy na 1500 metrów (2016, Amsterdam)

– srebrny medal halowych mistrzostw świata na 800 metrów (2014, Sopot)

– srebrny medal halowych mistrzostw Europy na 1500 metrów (2015, Praga)

– 11 złotych medali mistrzostw Polski seniorów na 800 i 1500 metrów oraz w przełajach.

Profil Angeliki w bazie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ze wszystkimi życiówkami oraz progresją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger