fbpx
NCAA Cross Country Championships 2013

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

NCAA przełajowe mistrzostwa USA studentów na wysokim poziomie

NCAA Cross Country Championships 2013

W USA zakończyły się przełajowe mistrzostwa kraju studentów ligi NCAA. Jest to największa na świecie impreza przełajowa, o poziomie często wyższym niż mistrzostwa Europy. Zwyciężyła Amerykanka Abbey D’Agostino oraz Kenijczyk Edward Cheserek.

W samych biegach głównych – kobiet na dystansie 6 km i mężczyzn na 10 km – wystartowało ponad 500 osób. Na serię składają się jednak również wielostopniowe eliminacje regionalne i stanowe, co sprawia, że łącznie w biegach przełajowych uczestniczą dziesiątki tysięcy biegaczy. Nie są to tylko Amerykanie: prawo startu mają wszyscy studenci. Sprawia to, że poziom sportowy imprezy jest bardzo wysoki, a tytuł mistrza NCAA niezmiernie prestiżowy. Oprócz pierwszej ligi NCAA istnieje jeszcze druga i trzecia, w których zrzeszone są mniejsze uczelnie, a także autonomiczna liga NAIA.

W biegu mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Edward Cheserek, studiujący w Oregonie, na tym samym uniwersytecie, do którego uczęszczał wcześniej m.in. Galen Rupp. Kenijczyk jest znany w Stanach Zjednoczonych, bo wcześniej uczęszczał w tym kraju do liceum i wygrywał przełajowe mistrzostwa kraju w jego barwach. Na drugim miejscu również Kenijczyk – Kennedy Kithuka, a o poziomie rywalizacji może świadczyć jego rekord życiowy na 5000 metrów – 13:28,61. Na trzecim miejscu Amerykanin Maksim Korolev.

Wśród kobiet zwyciężyła zdecydowana faworytka, typowana na kolejną gwiazdę amerykańskich biegów, Abbey D’Agostino. 21-letnia biegaczka z Darmouth legitymuje się życiówka 15:11,35 w biegu na 5000 metrów, uzyskaną w zeszłym roku. Na drugim miejscu przybiegła Emma Bates, również z USA, a na trzecim Brytyjka Kate Avery, brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 5000 metrów z zeszłego roku.

Do zawodów nie zakwalifikował się żaden polski biegacz, ale ciekawostką jest obecność na liście typowo polskich nazwisk, prawdopodobnie potomków polskich emigrantów, np. wśród kobiet:

153. Katie Moraczewski
157. Lavinia Jurkiewicz
231. Emily Frydrych

Kilka lat temu wysokie miejsca zajmował Chris Soliński z Wisconsin, biegający później 5000 metrów w czasie poniżej 13 minut.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca