fbpx

NCAA przełajowe mistrzostwa USA studentów na wysokim poziomie

Autor: Marcin Nagórek • 26.11.2013

NCAA Cross Country Championships 2013

W USA zakończyły się przełajowe mistrzostwa kraju studentów ligi NCAA. Jest to największa na świecie impreza przełajowa, o poziomie często wyższym niż mistrzostwa Europy. Zwyciężyła Amerykanka Abbey D’Agostino oraz Kenijczyk Edward Cheserek.

W samych biegach głównych – kobiet na dystansie 6 km i mężczyzn na 10 km – wystartowało ponad 500 osób. Na serię składają się jednak również wielostopniowe eliminacje regionalne i stanowe, co sprawia, że łącznie w biegach przełajowych uczestniczą dziesiątki tysięcy biegaczy. Nie są to tylko Amerykanie: prawo startu mają wszyscy studenci. Sprawia to, że poziom sportowy imprezy jest bardzo wysoki, a tytuł mistrza NCAA niezmiernie prestiżowy. Oprócz pierwszej ligi NCAA istnieje jeszcze druga i trzecia, w których zrzeszone są mniejsze uczelnie, a także autonomiczna liga NAIA.

W biegu mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Edward Cheserek, studiujący w Oregonie, na tym samym uniwersytecie, do którego uczęszczał wcześniej m.in. Galen Rupp. Kenijczyk jest znany w Stanach Zjednoczonych, bo wcześniej uczęszczał w tym kraju do liceum i wygrywał przełajowe mistrzostwa kraju w jego barwach. Na drugim miejscu również Kenijczyk – Kennedy Kithuka, a o poziomie rywalizacji może świadczyć jego rekord życiowy na 5000 metrów – 13:28,61. Na trzecim miejscu Amerykanin Maksim Korolev.

Wśród kobiet zwyciężyła zdecydowana faworytka, typowana na kolejną gwiazdę amerykańskich biegów, Abbey D’Agostino. 21-letnia biegaczka z Darmouth legitymuje się życiówka 15:11,35 w biegu na 5000 metrów, uzyskaną w zeszłym roku. Na drugim miejscu przybiegła Emma Bates, również z USA, a na trzecim Brytyjka Kate Avery, brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 5000 metrów z zeszłego roku.

Do zawodów nie zakwalifikował się żaden polski biegacz, ale ciekawostką jest obecność na liście typowo polskich nazwisk, prawdopodobnie potomków polskich emigrantów, np. wśród kobiet:

153. Katie Moraczewski
157. Lavinia Jurkiewicz
231. Emily Frydrych

Kilka lat temu wysokie miejsca zajmował Chris Soliński z Wisconsin, biegający później 5000 metrów w czasie poniżej 13 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger