fbpx

Niewiarygodne bieganie w Japonii – 33 wyniki poniżej 29 minut na 10 000 m

Autor: Marcin Nagórek • 30.11.2015

NIIGATA, JAPAN - JUNE 28: Kota Murayama of Japan celebrates after winning the mens 5000 meter final during the 99th Japan Athletics National Championships at Denka Big Swan Stadium on June 28, 2015 in Niigata, Japan. (Photo by Atsushi Tomura/Getty Images)

Mistrzostwa Japonii w Lekkoatletyce 28 czerwca 2015. Kota Murayama wygrywa w biegu na 5000 m. Fot. Atsushi Tomura/Getty Images

Dopiero co pisaliśmy o fantastycznych wynikach japońskich studentów uzyskanych na dystansie 10 000 metrów. Tekst nie zdążył okrzepnąć na stronie, a z Japonii nadeszły kolejne niesamowite wieści. W Tokio rozegrano mityng lekkoatletyczny, który z pewnością przejdzie do historii.

W idealnej temperaturze, ok 10 stopni na plusie, rozegrano mityng biegów długich. W Polsce dyszek praktycznie sie nie rozgrywa, uważając je za biegi nudne. Tymczasem w Tokio odbyło się – uwaga! – osiem serii biegu na 10 000 metrów. W najmocniejszej padł rekord kraju, pobity po 14 latach – 27:29,69. Dokonał tego Kota Murayama, ale z trudem – drugi japoński rywal był tylko 0,05 sekundy za nim. Pierwszy na mecie był jeszcze kto inny: Kenijczyk Wiliam Malel, mieszkający i startujący w Japonii. To on rozprowadził cały bieg i umożliwił niesamowite wyniki w pierwszej serii.

Pierwszych siedemnastu zawodników na mecie złamało barierę 28 minut. Wśród nich siedmiu Japończyków i dziesięciu Kenijczyków. W kolejnych seriach biegali niemal wyłącznie miejscowi, a wyniki także szokują. Druga seria została wygrana w czasie 28:21,84. Trzecia – 28:27,42. Czwarta – 28:37,22. W ostatniej, ósmej serii zwycięzca uzyskał na mecie czas 29:33,63. Porównajmy to z Polską – najlepszy czas tego roku to 29:25,35. W jedym tylko mityngu w Tokio czas ten poprawiło mniej więcej 120 biegaczy, w większości Japończyków.

To jednak nie koniec statystyk. Na jednym mityngu uzyskano aż 33 wyniki poniżej 29 minut – to rekord świata. W całym sezonie Japonia ma już 11 biegaczy na poziomie poniżej 28 minut. Więcej takich ścigaczy posiadają jedynie Kenia i Etiopia.

Zaskakiwać może czas uzyskiwania tych wyników, bo na całym świecie sezon startów na bieżni już się zakończył. W Japonii jest jednak doskonała pogoda, trwa sezon akademicki, a na przełomie roku odbywają się najważniejsze krajowe biegi – piekielnie mocne i popularne sztafety Ekiden. Obecne mityngi lekkoatletyczne są tylko przygrywką do tych zawodów, transmitowanych i chętnie oglądanych w całym kraju. Ale i na nich zgromadziło się kilka tysięcy kibiców.

Link do pełnych wyników dostępny po kliknięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger