fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Nike Air Zoom Terra Kiger 4 – test

nike-air-zoom-terra-kiger1

Fot. Magdalena Grzelak

Nike znany jest głównie z butów do biegania po twardych nawierzchniach. Air Zoom Terra Kiger pokazuje, że warto zainteresować się tą firmą również wtedy, gdy lubimy biegać w terenie.

nike-air-zoom-terra-kiger2

Fot. Magdalena Grzelak

Buty mają bardzo jaskrawe barwy charakterystyczne raczej dla modeli startowych niż terenowych, do tego cholewka wypisz wymaluj jak w modelach szosowych. Nie widać wzmocnień, oblanego gumą czubka, wstawek z grubego tworzywa, jest za to dość delikatny materiał.

Wytrzymałość cholewki może budzić pewne wątpliwości, mimo to po 300 km nie uległa zniszczeniu. Chociaż warto dodać, że buty nie był używane w trudnym terenie: głównie las i niewielkie góry, a nie ekstremalne wyrypy.

nike-air-zoom-terra-kiger3

Fot. Magdalena Grzelak

Cholewka nie posiada w zasadzie żadnych usztywnień, jest bardzo miękka, dlatego też idealnie leży na stopie i daje ogromny komfort. Symboliczne wzmocnienie czubka, równie symbolicznie usztywnia całą konstrukcję. Miejsca na palce nie ma może wybitnie dużo (osoby z szeroką stopą mogą odczuć dyskomfort), jednak w moim przypadku nie powodowało to jakichkolwiek problemów. Jeśli jednak ktoś chce ich używać na długie dystanse (ultra), rozważałbym zakup innego modelu, z większą przestrzenią z przodu.

nike-air-zoom-terra-kiger4

Fot. Magdalena Grzelak

Zapiętek również jest raczej delikatny, lekko usztywniony, łatwo się zgina i nie ma w nim twardej plastikowej płytki, co dodatkowo potęguje komfort. Podeszwa nie jest przesadnie sztywna (mniej niż np. w modelu Dynafit Pantera, za to bardziej niż w Pegasus 32). Nie miałbym nic przeciwko, gdyby jednak była minimalnie bardziej elastyczna.

nike-air-zoom-terra-kiger5

Fot. Magdalena Grzelak

Air Zoom Rerra Kiger 4 mają bardzo dobrą amortyzację, nie są przy tym nieprzyzwoicie miękkie. Zapewniają znakomity komfort biegu i bardzo dobrą dynamikę. Może wydawać się to mało prawdopodobne, ale amortyzacji jest na tyle dużo (zasługa zapewne poduszek gazowych), że spokojnie można biegać w nich po asfalcie i będzie wygodnie i szybko. To zatem doskonały wybór, gdy chcemy wybiec np. z miasta do lasu i teren jest mieszany.

Przyjemna miękkość (chyba przede wszystkim wkładki) daje wygodę, ale nie zabiera zbyt dużo energii, a wręcz prowokuje do szybszego biegania.nike-air-zoom-terra-kiger6

Fot. Magdalena Grzelak

Bieżnik jest dość wyraźny, ale producent mógłby się pokusić o lepsza mieszankę gumy. Użyta w obecnej i poprzedniej generacji, nie trzyma zbyt dobrze na skale czy kamieniach, zatem buty nie nadają się do zabrania np. w Tatry. Na nawierzchni ziemnej, szutrowej czy z mniejszymi kamykami, bieżnik spisuje się znakomicie. Klocki z łatwością łapią przyczepność.

W błocie również dają sobie radę, ale jeśli jest ono lepkie, bieżnik się zapycha. Jeszcze gorzej jest na mokrej trawie, gdyż klocki bieżnika są dość blisko siebie, więc trzeba się liczyć z odjeżdżaniem nóg.

Bieżnik kompletnie nie przeszkadza w bieganiu po asfalcie.

nike-air-zoom-terra-kiger8

Fot. Magdalena Grzelak

Podeszwa jest bardzo szeroka, z przodu i z tyłu wystaje poza obrys buta, a to sprawia, że stabilność już większa chyba być nie może. Nie ma mowy o tendencji do wykręcania kostek, but jest stabilny do bólu.

nike-air-zoom-terra-kiger7

Fot. Magdalena Grzelak

Podsumowanie

Air Zoom Terra Kiger 4 to jedne z moich ulubionych butów. Delikatna cholewka zapewnia znakomitą wygodę. Do codziennego biegania po lesie, czy mieszanki las-asfalt lub łatwiejsze górki, a przede wszystkim do startów, są doprawdy znakomite.

Jeśli ktoś lubi biegać dynamicznie lub preferuje niski drop oraz dopasowane butym to kigery w czwartej odsłonie wydają się świetnym wyborem.

21761825_10213713035442174_7218474262404338057_n

Fot. Magdalena Grzelak

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!