fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne

O północy w Tromsø, czyli maraton dnia polarnego – 21 czerwca

Midnight Sun Marathon Tromso Fot. Tora Lind Berg

Fot. Tora Lind Berg

Tegoroczny maraton w Sztokholmie przeszedł już do historii, ale Skandynawia nieustająco zaprasza biegaczy na swoje gościnne wyspy, półwyspy, fiordy i mosty. Cały czas jeszcze można się zapisać na jubileuszowy, 25. Midnight Sun Marathon w norweskim Tromsø (21 czerwca). To jedna z nielicznych imprez, o ile nie jedyna, która odbywa się w nocy, ale… w promieniach słońca. Tromsø ma również certyfikat najdalej na północ wysuniętego maratonu.

Od niedawna w Tromso odbywa się również Półmaraton Nocy Polarnej organizowany w pierwszych dniach stycznia, kiedy z kolei nad miastem zalegają nieprzerwane ciemności.

Tromsø to największe miasto północnej Norwegii, położone 350 km za kołem polarnym, na 69 równoleżniku. Nazywane jest czasami “Paryżem Północy”. Liczne restauracje, kawiarnie i bary zapraszają gości przez cały rok, a życie nocne kwitnie tu szczególnie właśnie w okresie dnia polarnego, kiedy słońce nie zachodzi, a właściwie – zachodzi i wschodzi jednocześnie, czyli od 19 maja do 27 lipca.

I właśnie w tym czasie, w jedną z sobót na przełomie czerwca i lipca, najczęściej w tę zaraz po letnim przesileniu, odbywa się w mieście impreza sportowa pod nazwą Tromsø Midnight Sun Marathon. Oprócz pełnego maratonu, uczestnicy mogą startować w pełnym maratonie, półmaratonie oraz minimaratonie. Odbywa się również wyścig dzieci. A maraton ma w nazwie północ, i to bynajmniej nie geograficzną, bo ci, którzy potraktują go krajoznawczo, mają szansę finiszować o i po północy (start jest o 20.30.) – w promieniach słońca. W tym roku maraton zaplanowano na 21 czerwca.

To nie jest start na życiówkę – piszą uczestnicy. A zjeżdżają do Tromsø z całego świata – z ponad 50 krajów. Tylko w maratonie, w którym kiedyś startowało kilkaset osób, dzisiaj jest ich około półtora tysiąca. Wraz z uczestnikami biegów krótszych – to ladnych kilka tysięcy biegaczy, który zjeżdżają do Tromsø. Nie przyjeżdżają tam po wynik, a po przeżycie. Bo Tromsø ma niezwykle malownicze położenie, na wyspie, z fiordami, z morzem, z pięknym widokiem na góry. Wyspę ze stałym lądem łączy tylko jeden most (oraz tunel) – charakterystycznie wygięty w górę – i to właśnie tym mostem wiedzie trasa maratonu. Mosta ma ponad kilometr długości i… ok. 40 metrów przewyższenia. Nad tą częścią trasy góruje Arktyczna Katedra – znak rozpoznawczy Tromsø. Nowoczesna bryła wzniesionej w roku 1965 świątyni stała się jednym z głównych symboli miasta.

Z widokiem na katedrę uczestnicy pokonują szereg mniejszych i większych wzgórz na stałym lądzie, by ok. 20 kilometra – ponownie przez most wrócić na wyspę, gdzie leży centrum miasta – i tam zakreślić drugą maratońską pętlę. Ta część trasy jest już zdecydowanie bardziej płaska. Metę (podobnie jak start) usytuowano w centrum, któremu malowniczości dodaje drewniana zabudowa z XIX w., a które  jest bardzo kameralne. Sercem miasta jest rynek Stortorget i deptak Storgata. Nad całością góruje bryła ratusza. Nieco dalej od centrum znajduje się Tromsø Musem. Jego najcen­niejszym zbiorem są pamiątki z przeszłości dotyczące Saamów – pradawnych gospodarzy tych ziem.

Tromsø jest także świetnym punktem wypadowym dla miłośników aktywnego wypoczynku. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza rejsy na obserwacje wielorybów. A na tych, którym maratońskich atrakcji będzie za mało, czekają także możliwości nurkowania, wędkarstwa morskiego, górskich wędrówek, wspinaczki lodowcowej i ekstremalnych zjazdów narciarskich.

Więcej informacji o Midnight Sun Marathon oraz Polar Night Half Marathon na www.msm.no.

Co warto wiedzieć?

– 25. edycja Midnight Sun Marathon odbędzie się 21 czerwca 2014 r.

– Start zaplanowano o godz. 20.30 w centrum miasta.

– Zapisy trwają do wyczerpania miejsc. Limit uczestników to 2000.

– Wpisowe na maraton wynosi 900 koron norweskich, czyli ok. 450 zł.

– Oprócz maratonu w tym samym dniu rozgrywane są biegi na dystansie półmaratonu, 10 km i minimaratonu oraz bieg dzieci.

– W maratoński weekend mogą być problemy z rezerwacją noclegu – warto poprosić o pomoc organizatorów.

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oddajemy w Wasze ręce nową odsłonę portalu MagazynBieganie.pl. Strona jest teraz nowocześniejsza i w pełni dopasowana do ruchu mobilnego. Ma nieco nowych funkcjonalności, m.in. kalkulator tempa biegu, możliwość oceny każdego tekstu. Nie musicie już też czekać na […]

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?