fbpx

Od dzisiaj gwiazdorska impreza lekkoatletyczna do obejrzenia w TV

Autor: Marcin Nagórek • 23.08.2019
fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Już w piątek w Radomiu zaczynają się 95. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Na starcie wszystkie największe krajowe gwiazdy, a zawody są możliwe do obejrzenia na żywo oraz w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

Dla polskich zawodników i zawodniczek najbliższy weekend to ważna data. Start w mistrzostwach kraju to ostatnia oficjalna szansa na uzyskanie minimum na mistrzostwa świata, a dla tych, którzy takowe posiadają to obowiązkowa impreza do zaliczenia. Zobaczymy więc praktycznie wszystkie wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki, w tym oczywiście biegaczy i biegaczki, na czele z Adamem Kszczotem, Marcinem Lewandowskim czy Joanną Jóźwik. Najdłuższą biegową konkurencją zawodów jest dystans 3000 m z przeszkodami. 5000 i 10 000 metrów są rozgrywane w innym terminie. To oznacza dynamiczną, łatwą do pokazania imprezę. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP Sport, a konkurencje spoza telewizyjnej ramówki pokaże internetowa KP Sport. Warto przy tym zauważyć, że TVP Sport jest dostępna także w internecie.

Już w piątek o 18:50 eliminacje biegów na 800 metrów mężczyzn i kobiet, czyli strzał z grubej rury. 800 metrów to najmocniejsza polska konkurencja biegowa w ostatnich latach. Dorównywać zaczyna jej 400 metrów kobiet, a eliminacje na tym dystansie zobaczymy także w piątek – o 17:35. W sobotę finały na 400 i 800 metrów, a w niedzielę 1500 metrów mężczyzn i kobiet. Pomiędzy nimi oczywiście wszystkie pozostałe konkurencje, również techniczne.

Radom znany jest głównie z międzynarodowego lotniska, ale ci, którzy mieli okazję tam biegać, wiedzą, że równie monumentalny jest stadion lekkoatletyczny. Położony w centrum miasta, otoczony trybunami na 5000 osób, zmodernizowany przed kilku laty. Patronem obiektu jest, jakby inaczej, marszałek Józef Piłsudski. W Polsce nie ma zbyt wielu obiektów lekkoatletycznych o tej pojemności, a na zawody sprzedano już prawie komplet biletów. Oznacza to rzadki widok w polskiej rzeczywistości – lekkoatletyczne zawody z pełną transmisją telewizyjną oraz tłumem kibiców.

Warto zauważyć, że poszczególne konkurencje będą obsadzone lepiej niż podczas niedawnych Drużynowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Tam Polska mogła wystawić tylko pojedynczych reprezentantów, a w Radomiu wystartuje cała czołówka. Na 400 metrów kobiet powalczy ze sobą kilka czołowych europejskich zawodniczek. Na 800 metrów kobiet Joanna Jóźwik zmierzy się z Anną Sabat, a wśród mężczyzn – Adam Kszczot z Michałem Rozmysem. Kto wie, czy do walki o medale nie włączy się wśród kobiet 38-letnia Aneta Lemiesz, która kilkukrotnie jako “zając” prowadziła w Europie zawody Diamentowej Ligi. Aneta przed laty była jedną z najlepszych polskich zawodniczek, obecnie wróciła do wielkiej formy.

Nie ma co ukrywać, że ze względu na obsadę i rozmach tegoroczne mistrzostwa Polski są obowiązkową imprezą dla wszystkich kibiców. Wyniki będzie można śledzić na żywo pod tym linkiem, natomiast tutaj znajdą Państwo plan minutowy zawodów. Omówienie będzie dostępne w kolejnym numerze e-Magazynu Bieganie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger