fbpx

Zdrowie i motywacja > Psychologia biegania > Wydarzenia > Zdrowie i motywacja

Ogólnopolskie badanie motywacji biegaczy – weź udział!

dzienniczek

Zespół młodych naukowców z warszawskiej SWPS i College of William and Marry realizuje badanie prowadzone na biegaczach. Potrzebni są… biegacze. Zachęcamy do wsparcia polskiej nauki. Będą nagrody!

Celem badania jest analiza zmian, które pojawiają się, gdy człowiek zaczyna biegać. Badania oparte są o dzienniczki treningowe, które zapewne wielu z Was prowadzi nawet bez brania udziału w badaniach. Cała akcja wymaga zaangażowania osób badanych, ale dla dobra polskiej nauki – warto!

Zespół badawczy zachęca:

Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia… Jest w tym coś fascynującego. To „coś” będzie przedmiotem naszych badań. Co w rzeczywistości się zmienia, jak bardzo się zmienia, dlaczego, w jaki sposób się zmienia i jak ważna jest ta zmiana dla innych życiowych aktywności. Kiedy ta zmiana jest pozytywna, a kiedy nie. Co sprawia, że jesteśmy wytrwali, a co i kiedy każe nam przestać. Jak wywoływać to pierwsze, a jak strzec się przed tym drugim. To podstawowe cele naszego projektu, który jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym i dlatego bardzo potrzebujemy Waszej pomocy, wsparcia i zaangażowania.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Poszukiwani są biegacze w trzech grupach:

 Grupa 1:  Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.

 Grupa 2:  Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton i obecnie przygotowują się do maratonu.

 Grupa 3:  Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie ani maratonie i NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

Przebieg badania

 Etap 1:  Wypełnienie zestawu kwestionariuszy (można to rozłożyć na 2-3 dni, po około 15-25 minut).

 Etap 2:  Wypełnianie raz w tygodniu tzw. dzienniczków, czyli odpowiadasz na kilkanaście nieuciążliwych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp. – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni.

 Etap 3:  Potem przez 6 miesięcy raz na dwa tygodnie bardzo krótka relacja z treningów (ile treningów, ich trudność, samopoczucie).

 Etap 4:   Podobnie jak w etapie 2. – wypełnianie raz w tygodniu dzienniczków (kilkanaście prostych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp.) – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni.

 Etap 5:  Wypełnienie zestawu kwestionariuszy – podobnie jak w etapie 1.

Co będziesz z tego miał?

Badanie jest „długodystansowe” – wymaga dużego zaangażowania ze strony badanych i zobowiązania do długotrwałego wsparcia projektu. Dlatego zespół badawczy postarał się zapewnić badanym całą gamę korzyści. Można liczyć na nagrody i specjalne akcje przeznaczone dla biegaczy biorących udział w grancie. Nagrody będą losowane wśród uczestników, którzy przejdą wszystkie etapy badania.

NAGRODA GŁÓWNA dla osób przygotowujących się do półmaratonu lub maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem a listopadem 2016 r. (Włochy, Francja, Hiszpania lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).

NAGRODA GŁÓWNA dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu ani maratonu: pakiet odnowy biologicznej w jednym z renomowanych ośrodków SPA.

Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne, prenumerata magazynu „BIEGANIE”.

Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny, miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka.

Dla uczestników badania przygotowany zostanie cykl spotkań w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (co drugi miesiąc) z zaproszonymi gośćmi (będzie o diecie, treningach, motywacji).

Każdy z uczestników badania otrzyma z raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, nie będziemy robić analiz pojedynczych osób. Jednak na życzenie możemy przygotować zestawienie indywidualnych wyników, z całego roku aktywności (tu przede wszystkim analiza dynamiki treningów i zależności z samopoczuciem, postępami treningowymi i zmianami).

Zespół badawczy

Badanie jest realizowane w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład zespołu wchodzą:

  • Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…
  • John Nezlek – prof. psychologii, pracuje w College of William and Mary, USA, a od dwóch lat również w SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.
  • Izabela Krejtz – dr hab., psycholog, biega od czasu do czasu, zaś z pasją wspiera na starcie i mecie męża.
  • Joanna Sztachańska – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie. Biega przede wszystkim dla radości biegania – choć ma za sobą kilka półmaratonów (nawet jedno podium), a jej marzeniem jest zmierzyć się z maratonem.
  • Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać… A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą kilka maratonów.
  • Piotr Grzegorzewski – doktorant psychologii w SWPS w Warszawie.

Piotrek_Marzena_Joasia_John

Część zespołu badawczego: Piotr Cypryański, Marzena Cypryańska, Joanna Sztachańska i John Nezlek. Fot. archiwum członków zespołu

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!

Patrycja Bereznowska znów wprawiła w zdumienie biegowy świat. Nasza specjalistka od biegów ultrawytrzymałościowych wygrała rywalizację w portugalskim PT281+ Ultramarathon, bijąc przy okazji rekord trasy! Ile czasu potrzeba, by przebyć 281 kilometrów o własnych nogach? Pokonując […]

Patrycja Bereznowska znów wygrywa! Tym razem ultramaraton w Portugalii!

Buty biegowe są coraz droższe, dlatego powinniśmy postarać się możliwie długo przedłużyć ich żywotność. Błoto, piasek, kurz, wilgoć i pot – z takimi czynnikami spotykają się nasze biegowe buty na co dzień. W Internecie można […]

Jak czyścić biegowe buty? Tylko sprawdzone sposoby

New Balance wprowadza do kolekcji najbardziej zaawansowane technologicznie buty, które mają pozwolić biegaczom osiągać jeszcze lepsze wyniki. FuelCell TC to model, który reprezentuje najnowszą generację butów biegowych wyposażonych w płytkę z włókna węglowego zapewniającą niespotykaną […]

Fuelcell TC – nowy but z karbonową płytką od New Balance

Stara biegowa prawda mówi, że żeby biegać szybko na zawodach, trzeba również biegać szybko (przynajmniej czasami) na treningach. Jednak interwały, czy krótkie dynamiczne odcinki nie są zarezerwowane wyłącznie dla ścigaczy walczących na zawodach o każdą […]

5 powodów dla których każdy biegacz powinien wykonywać szybkie biegi na treningach