fbpx

Czytelnia > Felietony

Okiem biegowego dziennikarza: biegowe blokowanie ulic

bieg-niepodleglosci-2019

Jak co roku 11 listopada w całej Polsce odbyło się wiele ulicznych biegów, powodując wyłączenie z ruchu samochodowego szereg ulic. Dość dyktatury biegaczy mają samochody zrzeszone w Stowarzyszeniu Pojazdów Ulicznych i Samochodów Terenowych. W skrócie SPUST.

W związku z biegami rozegranymi 11 listopada do naszej redakcji trafił list z organizacji SPUST podpisany przez Naczelne Auto Rzeczypospolitej Automobilnej, w skrócie NARA. Pismo zostało napisane odręcznie. Choć w tym przypadku bardziej pasowałoby określenie odkołowo. Albo odoponowo.

Ponieważ SPUST naciskał na nas, byśmy opublikowali ich list, a my nie chcieliśmy naciskać na SPUST, gdyż jesteśmy nastawieni pokojowo, poniżej przytaczamy pełną treść owego pisma, które pokazuje, że  że biegi organizowane po ulicach miasta są bardzo bolesne dla wydechów i tylnych zderzaków rzeczonych pojazdów:

„Jako uciśnieni, wiecznie spychani na margines, niedoceniani i poszkodowani członkowie społeczności ulicznej, apelujemy do biegaczy o zaprzestanie korzystania z wydzielonych pasów terenu o utwardzonej nawierzchni pokrytych mieszaniną wielkocząsteczkowych węglowodorów łańcuchowych, cyklicznych oraz związków heterocyklicznych należących do tak zwanych bitumów, czyli asfaltu, w celu realizowania swoich niecnych, aroganckich, rubasznych, bezecnych, odstręczających, frywolnych, samolubnych, demoralizujących i nagannych praktyk czyli uprawiania aktywności fizycznej w postaci ruchu, w którym występuje faza lotu, zwanym bieganiem, godnych ubolewania i zasługujących na pożałowanie!

Mówiąc wprost: ulice są dla pojazdów, nie dla ludzi!

Przecież szerokie asfaltowe arterie buduje się nie w tym celu, aby ktoś po nich biegał, a w takim, by jeździł, czyż nie? To chyba nie po to państwo, miasta, gminy, ministerstwa i urzędy wydają pieniądze podatników na budowanie ulic, żeby blokować je dla ruchu kołowego? Toż to jawna forma marnotrawienia publicznych pieniędzy, które można byłoby wykorzystać inaczej ( np. na nagrody dla zasłużonych urzędników), a nie na drogi, które i tak są blokowane. Skoro droga została wybudowana, należy po niej jeździć, ot co!

Uniemożliwianie samochodom poruszania się po ulicach jest naruszaniem ich prawa do swobodnego przemieszczania się, samostanowienia, wolności, samostawania gdzie popadnie oraz demokracji. Ostatecznie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 30 milionów pojazdów, co każdy z nich może udokumentować dowodem rejestracyjnym. A ilu biegaczy ma kartę biegacza PZLA? No ilu? To jawny dowód na dyktaturę mniejszości!

Maratony, bez względu na to czy na dystansie 1 czy 10 kilometrów, należy rozgrywać poza miastem. Bieganie po twardej nawierzchni jest dla człowieka nienaturalne, niezdrowe, niekomfortowe, niebezpieczne, niestosowne, nieodpowiednie, nieetyczne i niehigieniczne. Człowiek się męczy, zostawiając po sobie strugi potu, po których później musimy jeździć. To stwarza niebezpieczeństwo, bo asfalt staje się śliski i brzydko pachnie. A gdybyśmy my zostawiali wam na chodnikach plamy oleju w imię promowania zdrowego stylu jeżdżenia, to byłoby wam fajnie?

Ulica to nasz dom, a my nie wchodzimy do waszych domów, żeby jeździć po salonie z okazji Święta Odległości, Konstrukcji 3-go Gara czy Jazdy do Pustego Baku. Szanujemy waszą prywatność i domagamy się poszanowania także naszej przestrzeni. Może my też mamy ochotę 11 listopada o 11:11 pojeździć sobie głównymi ulicami miasta?

Co więcej, biegacze to terroryści, którzy terroryzują biegowym terrorem biedne sterroryzowane ulice. A powinni terroryzować parki lub lasy. Przecież są tacy eko. I to też tylko i wyłącznie na ścieżkach, bo drogi terenowe są dla samochodów terenowych, na co sama nazwa owych dróg wskazuje.

A w ogóle to bieganie jest niezdrowe, powoduje kontuzje i szereg chorób. Po co wychodzić na ulice, by wdychać smog? Czy nie lepiej, szybciej i zdrowiej dla płuc byłoby przebyć tę trasę zamkniętym w samochodzie z filtrem kabinowym? No właśnie. To nie jest tak, że my samochody, Was biegaczy nie lubimy. Ależ skąd. My to piszemy ze szczerej troski. Dlatego apelujemy o odwołanie wszelkich imprez biegowych rozgrywanych na ulicach czy drogach terenowych. Niech biegacze biegają tam, gdzie jest ich miejsce, a nie tam, gdzie ich miejsca nie ma!”

OK, przyznajemy, tak naprawdę nie ma takiej organizacji, jak SPUST, a powyższy list to wymysł. Powstał jednak, bo przy okazji wczorajszych biegów znów nie zabrakło komentarzy na temat tego, jak to biegacze blokują całe miasta, a powinni wszystkie swoje zawody organizować po lasach. Niedorzeczność niektórych zarzutów wobec organizatorów i uczestników biegów ulicznych bywa jednak tak wyrazista, że aż prosiło się, by choć niektóre z nich poruszyć w formie felietonu. I tak powstał powyższy tekst.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?