fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Polecane > Wydarzenia

Olga Ochal – pierwsza polska ofiara meldonium

olga ochal

Olga Ochal, polska maratonka pochodzenia ukraińskiego, jest pierwszą w Polsce biegaczką, u której wykryto słynny już lek meldonium. Wynik pozytywny dało badanie przeprowadzone po starcie w Poznań Półmaratonie, 16 kwietnia 2016.

Przypomnijmy najpierw, czym jest meldonium. To lek na serce, produkowany na Łotwie, nieznany i nierejestrowany m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale powszechnie dostępny w krajach byłego ZSRR. Jak się okazało, powszechnie stosowany przez sportowców z krajów byłego ZSRR w celu poprawy wyników sportowych. W 2014 Światowa Organizacja Antydopingowa oficjalnie poinformowała, że rozpoczyna obserwację, czy meldonium nie jest bezprawnie używane w sporcie. Dnia 29 września 2015 ukazała się lista środków zabronionych w 2016 i na niej meldonium. Od 1 stycznia 2016 rozpoczęto badanie i dyskwalifikację sportowców, w których organizmie wykryto tę substancję.

Szybko okazało się, że to największa od lat afera dopingowa. Do marca oficjalnie wpadło 128 zawodników i zawodniczek różnych dyscyplin, głównie z Rosji, ale też m.in. Ukrainy i Etiopii. Najsłynniejszą przyłapaną została gwiazda tenisa, Rosjanka Maria Szarapowa, która w tym tygodniu nieprawomocnie została zawieszona na dwa lata. Jak się wkrótce okazało, część sportowców tłumaczy, że zaprzestało przyjmowania meldonium w grudniu 2015, ale substancja skumulowała się w organizmie i jest wykrywana już po dacie zakazania.

I tu zaczyna się historia Olgi Ochal. Ta 31-letnia biegaczka z życiówką 2:31:33 w maratonie pochodzi z Ukrainy i pierwotnie startowała jako Olga Kalendarowa. W 2008 wyszła za mąż za polskiego maratończyka, Pawła Ochala, i w 2011 otrzymała polskie obywatelstwo. Obecnie jest zatrudniona w polskim wojsku i biega wyczynowo. M.in. w 2012 była jedną z kilku kandydatek do reprezentacji olimpijskiej. Nie udało się jej jednak wykonać wymaganego minimum w maratonie.

Dnia 16 kwietnia tego roku Olga zajęła trzecie miejsce w Poznań Półmaratonie. Jest to jedna z nielicznych w Polsce imprez, która regularnie przeprowadza badania antydopingowe. Niemal co roku w Poznaniu ktoś wpada – ostatnią ofiarą jest Ukrainiec Bogdan Semenowicz, startujący w biegach ulicznych w Polsce, który do grudnia 2017 odbywa karę dwuletniego zawieszenia. W tym roku doping wykryto u Olgi Ochal.

9 czerwca zawodniczka na swoim profilu na facebooku opublikowała wyjaśnienia dotyczące wpadki. Stwierdziła, że meldonium przepisał jej lekarz i stosowała lek w grudniu 2015, w celach zdrowotnych, a nie poprawy wyników. Pozytywny wynik próby w kwietniu 2016 ma być efektem tej kuracji. Olga nie wyjaśnia jednak, jaka choroba wymagała przyjmowania leków na serce oraz jaki lekarz i dlaczego przepisał jej lek niezarejestrowany w Polsce. Broni się także stwierdzeniem, że:

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) sugeruje przy tym by w sprawach gdzie stężenie meldonium jest poniżej 1 ug/mL i kontrola antydopingowa została przeprowadzona po 1 marca 2016 r. z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań naukowych, które dookreślą czas stosowania meldonium, jakiekolwiek postępowania dyscyplinarne zawiesić.

W sprawie meldonium rzeczywiście pojawiły się wątpliwości co do tego, jak szybko lek jest wypłukiwany z organizmu. Pierwotnie informowano o dwóch tygodniach, okazało się jednak, że jest to zależne od stosowanej dawki i czasu podawania. W niektórych przypadkach lek może pozostawać w organizmie co najmniej przez kilka tygodni. W związku z tym rzeczywiście wydano zalecenie, aby niewielkie ilości meldonium, które wykryte zostają – nie po 1 marca, jak pisze Olga Ochal, a przed 1 marca 2016 – przypisać stosowaniu przed 1 stycznia 2016. Z oficjalnego zalecenia IAAF wynika, że każda ilość meldonium odnajdywana w organizmie sportowca po 1 marca 2016 będzie traktowana jako doping. Na razie jednak trwają postępowania i dopiero w tym tygodniu, jako pierwszą, do tego nieprawomocnie, skazano na dwa lata zawieszenia tenisistkę Marię Szarapową. Co ważne, Szarapowa przyznała na konferencji prasowej, że nie wiedziała o wpisaniu meldonium na listę substancji zakazanych i stosowała lek już w 2016. Los pozostałych przyłapanych jest na razie nieznany, toczą się postępowania, a w interesie każdego z nich jest udowodnienie, że lek nie był stosowany po grudniu 2015.

Sprawa Olgi Ochal trafi teraz przed oblicze polskiego oddziału Komisji Antydopingowej. Biegaczka uważa, że jest niewinna i dalej startuje. Jakkolwiek dalej potoczy się sprawa, Olgę można śmiało uznać za pierwszą ofiarę “afery meldonium” w polskim bieganiu, a także jedną z pierwszych w ogóle w polskim sporcie. Do tej pory publicznie ujawniono tylko sprawę pochodzącego z Rosji zapaśnika Magomedmurada Gadżijewa, reprezentującego nasz kraj.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit