fbpx

Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Ostatni dzwonek! 5 powodów, dla których warto wziąć udział w 15. Półmaratonie Warszawskim!

26 września w Warszawie po raz 15. wystartuje Półmaraton Warszawski. Impreza znana nie tylko mieszkańcom stolicy, rokrocznie gromadzi na starcie tysiące zawodników z Polski i z całego świata. Zapisy na największy bieg w tej części Europy wciąż trwają, a chętnych nie brakuje – do tej pory udział zadeklarowało już ponad 6 tys. osób (zgodnie z obowiązującymi limitami dla biegaczy). Tegoroczny Półmaraton Warszawski będzie wyjątkowy pod kilkoma względami. Jak podają organizatorzy, na wydarzenie w stolicy pozostały ostatnie wolne miejsca. Poniżej przedstawiamy 5 powodów dla jeszcze niezdecydowanych, dlaczego warto spróbować swoich sił i stanąć na starcie 15. Półmaratonu Warszawskiego jesienią tego roku!

1. Największy bieg w tej części Europy

Impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych w stolicy, każdego roku gromadzi na starcie tysiące profesjonalistów oraz amatorów biegania z całej Polski i ze świata. W 2013 roku 8. Półmaraton Warszawski stał się największym biegiem w Polsce i pierwszym, który przekroczył magiczną barierę 10 000 biegaczy. Półmaraton Warszawski od blisko dekady regularnie osiąga frekwencję biegaczy liczoną w tysiącach, a łącznie zgromadził na mecie już ponad 100 tys. finiszerów.

To wszystko sprawia, że wydarzenie to jest jedną z największych imprez biegowych w tej części Europy. Do tej pory rekordową frekwencją poszczycić się może impraza z 2015 roku, kiedy to na mecie 10. Półmaratonu Warszawskiego zameldowało się aż 12 958 biegaczy!

2. Gwiazdy na starcie

Półmaraton Warszawski to naprawdę wyjątkowa okazja, by stanąć w szranki z najlepszymi zawodnikami na świecie. Mało kto pamięta, że w pierwszej edycji imprezy debiutowała późniejsza mistrzyni świata i brązowa medalistka olimpijska w maratonie Mare Dibaba. W 2008 roku Półmaraton był pierwszą oficjalną imprezą dla nastoletniej wówczas zawodniczki z Etiopii.

Jej kariera potoczyła się później błyskawicznie. W 2015 roku zdobyła mistrzostwo świata w biegu maratońskim w Pekinie, zaś rok później w tej samej konkurencji zajęła trzecie miejsca na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Nie licząc zagranicznych biegaczy, w zawodach wzięło udział również wiele gwiazd polskich biegów długodystansowych, m.in.: Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska), Magdalena Sobańska, Marcin Chabowski, czy Henryk Szost. W 5. edycji półmaratonu Karolina Jarzyńska pobiła 15-letni rekord Polski na tym dystansie z czasem 1:11:37.

3. Wyjątkowa data 15. Półmaratonu – wspólna trasa z 43. Maratonem Warszawskim

Od 14 lat Półmaraton Warszawski odbywał się w marcu, ale pandemia utrudnia działania organizacyjne również wydarzeń biegowych – stąd jedyna w swoim rodzaju data imprezy – 26 września. Jest to wyjątkowa okazja, która może się już nie powtórzyć, do tego, aby wziąć udział w Półmaratonie Warszawskim jesienią. Co więcej, 26 września Warszawa przywita biegaczy z podwójną mocą, a w samym jej sercu znajdą się także zawodnicy biegnący w 43. Maratonie Warszawskim. Jest to kolejna nowość – połączenie tras wcześniej się nie zdarzyło.

Biegacze biorący udział w 43. Maratonie Warszawskim i w 15. Półmaratonie Warszawskim wystartują z różnych lokalizacji, ale połączy ich wspólna meta. Start 15. Półmaratonu Warszawskiego nastąpi z ul. Moliera , meta zlokalizowana zaś będzie przy Multimedialnym Parku Fontann. Zawodnicy będą mieli okazje pobiec m.in. Starym Miastem, Krakowskim Przedmieściem, Parkiem Krasińskich oraz wzdłuż Wisły, przemierzając ją dwoma mostami – Gdańskim oraz Świętokrzyskim.

4. Bieg, który łączy

W Półmaratonie Warszawskim udział może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat. Rokrocznie w imprezie startują m.in. całe rodziny – zarówno ci najmłodsi przedstawiciele pokolenia jak ich rodzice oraz dziadkowie. Wszyscy miłośnicy biegania wspierani są za każdym razem przez setki kibiców oblegających trasę biegu.

Półmaraton Warszawski to również doskonała okazja do nawiązania nowych, długotrwałych znajomości czy przyjaźni. Od 2015 roku, czyli przez 5 kolejnych edycji do mety Półmaratonu Warszawskiego dociera regularnie aż ponad 12 tysięcy biegaczy (w tym roku obowiązuje limit spowodowany pandemią). W pamięć wszystkich zapadł Śp. Florian Kropidłowski, który w 2017 roku pokonał trasę 12. Półmaratonu Warszawskiego mając 82 lata, przechodząc tym samym do historii jako najstarszy uczestnik biegu.

5. Pomaganie przez bieganie!

Półmaraton Warszawski to nie tylko wspaniałe wydarzenie sportowe, ale także wielkie święto społeczne, podczas którego organizacje charytatywne mają okazję jeszcze skuteczniej pomagać potrzebującym. Kampania #BiegamDobrze towarzyszy biegowi od 2016 roku. Dzięki akcji charytatywnej udało się pomóc m.in. podopiecznym takich fundacji jak Rak’n’Roll czy Dajemy Dzieciom Siłę.

Jest to największy tego typu event charytatywny w kraju. W ramach Półmaratonu Warszawskiego (łącznie z aktualną edycją) biegacze zebrali już blisko 3 mln zł na cele społeczne, a podczas całej akcji #BiegamDobrze (także zbiórki Maratonu Warszawskiego) aż 5,5 mln zł! Pod względem zbiórek rekordowy był 2019 rok, kiedy to w ramach 14. Półmaratonu Warszawskiego zebrano ponad 900 tys. zł.

Jak można pomóc? Nic prostszego! Wystarczy w ramach zapisów wybrać jedną z 10 dostępnych organizacji charytatywnych i założyć swoją własną wirtualną zbiórkę. Zebranie kwoty minimalnej upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego akcji #BiegamDobrze. Każdy z chętnych do pomocy otrzyma również podziękowania od organizacji dobroczynnej, mnóstwo wdzięczności i dobrej energii. Warto więc podjąć wyzwanie!

Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, startów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można na stronach: www.polmaratonwarszawski.com oraz www.maratonwarszawski.com.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

W ostatnią niedzielę listopada odbył się bieg 5 MIL WARSZAWY, który rozbiegał dzielnicę Włochy, jak nikt dotąd! Nie tylko dystans jaki pokonali biegacze był wyjątkowy. Impreza uświetniła 70. rocznicę przyłączenia Włoch do Warszawy. Bieg posiadał […]

Bieg 5 MIL WARSZAWY za nami!

Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć. Rywalizacja w […]

Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, […]

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

W najbliższą niedzielę Warszawę rozbiega ostatni bieg uliczny w tym sezonie. Przed nami bieg, jakiego w Warszawie jeszcze nie było – 5 MIL WARSZAWY. W ramach biegu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Warszawy oraz rywalizacja dzielnic […]

5 MIL WARSZAWY zakończy sezon biegów ulicznych w stolicy. Start już w ten weekend!

Sezon biegowy 2021 dobiega końca. Jeżeli jednak nadal czujesz formę i chcesz sprawdzić się na zawodach, wciąż masz ku temu co najmniej kilka dobrych okazji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie 4 biegów, w których na […]

Jesienne biegi: sprawdź swoją formę na koniec sezonu!

Saucony Endorphin Pro 2

Można powiedzieć, że dla biegacza testowanie butów biegowych to sama przyjemność i generalnie rzecz ujmując jest to prawda. Jasne, zdarzają się sytuacje, w których ciężko jest napisać coś nowego czy konstruktywnego, jednak gdy na testy […]

Saucony Endorphin Pro2 – test amerykańskiego „ścigacza”

Zdaniem ekologów, jeśli tempo zaśmiecania środowiska nie zmaleje w przeciągu najbliższych lat, wkrótce ilość odpadów znajdujących się w w oceanach przekroczy ilość ryb, a pożywieniem większości ptaków staną się pozostałości plastiku. Dlatego też, w celu […]

Plogging – jak połączyć bieganie z dbaniem o środowisko?

Od blisko trzech miesięcy, mam możliwość testowania i biegania w butach tak bardzo nieoczywistych i niesztampowych, że testowanie tego modelu i odkrywanie jego specyfiki jest czystą przyjemnością. Mowa o nowej odsłonie, dobrze znanego modelu butów […]

Saucony Endorphin Shift 2 – szybkość i dynamika [TEST]