fbpx

Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Ostatni dzwonek! 5 powodów, dla których warto wziąć udział w 15. Półmaratonie Warszawskim!

26 września w Warszawie po raz 15. wystartuje Półmaraton Warszawski. Impreza znana nie tylko mieszkańcom stolicy, rokrocznie gromadzi na starcie tysiące zawodników z Polski i z całego świata. Zapisy na największy bieg w tej części Europy wciąż trwają, a chętnych nie brakuje – do tej pory udział zadeklarowało już ponad 6 tys. osób (zgodnie z obowiązującymi limitami dla biegaczy). Tegoroczny Półmaraton Warszawski będzie wyjątkowy pod kilkoma względami. Jak podają organizatorzy, na wydarzenie w stolicy pozostały ostatnie wolne miejsca. Poniżej przedstawiamy 5 powodów dla jeszcze niezdecydowanych, dlaczego warto spróbować swoich sił i stanąć na starcie 15. Półmaratonu Warszawskiego jesienią tego roku!

1. Największy bieg w tej części Europy

Impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych w stolicy, każdego roku gromadzi na starcie tysiące profesjonalistów oraz amatorów biegania z całej Polski i ze świata. W 2013 roku 8. Półmaraton Warszawski stał się największym biegiem w Polsce i pierwszym, który przekroczył magiczną barierę 10 000 biegaczy. Półmaraton Warszawski od blisko dekady regularnie osiąga frekwencję biegaczy liczoną w tysiącach, a łącznie zgromadził na mecie już ponad 100 tys. finiszerów.

To wszystko sprawia, że wydarzenie to jest jedną z największych imprez biegowych w tej części Europy. Do tej pory rekordową frekwencją poszczycić się może impraza z 2015 roku, kiedy to na mecie 10. Półmaratonu Warszawskiego zameldowało się aż 12 958 biegaczy!

2. Gwiazdy na starcie

Półmaraton Warszawski to naprawdę wyjątkowa okazja, by stanąć w szranki z najlepszymi zawodnikami na świecie. Mało kto pamięta, że w pierwszej edycji imprezy debiutowała późniejsza mistrzyni świata i brązowa medalistka olimpijska w maratonie Mare Dibaba. W 2008 roku Półmaraton był pierwszą oficjalną imprezą dla nastoletniej wówczas zawodniczki z Etiopii.

Jej kariera potoczyła się później błyskawicznie. W 2015 roku zdobyła mistrzostwo świata w biegu maratońskim w Pekinie, zaś rok później w tej samej konkurencji zajęła trzecie miejsca na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Nie licząc zagranicznych biegaczy, w zawodach wzięło udział również wiele gwiazd polskich biegów długodystansowych, m.in.: Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska), Magdalena Sobańska, Marcin Chabowski, czy Henryk Szost. W 5. edycji półmaratonu Karolina Jarzyńska pobiła 15-letni rekord Polski na tym dystansie z czasem 1:11:37.

3. Wyjątkowa data 15. Półmaratonu – wspólna trasa z 43. Maratonem Warszawskim

Od 14 lat Półmaraton Warszawski odbywał się w marcu, ale pandemia utrudnia działania organizacyjne również wydarzeń biegowych – stąd jedyna w swoim rodzaju data imprezy – 26 września. Jest to wyjątkowa okazja, która może się już nie powtórzyć, do tego, aby wziąć udział w Półmaratonie Warszawskim jesienią. Co więcej, 26 września Warszawa przywita biegaczy z podwójną mocą, a w samym jej sercu znajdą się także zawodnicy biegnący w 43. Maratonie Warszawskim. Jest to kolejna nowość – połączenie tras wcześniej się nie zdarzyło.

Biegacze biorący udział w 43. Maratonie Warszawskim i w 15. Półmaratonie Warszawskim wystartują z różnych lokalizacji, ale połączy ich wspólna meta. Start 15. Półmaratonu Warszawskiego nastąpi z ul. Moliera , meta zlokalizowana zaś będzie przy Multimedialnym Parku Fontann. Zawodnicy będą mieli okazje pobiec m.in. Starym Miastem, Krakowskim Przedmieściem, Parkiem Krasińskich oraz wzdłuż Wisły, przemierzając ją dwoma mostami – Gdańskim oraz Świętokrzyskim.

4. Bieg, który łączy

W Półmaratonie Warszawskim udział może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat. Rokrocznie w imprezie startują m.in. całe rodziny – zarówno ci najmłodsi przedstawiciele pokolenia jak ich rodzice oraz dziadkowie. Wszyscy miłośnicy biegania wspierani są za każdym razem przez setki kibiców oblegających trasę biegu.

Półmaraton Warszawski to również doskonała okazja do nawiązania nowych, długotrwałych znajomości czy przyjaźni. Od 2015 roku, czyli przez 5 kolejnych edycji do mety Półmaratonu Warszawskiego dociera regularnie aż ponad 12 tysięcy biegaczy (w tym roku obowiązuje limit spowodowany pandemią). W pamięć wszystkich zapadł Śp. Florian Kropidłowski, który w 2017 roku pokonał trasę 12. Półmaratonu Warszawskiego mając 82 lata, przechodząc tym samym do historii jako najstarszy uczestnik biegu.

5. Pomaganie przez bieganie!

Półmaraton Warszawski to nie tylko wspaniałe wydarzenie sportowe, ale także wielkie święto społeczne, podczas którego organizacje charytatywne mają okazję jeszcze skuteczniej pomagać potrzebującym. Kampania #BiegamDobrze towarzyszy biegowi od 2016 roku. Dzięki akcji charytatywnej udało się pomóc m.in. podopiecznym takich fundacji jak Rak’n’Roll czy Dajemy Dzieciom Siłę.

Jest to największy tego typu event charytatywny w kraju. W ramach Półmaratonu Warszawskiego (łącznie z aktualną edycją) biegacze zebrali już blisko 3 mln zł na cele społeczne, a podczas całej akcji #BiegamDobrze (także zbiórki Maratonu Warszawskiego) aż 5,5 mln zł! Pod względem zbiórek rekordowy był 2019 rok, kiedy to w ramach 14. Półmaratonu Warszawskiego zebrano ponad 900 tys. zł.

Jak można pomóc? Nic prostszego! Wystarczy w ramach zapisów wybrać jedną z 10 dostępnych organizacji charytatywnych i założyć swoją własną wirtualną zbiórkę. Zebranie kwoty minimalnej upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego akcji #BiegamDobrze. Każdy z chętnych do pomocy otrzyma również podziękowania od organizacji dobroczynnej, mnóstwo wdzięczności i dobrej energii. Warto więc podjąć wyzwanie!

Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, startów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można na stronach: www.polmaratonwarszawski.com oraz www.maratonwarszawski.com.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Doping to jedna z najwspanialszych form wsparcia – pod warunkiem, że mówimy o kibicującej rodzinie, przyjaciołach, a nawet często zupełnie obcych ludziach. Emocje, które udzielają się na trasie maratonu są wyjątkowe, jedyne w swej postaci. […]

Doping na talerzu, doping z apteki – czyli nieświadome zagrożenia w sporcie amatora

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód. Wybierając odpowiednią powinniśmy wiedzieć na jakie wartości zwrócić uwagę. Woda źródlana, kranowa i wysokozmineralizowana to trzy różne rodzaje wód, których właściwości powinniśmy analizować osobno. Woda wysokozmineralizowana Jest to […]

Woda kranowa czy woda wysokozmineralizowana – jaką wodę pić?

9 września rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 14. Biegu Trzech Kopców, który zaplanowany jest na 3 października 2021 roku. Ustalony został limit startujących – 2000 zawodników, w tym 1000 z koszulkami firmy ASICS. Rok […]

14. Bieg Trzech Kopców: trwają zapisy

Trwają zapisy na Bridgestone Sztafetę Maratońską, która odbędzie w ostatnią niedzielę września w ramach 43. Maratonu Warszawskiego. Zbierz swoją drużynę, by wspólnie poczuć atmosferę wielkiego biegu i pokonać maratoński dystans w trzech zmianach. Tegoroczny Maraton […]

Dołącz do Bridgestone Sztafety Maratońskiej podczas 43. edycji Maratonu Warszawskiego

W e-booku znajdziesz: plany dietetyczne dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji żywieniowych porady żywieniowe artykuły poradnikowe przepisy Projekt zrealizowany z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

Tłuszcze w diecie biegacza [pobierz e-book]

W ostatni weekend na całym świecie odbyła się wirtualna odsłona sztafetowego biegu The Speed Project Do It Yourself. Rywalizacja miała charakter ogólnoświatowy, a najlepszą ekipą okazała się, startująca w Warszawie, adidas Runners Europe Team! TSP […]

TSP DIY: reprezentacja Europy, startująca w Polsce, najlepsza na świecie!

Mazowiecki Track to impreza biegowa, która odbędzie się 23 października 2021. Dostępne są dwa dystanse: półmaraton i 10 km. Trasy biegu wiodą szlakami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, uznawanego za jeden z najpiękniejszych w regionie. Zapisy trwają. […]

Mazowiecki Track – najpiękniejszy bieg w okolicach Warszawy. Zapisz się!

Jeśli chcesz zdobyć to szczególne trofeum, lubisz biegać w terenie, wdychać świeże, leśne powietrze, przebywać w towarzystwie super ludzi i ekscytująco spędzać czas, to… TEN BIEG jest właśnie dla CIEBIE! ZŁOTY TRAMPEK to unikat i […]

MLIGA CROSS RUN ZAPRASZA na WIELKI BIEG o ZŁOTY TRAMPEK!