fbpx

Sprzęt > Aplikacje > Sprzęt

Pace Control – aplikacja do biegania z polskim rodowodem

Bieganie - SESJA (2015-09-21 Park Skaryszewski)_264_resize

Pace Control to polska aplikacja do biegania, która oprócz rejestrowania treningu ma także inną ciekawą funkcję. Zobacz, co ją wyróżnia.

screenshot_20180708-140921_pace-control

Aplikacja Pace Control jest dość prosta, nie ma tam mnóstwa funkcji których poznanie zajmie długie godziny. Po włączeniu jej otwiera się główne okno i gdy tylko telefon „złapie” sygnał GPS, można rozpocząć rejestrację treningu. O gotowości urządzenia poinformuje nas ikona w lewym dolnym rogu. W zależności od koloru są różne możliwości:

  • czerwony – oznacza, że aplikacja nie może uzyskać dostępu do sygnału GPS, ponieważ GPS jest wyłączony. Aplikacja nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować, dopóki ręcznie nie włączysz GPS-a w ustawieniach telefonu.
  • pomarańczowy – oznacza, że aplikacja nie jest jeszcze gotowa do pracy, ale komunikuje się już z modułem GPS w telefonie i jeśli tylko otrzymany zostanie sygnał o odpowiedniej jakości, aplikacja automatycznie zacznie z niego korzystać.
  • żółty – oznacza, że aplikacja otrzymuje i może używać informacji z GPS, ale jakość sygnału jest słaba i wartości wyliczane przez aplikację mogą być niedokładne.
  • zielony – wszystko w porządku. Dostępny jest sygnał GPS o dobrej jakości.screenshot_20180708-140944_pace-control

Na głównym ekranie mamy do dyspozycji takie dane jak:

  • aktualne tempo
  • bieżący km (średnie tempo bieżącego kilometra) – jeśli odległość, którą przebyłeś, wynosi 10,05 km, niniejsze pole wskaże średnie tempo przebiegnięcia ostatnich 50 metrów (0,05 km począwszy od 10 km).
  • poprzedni km (średnie tempo poprzedniego kilometra)
  • odległość
  • czas
  • asystent / plan (najciekawsza opcja i o niej będzie więcej w dalszej części)

screenshot_20180708-140925_pace-control

Oprócz tego dwa przyciski start / pauza / stop oraz mapa. Ten pierwszy oczywiście służy do rozpoczęcia rejestracji, ten drugi pokazuje mapę z pozycją. Jak dotąd wszystko to funkcje najbardziej podstawowe i oczywiste.Ciekawe możliwości znajdziemy w polu „plan”. To pole w którym może ustawić jak sama nazwa wskazuje asystenta biegu, czyli będziemy otrzymywać podpowiedzi. Nazwa jednak asystent jednak jest ciut myląca bowiem funkcja zdalny wyścig nieco odbiega od funkcji asystenta i umieszczenie jej tam jest raczej średnim pomysłem. Wróćmy jednak do możliwości asystenta. Otóż umożliwia on:

  • śledzenie tempa biegu – aplikacja będzie raportować aktualne tempo i czasy poszczególnych kilometrów. Nie ma żadnych założeń co do dystansu ani czasu trwania biegu.
  • przewidywany czas na mecie – oprócz danych jak w śledzeniu tempa biegu, aplikacja podaje przewidywany na podstawie aktualnego tempa i przebytego już dystansu czas na mecie.
  • osiągnięcie założonego czasu – to dość rozbudowana funkcja, w której asystent pokazuje jak mamy biec, aby osiągnąć zakładany rezultat na danym dystansie. Nie pokazuje on jednak tempa jakie należy utrzymywać, a wirtualnego partnera który biegnie właśnie na ten czas i nasza pozycję względem niego. Czy jesteśmy za nim, czy przed nim (i jaka jest strata lub przewaga) lub czy może biegniemy równo z nim. To jednak nie koniec możliwości tej funkcji, bowiem można ustawić także negative split wybierając odpowiedni współczynnik, dzięki temu asystent poprowadzi w taki sposób w jaki chcemy rozegrać bieg.
  • screenshot_20180708-140424_pace-control
  • zdalny wyścig– umożliwia połączenie się z drugim biegaczem i rywalizację. Należy tylko podać taką samą nazwę biegu np. „rzeczka” na obydwu telefonach i przystąpić do wyścigu, a rozpocznie się odliczanie do startu. Partner pokazywany jest w ten są sposób, czyli jest pokazana nasz pozycja względem niego i ile metrów ma przewagi. Szkoda, że nie widzimy tempa rywala i jego prognozowanego czasu na mecie, to by dodatkowo wzmocniło rywalizację.

Aplikacja mimo swojej pozornej prostoty daje w zasadzie wszystko to co jest potrzebne. Pokazuje pozycję, tempo, dystans, może być partnerem i motywatorem w czasie biegu i co najważniejsze: daje możliwość rywalizacji. Świetna sprawa gdy biegamy z kimś na podobnym poziomie, aby połączyć mocny trening i zabawę. Szkoda tylko, że ta funkcja nie jest oddzielną pozycją, a dołączona jest do asystenta. Największa wadą jednak każdej aplikacji jest konieczność biegania z telefonem, a to dla części osób nie wchodzi w grę. Dla nich choćby aplikacje miały setki funkcji to i tak nie zostaną użyte i wygra z nimi zegarek.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 4

Przeczytaj też

Każda codzienna czynność może być inspiracją do biegania. Ba, nawet każda bezczynność może stać się inspiracją do biegania i aktywności fizycznej. Wystarczy odkryć w sobie na nowo naturalny instynkt. O jego istnieniu i potędze przypomina […]

PUMA GO WILD – kampania, która wyrwie z letargu każdego!

VO2max, czyli maksymalny pułap tlenowy, jest jednym z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Czym dokładnie jest VO2max, jakie czynniki na niego wpływają, jak go mierzyć oraz jak skutecznie zwiększyć jego wartość? Co to jest VO2max? Definicja […]

VO2max – Co to jest pułap tlenowy i jak go zwiększyć?

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń – półmaraton w Warszawie, który odbędzie się w niedzielę 30 marca. Jednak zanim zawodnicy staną na linii startowej, warto skorzystać z wyjątkowej okazji, by pogłębić swoją […]

Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness wiosna 2025

W niedzielę, 23 marca 2025 roku, Radzymin stał się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego – Biegu z PAZUREM. Na malowniczej, niemal siedmiokilometrowej trasie pełnej naturalnych i miejskich przeszkód, ponad 400 uczestników z całej Polski zmierzyło się […]

Adrenalina, przeszkody i pasja – Bieg z PAZUREM podbił Radzymin

O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to raport CBOS, z którego wynika, że zdrowie jest najczęstszą – choć nie jedyną – motywacją do uprawiania sportu[1]. Jednak spora część ankietowanych […]

Zdrowie psychiczne i aktywność fizyczna – czy bieganie może wspierać w radzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym?

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu Warszawskiego wyruszy 16 500 zawodników, co czyni tegoroczną edycję największym półmaratonem w historii Polski. Tego samego dnia […]

Warszawa gospodarzem największego półmaratonu w historii Polski. Ostatnia niedziela marca będzie rekordowa!

Biegasz ze stoperem, GPS-em czy „na czuja”? Starasz się biec równo czy polegasz na bardziej skomplikowanej taktyce? Wiele jest dróg dojścia do życiówki. Kontroluj tempo z głową!

Jak kontrolować tempo podczas zawodów?

Ruszyły Halowe Mistrzostwa Świata. Reprezentacja Polski liczy 14 lekkoatletów, którzy powalczą o medale. Zmagania potrwają od piątku do niedzieli. Jak wygląda harmonogram startów? O której godzinie na arenie pojawią się polscy zawodnicy? Ledwo co opadły […]

Halowe Mistrzostwa Świata Nankin 2025 – terminarz, szanse na medale

Zapraszamy do śledzenia relacji minuta po minucie z największego półmaratonu w historii Polski - 116 123. Półmaratonu Warszawskiego. Start w niedzielę o 11:00.
Dołącz