fbpx

Trening > Teoria treningu > Trening > Zacznij biegać

Pierwszy start w sezonie – kilka praktycznych porad

Corrida Internacional de Sao Silvestre 2013. Fot. Getty Images

Fot. Getty Images

Dla wielu biegaczy kwiecień oznacza pierwsze zawody w sezonie. Po (z założenia) sumiennych przygotowaniach nadchodzi czas pierwszych sprawdzianów formy. Warto podejść do tej próby z właściwym nastawieniem.

Biegowy świat tradycyjnie budzi się z zimowego snu na przełomie marca i kwietnia. W związku z wysypem imprez biegowych możemy wręcz przebierać w lokalizacjach i dystansach, z jakimi będziemy się mierzyć. Choć niektórzy mają już pierwsze tegoroczne biegi za sobą, nie brakuje też takich, którzy na debiut w biegowych zawodach w 2019 r. jeszcze czekają. Jednak zamiast biernie czekać, warto jeszcze zastanowić się, na co możemy liczyć i czego powinniśmy się spodziewać po tych biegach.

Nie próbuj się oszukiwać

Nawet, jeżeli jesteśmy bardzo ambitni, mamy za sobą dobrze przepracowany okres przygotowawczy, ale widzimy, że na ważniejszych treningach szybsze tempo jest bardzo wymagające, nie próbujmy się oszukiwać i liczyć, że już w pierwszym starcie sezonu będziemy bić rekordy życiowe. Nastawianie się na wysokie cele od samego początku może spowodować, że już przy pierwszym potknięciu (a w przypadku pierwszego startu w sezonie jest ono dość prawdopodobne) stracimy motywację.

Są tacy zawodnicy, którzy do najwyższej dyspozycji dochodzą dzięki regularnym startom, poprawiając się w zasadzie z tygodnia na tydzień. W przypadku biegów na 10 km różnice w wynikach na początku i pod koniec sezonu mogą sięgać nawet kilku minut! Czasami wynika to z faktu, że wiele osób trenując zimą unika szybszych treningów i jest zwyczajnie nieprzygotowana mięśniowo do intensywnego biegania. Pierwsze starty w sezonie to dobra okazja do tego, by przypominać organizmowi o tym rodzaju wysiłku.

Zatem, jeżeli przez ostatnie tygodnie czy miesiące szybkie treningi nie były naszą domeną, nie powinniśmy podchodzić do pierwszego startu hurraoptymistycznie. Zawody inaugurujące sezon należy potraktować jako tzw. „odrdzewiacz nóg”, który pozwoli otworzyć się na bardziej intensywne jednostki i kolejne imprezy biegowe.

Pomyśl o 2 startach kontrolnych

Początek sezonu nie musi być ograniczony do jednego biegu. Można, a nawet warto wziąć udział w 2 imprezach, traktując je jako wyznaczniki aktualnej dyspozycji. Idealnie, gdy są rozgrywane na różnych dystansach, np. 5 i 10 km. Po pierwsze, będziemy mieli 2, a nie 1 okazję do tego, by mocniej rozruszać swoje ciało po okresie przygotowawczym i z treningowego punktu widzenia te starty mogą okazać się bardzo owocne.

Po drugie, pobiegnięcie na 2 różnych dystansach to okazja do tego, by zebrać więcej danych na temat swojej aktualnej dyspozycji i wyciągnąć pierwsze wnioski na temat naszego przygotowania. Jeżeli okaże się, że bieg na 10 km wypadnie zdecydowanie lepiej niż ten na 5 km, to będzie jasne, że w najbliższych tygodniach powinniśmy większą uwagę poświęcić krótszym, intensywniejszym treningom, by popracować nad szybkością czy tempem startowym. Może też okazać się, że jest odwrotnie i powinniśmy większą uwagę zwrócić na przygotowanie wytrzymałościowe.

Nawet startując dwukrotnie na tym samym dystansie będziemy mogli np. przetestować różne taktyki, sprawdzić, czy po pierwszym starcie za drugim razem biegnie nam się lżej i zorientować się, w których aspektach biegowego rzemiosła mamy jeszcze jakieś braki. Starty kontrolne również mogą przecież pełnić rolę przygotowań, warto z nich zatem korzystać.

Nastaw się na cierpienie

istock.com

Przygotowując się do zawodów, często skupiamy się na stronie fizycznej, zapominając o przygotowaniu mentalnym i właściwym nastawieniu, Fot. istock.com

Po okresie systematycznych treningów chcemy wierzyć w to, że nasza praca przyniosła doskonałe efekty i że starty w zawodach staną się dla nas po prostu przyjemnością. Jednak nawet, gdy nasz poziom sportowy poszedł w górę, a mamy ambitne cele, musimy pamiętać o tym, że ściganie się i przełamywanie swoich kolejnych barier wymaga wyjścia poza strefę komfortu. Po okresie spokojniejszych, przyjemniejszych i mniej bolesnych treningów, wiele osób zapomina o tym, jakie cierpienie potrafi towarzyszyć nam na zawodach. Oczywiście, jeżeli nie celujemy w swoje najlepsze wyniki, udział w zawodach może okazać się wielką przyjemnością, i cały dystans pokonamy z uśmiechem na twarzy. Jeśli jednak zależy nam na sprawdzeniu swojej sportowej dyspozycji, musimy przygotować się na to, że walka z własnym ciałem i wewnętrznym „ja” będzie bardzo trudna.

Pierwszy start w sezonie może, choć nie musi wcale być wyznacznikiem poprawy formy, jaką osiągnęliśmy w okresie przygotowawczym. Biorąc pod uwagę fakt, że po inauguracji sezonu często w planach mamy różne imprezy biegowe na przestrzeni kolejnych 6-8 tygodni, warto nastawić się na to, że najlepsze rezultaty będziemy osiągać, mając już w nogach pierwsze starty i nieco więcej szybkich, intensywnych treningów. Początki zawsze są trudne i to samo dotyczy rozpoczynania biegowego sezonu.

Początek okresu startowego to ten moment, kiedy w treningach większą rolę odgrywa intensywność i odpowiednia regeneracja. W tym czasie powinniśmy skupić się także na właściwym przygotowaniu mentalnym i dobrym rozplanowaniu całego sezonu. Jeżeli nie odrobiliście jeszcze tej lekcji, czym prędzej przejrzyjcie jeszcze raz powyższe punkty i… szykujcie się do pierwszego startu. Powodzenia!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?