fbpx

Pierwszy trening do maratonu – od czego zacząć przygotowania do królewskiego dystansu?

Autor: Jakub Karasek • 08.05.2018

37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015 Warszawa

Start w maratonie to przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Fot. sportografia.pl, pzumaratonwarszawski.com

Masz na koncie kilka startów w imprezach biegowych i marzysz o maratonie? Zadajesz sobie pytanie, jak się do niego przygotować? Zastanawiasz się, czy dasz radę i czy się zapisywać? Przestań się zastanawiać i po prostu to zrób!

W wyobrażeniach wielu biegaczy dystans maratonu budzi respekt, niepewność, a wręcz strach. I bardzo dobrze, gdyż tak długi bieg nie wybacza błędów ani braku odpowiedniego przygotowania, a wszelkie szarże ponad siły kończą się spektakularną ścianą. Jednocześnie królewski dystans rozbudza pragnienia, wzbudza ogromne emocje, powoduje przyspieszone bicie serca i dla wielu biegających jest wielkim marzeniem. Jednak wbrew pozorom nie jest to marzenie z grona nieosiągalnych dla zdrowego, aktywnego człowieka.

Bez względu na nasz biegowy staż, podejmując decyzję o starcie na 42,195 km, pierwsze kroki warto skierować do… gabinetów medycznych. Chociaż aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, to nie należy wychodzić z założenia, że jeśli regularnie się ruszamy, to na pewno wszystko jest w porządku i jesteśmy okazem zdrowia. Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc na samym początku należy wykonać choćby podstawowe badania, jak np. morfologia, badanie ogólne moczu, pomiar glukozy czy EKG. Dodatkowo warto również zrobić echo serca, badanie holtera, EKG wysiłkowe i skonsultować się z fizjoterapeutą, specjalistami kardiologii, chorób wewnętrznych, okulistyki czy stomatologii. Chociaż niektóre kierunki na pierwszy rzut oka nie są oczywiste, to nie warto ich bagatelizować – np. problemy z zębami i stany zapalne w jamie ustnej mogą mieć silny negatywny wpływ na naszą zdolność regeneracji.

Powyższa lista badań może wydawać się długa, ale przecież sporą część z nich należy wykonywać nawet, jeśli nie planujemy uczestniczyć w jakiekolwiek zorganizowanej imprezie biegowej. Oczywiście to, ile osób wie, że należy się regularnie badać, a ile osób faktycznie poddaje się tym badaniom, to dwie zupełnie różne kwestie. Tym bardziej jednak decyzja o starcie w maratonie może być doskonałym pretekstem do tego, by wreszcie zrobić pełny przegląd stanu naszego zdrowia. Wszak mamy je tylko jedno i trzeba o nie dbać.

Badania krwi

Rozpoczynając przygotowania do jakiejkolwiek imprezy biegowej warto zacząć od sprawdzenia stanu zdrowia. Fot. istockphoto.com

Mając za sobą wszystkie potrzebne badania i zielone światło od lekarzy, możemy zacząć myśleć o treningu maratońskim. Przechodząc do głównego pytania – jak powinien wyglądać pierwszy trening do maratonu? Chociaż może wydawać się to dziwne, odpowiedź brzmi: to nie ma znaczenia. Tak naprawdę każdy pojedynczy bieg przybliża nas do tego, by móc zmierzyć się z królewskim dystansem. Ważne, by przestać jedynie myśleć o starcie na 42,195 km, a po prostu wyjść i pobiegać. Wykonanie tego pierwszego kroku jest najważniejszym etapem maratońskich przygotowań.

W dniu startu liczyć się będą wszystkie pojedyncze treningi i kilometry, które pokonamy podczas tygodni i miesięcy przed wielkim sprawdzianem. Dlatego, jeśli myślisz o starcie w maratonie i zastanawiasz się, od czego zacząć przygotowania, po prostu wyjdź i pobiegaj. Nie ma znaczenia czy będzie to 15 minut czy 30, czy godzina (w zależności od Twojego stażu, doświadczenia i aktualnej dyspozycji). Nie jest istotne również tempo. Chodzi o to, by po prostu zacząć biegać regularnie. Kiedy systematyczne treningi wejdą nam w krew, możemy w końcu myśleć o tym, jaki plan przygotowań obrać.

Decydując się na start na królewskim dystansie pamiętajmy, że trening maratoński wymaga wielu poświęceń, wytrwałości, a przede wszystkim czasu, dlatego najważniejsze jest to, by nie zwlekać z rozpoczęciem przygotowań i od samego początku postawić na systematyczność i cierpliwość. Kiedy pierwsze treningi mamy za sobą, warto zacząć zgłębiać tematykę przygotowań maratońskich i zapoznać się z możliwymi drogami do celu. I tutaj zaczynają się schody, gdyż wybór planów mających pomóc przygotować się do królewskiego dystansu jest ogromny. Nawet na naszej stronie znajdziecie co najmniej kilka różnych propozycji i… żadna z nich nie jest idealną, uniwersalną receptą na sukces. Z każdą warto się zapoznać, ale należy traktować je raczej jako wskazówki niż sztywne, nie podlegające dyskusji wytyczne. Idealny trening do maratonu po prostu nie istnieje i trzeba ten fakt zaakceptować.

Jeśli masz już za sobą pierwsze regularne treningi i szukasz bardziej konkretnych informacji, więcej o przygotowaniach do startu w maratonie przeczytasz w następujących artykułach:

PLAN TRENINGOWY DO JESIENNEGO MARATONU
JAK TRENOWAĆ DO MARATONU
MARATON ŻYCIA TRENING DO MARATONU NA JESIENI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger