fbpx
open water

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Pływacki słowniczek – czyli lista pojęć, które warto znać

Pływacy nie gęsi, swój język mają. Warto zapoznać się z kilkoma potocznymi określeniami, obecnymi również wśród triathlonistów, a dotyczącymi treningu w wodzie.

open water

Rotacja

Sposób w jaki pływak obraca się wokół swojej osi podczas pływania. Rotacja pozwala generować większą dynamikę, redukuje opory wody oraz pozwala na lepsze ustawienie ręki w fazie ruchu nad wodą.

Pozycja

Określa jak wysoko nasze ciało znajduje się w wodzie, zwracając w szczególności uwagę na biodra i nogi. Niska pozycja oznacza większe opory wody, powierzchnia natarcia jest wtedy znacznie większa.

Dwustronny oddech

Określa sposób oddychania na dwie strony. Wbrew pozorom nie musi oznaczać oddechu co nieparzystą liczbę ruchów ręki. Wystarczy jeżeli zmieniamy stronę, na którą oddychamy, w miarę naszych potrzeb. Oddychanie na jedną stronę może przyczyniać się do kontuzji spowodowanych przeciążeniem jednego z barków.

Fala czołowa

Fala formowana przez ciało pływaka podczas poruszania się w wodzie. Woda unosi się w okolicach czubka naszej głowy, by chwilę później utworzyć „rynnę” na wysokości twarzy. Prawidłowa technika kraulowa pozwala wykorzystać tę „rynnę” do oddychania. Pozwala to na niższą pozycję głowy i wyższą pozycję nóg i bioder.

Czucie wody

W ten sposób określa się jak odczuwamy kontakt z wodą na naszych dłoniach i ramionach. Prawidłowe wyczucie znacznie zwiększa efektywność chwytu i ruchu w poszczególnych fazach. Czucie wody staramy się wyrobić podczas ćwiczeń i wizualizacji.

Frekwencja

Ilość ruchów na minutę, licząc obydwa ramiona. Im szybciej poruszamy rękoma, tym wyższa frekwencja. Większość pływaków-amatorów mieści się w przedziale 50-65 ruchów na minutę.

Liczba ruchów

Mówi nam, jak dużo ruchów (licząc pełny cykl obydwu ramion) robimy aby pokonać jedną długość basenu. Liczba ta powinna być podawana w parze z długością basenu.

Prędkość (czasy)

Czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. Może być to 400m, lub 1000m. Najczęściej odnosi się jednak do odcinka 100 metrowego. Zawodnicy pływają w okolicach 50 sekund na 100 metrów, zwalniając do 1:00 – 1:05 minuty na 100 metrów, podczas pływania dłuższych odcinków.

Zegar basenowy

Zegar posiadający tylko wskazania sekundowe, oraz podwójną lub poczwórną wskazówkę. Wskazówki te mają ramiona w różnych kolorach. To właśnie stąd bierze się komenda „startujemy na czerwoną”, oznaczająca moment kiedy czerwone ramię znajdzie się w najwyższej pozycji. Znając orientacyjne czasy w jakich pływamy odcinki 100 metrowe, zegar basenowy może być dokładnym i wystarczającym źródłem informacji. Pływając około 2 minut na 100 metrów, startując „na czerwoną” kończymy 400 metrowy odcinek z czerwoną wskazówką na 48 sekundzie – oznacza to, że nasze zadanie ukończyliśmy w 7 minut 48 sekund.

Długi/krótki

Określenia dotyczące długości basenu. Krótki to 25 metrów, długi 50 metrów.  Jest to ważna informacja, kiedy podajemy wyniki na poszczególnych odcinkach. Basen krótki daje możliwość lepszych rezultatów, dzięki częstszym odbiciom od ściany. Igrzyska olimpijskie rozgrywane są tylko na basenie 50 metrowym.

Ćwiczenia oddechowe

Oznaczają zazwyczaj pływanie z rzadszym niż zwykle sięganiem po powietrze. Część trenerów uważa, że kształtuje to mięśnie oddechowe. Inni traktują to tylko jako ćwiczenie techniczne pozwalające na koncentrację na zachowaniu ekonomiki ruchu i głębszym wydechu do wody.

Drafting

Jest to pływanie w nogach innych zawodników. Praktyka jak najbardziej dozwolona w wodach otwartych i pozwalająca zaoszczędzić mnóstwo sił przed dalszą rywalizacją w triathlonie.

Nawigacja

Podnoszenie głowy podczas pływania w wodach otwartych w celu ustalenia właściwego toru. Kiedy unosimy głowę, powodujemy znaczne obniżanie się nóg i bioder, powodując dodatkowe opory. Umiejętna nawigacja pozwala na zminimalizowanie strat wywołanych wytrąceniem z wysokiej pozycji w wodzie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.